1386 gramov heroina, 779 gramov kokaina, 22.395 gramov konoplje, 111 sadik konoplje, 830 gramov ekstazija v prahu, 52 gramov hašiša in 8,5 grama amfetaminov – to so policisti našli v hišnih preiskavah prejšnji teden. Tedaj so priprli 24 osumljencev, od teh jih 18 ostaja v priporu. Kot so danes pojasnili predstavniki Generalne policijske uprave, ljubljanskih, mariborskih in novogoriških policistov, bi združbe, ki so jim stopili na prste, s prodajo naštetih drog zaslužile več kot 200.000 evrov. V hišnih preiskavah so poleg drog zasegli tudi 36.000 evrov gotovine, 31.500 evrov vredno vozilo VW golf serije VII in več kosov strelnega orožja. V akciji je sodelovalo več kot 150 policistov in kriminalistov.
S preiskavo so v Ljubljani začeli leta 2012 in hitro ugotovili, da gre tudi za povezave s tujino, predvsem z BiH, Hrvaško, Italijo in Avstrijo. Vodja združbe je bil 43-letnik iz Ljubljane, ki je okoli sebe zbral množico prekupčevalcev in navezal stike z drugimi združbami. Drogo je tako prodajal združbi, ki jo je vodil 27-letnik iz Tolmina, ter združbi, ki jo je vodil 44-letnik iz Ljubljane. Združba iz Tolmina je drogo prodajala tako v Sloveniji kot tudi v Italiji in Avstriji. Za gram kokaina je bilo treba odšteti 70 evrov, za kilogram konoplje pa med 3.500 in 5.500 evrov. Slednjo so gojili v Ljubljani, in sicer v dveh domačih laboratorijih oziroma posebej prirejenih prostorih. Policija jim očita tudi krajo elektrike, in sicer v vrednosti več kot 5.000 evrov. Cena za gram ekstazija v prahu naj bi na črnem trgu znašala med 30 in 50 evri, pravijo. Na območju Nove Gorice je drogo prodajalo več posameznikov, prav tako na območju Maribora. Zanimivo je to, pravijo policisti, da so si te združbe med seboj pomagale. Tisti, ki jim je uspelo pretihotapiti droge v državo, so stopili v stik z združbami na drugem koncu države in jim prodali iskano drogo.
Po besedah policistov težke droge prihajajo po balkanski poti, združbe pa med seboj neverjetno dobro sodelujejo. Tudi če gre kdo za zapahe, ga hitro nekdo nadomesti in zadeva deluje naprej, pravijo.
Kot je sklenil vodja sektorja za organizirano kriminaliteto v upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Tomaž Peršolja, je bilo sicer v Sloveniji do tega meseca letos zaznanih 1953 kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog, kar je statistično približno enako kot lani v tem obdobju, ko je bilo zaznanih 1936 kaznivih dejanj.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.