Podjetje Intersnack, d.o.o., se je v namen promocije svojih izdelkov Chio poslužilo nagradne akcije, pri kateri pa je šlo za goljufijo zavedenih potrošnikov. Bistvo igre je bilo namreč ujemanje števil na kupončku, ki je bil vstavljen v vsako vrečko čipsa in na katerem je bilo 45 trimestnih številk ter "naključno" izžrebanih trimestnih številk.
V pravilih so določili, da bodo tri mesece vsak dan izžrebali pet številk. To nanese 450 od 900 trimestnih možnih številk in torej polovične možnosti za ujemanje vsake od 45 številk na kupončku. Velika večina kupončkov pa, kot je na tisoče kupcev lahko ugotovilo, ne zadane nič, pri čemer je matematična verjetnost, da en kuponček (kaj šele več) ne zadane ob pravilih, kot so jih objavili, po Bernoullijevem zaporedju 1: 35.184.372.088.832. Za primerjavo je za sedmico na lotu pri izbiri sedmih števil 1:15.380.937.
Po kontaktiranju so v podjetju so priznali, da so "naključno" izžrebali zgolj iz fonda števil, ki razen v nekaj primerih (tu pa tam je številka na kakšnem kupončku vendarle morala tudi zadeti, da ne bi bilo preveč sumljivo) niso bila na kupončkih, pri čemer pa trdijo, da se igra z enakimi pravili izvaja tudi drugje po svetu. V Sloveniji se zagotovo ne bi smela, saj je v nasprotju z zakonom o varstvu potrošnikov, prav tako pa izpolnjuje znake kaznivega dejanja goljufije po kazenskem zakoniku. Bodo pristojni ukrepali, da se podobna prevara ne bi ponovila?
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.