Turčija je danes zaradi varnostnega pregleda tovora prisilila armensko tovorno letalo k pristanku, je sporočil predstavnik turškega zunanjega ministrstva.
Kot je pojasnil, so dobili prošnjo armenskega civilnega letala za prelet Turčije, da bi dostavili humanitarno pomoč za prebivalce v Alepu. "Dali smo dovoljenje ob pogoju, da letalo pristane in omogoči varnostni pregled tovora," je povedal. Letalo so nato ob prihodu v turški zračni prostor prestregla turška vojaška letala in ga pospremila na letališče. Slabi dve uri po tem je letalo lahko nadaljevalo svojo pot.

Incident se je zgodil le nekaj dni po tem, ko so turška lovska letala k pristanku prisilila sirsko potniško letalo na poti iz Moskve, ker naj bi tovorilo orožje. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je sicer v petek zatrdil, da je letalo prevažalo rusko opremo za radarske postaje, kar ni nezakonito.
Turčija se je v soboto odločila tudi povsem zapreti svoj zračni prostor za sirska potniška letala, da jih ne bi izkoriščali za prevoz vojaške opreme. S prepovedjo letov turških letal nad sirskim ozemljem se je nato odzval tudi režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.