Lani se je svetovna prodaja osebnih računalnikov povečala le za 14,5 odstotkov na 134,8 milijona prodanih računalnikov, kar pa je bistveno manj od prodaje v letu 1999, ko se je v primerjavi z letom poprej prodaja povečala za kar 23,3 odstotka. Tudi leti 1998 in 1997, ki sta imeli 16- oz. 15-odstotno rast prodaje, sta bili uspešnejši od lanskega leta.
Najuspešnejši računalniški proizvajalec na ameriškem trgu je ameriško podjetje Dell Computer, ki je lani zasedlo preko 20-odstotni tržni delež v ZDA in se vse bolj približuje tudi Compaqu, vodilnemu svetovnemu proizvajalcu računalnikov. Dell, ki je lani po vsem svetu prodal 14,5 milijona osebnih računalnikov oz. za 27 odstotkov več kot leta 1999, je lani dosegel namreč 10,8-odstotni tržni delež na svetovnem trgu osebnih računalnikov. Nasprotno pa je Compaq, ki je lani kot vodilni na svetu prodal 17,2 milijona računalnikov in zasedel 12,8-odstotni tržni delež svetovnega trga osebnih računalnikov, lansko prodajo povečal le za osem odstotkov. Compaqova prodaja v ZDA pa se je celo zmanjšala za devet odstotkov.
Za Compaqom in Dellom se je na tretje mesto uvrstil še en ameriški proizvajalec Hewlett-Packard (HP), ki je dosegel 7,6-odstotni tržni delež na svetovnem trgu osebnih računalnikov. Sledijo mu IBM, ki je zabeležil 6,8-odstotni tržni delež, NEC s 4,3-odstotnim tržnim deležem in Gateway, ki je s svojimi osebnimi računalniki zasedel 3,8-odstotni tržni delež na svetu. Čeprav se ameriški Aplle ni uvrstil med največje svetovne prodajalce osebnih računalnikov, je igral pomembno vlogo v pešanju računalniške industrije. V zadnjem lanskem četrtletju je namreč prodal za kar 50 odstotkov manj računalnikov v ZDA in 40 odstotkov manj po vsem svetu, kar je celotno rast prodaje ameriške industrije zmanjšalo za dva odstotka.
Tudi sicer so zadnje lansko četrtletje, ko je povprečna rast prodaje osebnih računalnikov po svetu bila 10-odstotna, vsi večji računalniški proizvajalci razen Della in HP zabeležili slabo prodajo. Le Dell in HP, ki sta zaradi slabega povpraševanja pravočasno uvedla prodajne akcije in popuste, sta v zadnjem četrtletju imela več kot desetodstotno rast prodaje. Zaradi tega pa se je povečal tudi njun svetovni tržni delež.