Promet

S pravočasnimi informacijami do boljše vozniške in potovalne izkušnje

Ljubljana, 08. 09. 2022 19.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ko se odpravimo na pot, upamo, da bomo na cilj prišli kar najhitreje in brez nepotrebnega čakanja v kolonah. Vozniki si namreč želimo predvsem pretočen promet, k čemur pa lahko pripomoremo tudi sami, zato je dobro da spremljamo informacije na portalih, ki so nameščeni nad in ob cestišču.

Svetlobni napisi na portalih voznike obveščajo predvsem o stanju na cestah, in sicer omejitvi hitrosti, menjavi pasu, previdni vožnji ali uporabi alternativnega izvoza, ki voznikom in potnikom omogoča, da hitreje in varno prispejo na cilj. 

Nadzorniki prometa voznike na portalih obveščajo o dogodkih v prometu.
Nadzorniki prometa voznike na portalih obveščajo o dogodkih v prometu. FOTO: Promet.si

Omenjeni portali spadajo pod spremenljivo prometno signalizacijo, saj se spreminjajo, sem pa se uvrščajo še polportali, ki so običajno nameščeni na območju avtocestnih priključkov, spremenljivi prometni znaki in spremenljiva kažipotna signalizacija.

Vsa zgoraj našteta spremenljiva prometna signalizacija voznike obvešča o prometnih nesrečah in izrednih dogodkih, kot je na primer zastoj na določenem avtocestnem odseku, ter jih, če je to potrebno, z jasnimi ukrepi vodi in usmerja, da zagotovi boljšo pretočnost in varnost prometa.

Prvi leta 2004 na primorski avtocesti

Dars, ki trenutno upravlja in vzdržuje 625 km avtocest in hitrih cest, 143 km priključkov, 22 km razcepov in 41 km drugih cest, je prvo avtocesto opremila z inteligentnim transportnim sistemom, katerega sestavni del so tudi portali, že pred 18 leti. 21 portalov spremenljive prometne signalizacije je bilo tako najprej postavljenih na odseku Klanec–Ankaran na primorski avtocesti, že leto kasneje pa so s takšnim sistemom opremili tudi odsek Vransko–Blagovica na štajerski avtocesti, kjer so postavili še 26 informacijskih portalov. Nadzorniki prometa na omenjenih odsekih nadzorujejo in upravljajo promet 24 ur na dan in vse dni v letu, in sicer iz regionalnih nadzornih centrov na Kozini oziroma na Vranskem.

Število portalov se bo povečalo

Namen tovrstne signalizacije je vodenje prometa v realnem času, ki ga sicer Dars izvaja s pomočjo prometnih senzorjev in prometnih nadzornih centrov po državi. Poleg že omenjenih na Kozini in Vranskem promet nadzorujejo in upravljajo še iz regionalnega nadzornega centra Ljubljana (in podpornega na Hrušici, ki je pristojen tudi za predor Karavanke) in Slovenske Konjice, ki se bo v doglednem času preselil v Maribor.

Sicer pa ima Dars zdaj na omrežju 277 znakov spremenljive vsebine (portalov, polportalov in samostojnih znakov spremenljive vsebine), 1.867 kamer, 237 števcev prometa v vozišču in 65 cestno-vremenskih postaj povezanih v nadzorni sistem.

Obstoječim 150 elektronskim portalom nad našimi avtocestami in hitrimi cestami se bo v kratkem pridružilo še 56 dodatnih, ki bodo povečini postavljeni na ljubljanskem avtocestnem obroču in vseh štirih avtocestnih vpadnicah nanj (gre sicer za prometno najbolj obremenjen del našega avtocestnega omrežja), dva pa tudi na gorenjski avtocesti pred razcepom Podtabor (Tržič) in priključkom Lipce (Jesenice vzhod).

Kaj vse omogoča omenjena tehnologija?

Različni detektorji zaznavajo hitrost in smer vožnje, vrsto vozila, razdaljo med vozili, delež tovornih vozil ... Sistemi za nadzor in vodenje prometa delujejo tudi avtonomno: na primer zjutraj, ko je na zahodni ljubljanski obvoznici zgoščen promet, sistem to zazna in samodejno zniža hitrost na 50 kilometrov na uro v prometni konici. S tem sistem poskuša vzpostaviti čim bolj pretočen prometni tok na tem odseku.

Prometna signalizacija na portalu
Prometna signalizacija na portalu FOTO: PU Maribor

Najsodobnejša tehnologija v službi varnosti

Na portalih so poleg prometne signalizacije in mikrovalovnih detektorjev oziroma števcev prometa nameščene tudi videonadzorne kamere, ki nadzornemu centru omogočajo boljši pregled nad stanjem prometa in posledično natančnejše obveščanje voznikov. S tovrstno tehnologijo se lahko Dars v realnem času odzove na izredne dogodke v prometu, kar ne vodi le k optimizirani pretočnosti, ampak hkrati zvišuje raven prometne varnosti.

Več portalov je nameščenih še pred območji nekdanjih cestninskih postaj, saj je Dars te preuredil v t. i. nadzorne točke, namenjene preusmerjanju in nadzoru različnih vrst vozil. Namen nadzornih točk je tudi pregled preobremenjenih in tehnično pomanjkljivih vozil ter spremljanje voznikov in njihove zmožnosti vožnje. To pa vodi v dodatno povečanje prometne varnosti in posledično izboljšanje pretočnosti prometa.

Nujno je sodelovanje voznikov

V Darsu poudarjajo, naj vozniki dosledno upoštevajo vsebine spremenljive prometne signalizacije, saj se lahko boljša pretočnost prometa doseže le s skupnim sodelovanjem. S tem, ko vozniki dosledno upoštevajo prometno signalizacijo in pravila kulturne vožnje, veliko pripomorejo k izboljšanju pretočnosti prometa. Pomaga seveda tudi, če se vnaprej pozanimajo o razmerah na cestah in se po potrebi na pot odpravijo prej, pozneje oziroma po alternativni poti ter se tako izognejo morebitnemu zastoju in slabi volji. 

* Naročnik vsebine je Dars.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

scipio
09. 09. 2022 08.14
Tole s portali je v redu. Kar pa se GPS tekstovne komunikacije tiče (zastoji, obvozi ipd.), pa smo v primerjavi z Zahodom v kameni dobi. Moj MB W204 ni nič posebnega, a je dober, in bo drugo leto star 10 let. V svoji Beckerjevi navigaciji ima to vgrajeno že iz tovarne! Žal le za Autobahn, Autostrade in Les Autoroutes in kar 'majo tega tam preko. Pri nas mi v tej funkciji sporoči le, da ni podatkov...
Zmaga Ukrajini ...
08. 09. 2022 21.23
+2
Tile DARS-ovci so pa res hecni. Že zdavnaj bi lahko te portale uredili tako, da bi bili PREDVSEM UPORABNI IN KORISTNI voznikom. Tako pa se ob vsaki nesreči še vedno dogajajo kilometrski zastoji. In zakaj se ne odzovejo pravočasno? Smo vozniki krivi, da imajo nikakršen sistem in se lahko zgodi, da na AC obtičiš v snežnem metežu tudi za 6 ur? Niti spletne prometne informacije niso ažurne. Zato raje sebi tole svetujte! Smo v 3. tisočletju, v dobi informatizacije, naš DARS je pa še v dobi lesene žlice.
scipio
09. 09. 2022 08.29
+1
Falsch! Vozniki SMO krivi za večino cestnih zapletov in nesreč! Neprilagojenost vožnje razmeram je glavni del te krivde. Pogosto vodi v cestni zaplet v katerem zaradi enega kekca, ki nekam zadriča, v zastoju tisoči izgubljajo ure in ure kvalitetnega časa. To pri nas že vrabci čivkajo. Si pa diskretno opozoril na eno dejstvo: pozimi na cesto nikoli z manj kot polovico tanka! In z volneno deko v prtljažniku. In s copatami ali verigami za kolesa, kadar ARSO pozimi pobarva zemljevid rdeče (pa gre v resnici za belo barvo). Električarji naj si postavijo svojo mejo pri baterijah, da jih obstale v metežu ne bo kdaj zeblo. Jaz jim v tem smislu prav nič ne zavidam njihovih naprednih vozil.
Bpultimate
08. 09. 2022 21.17
+3
Smešite se s temi članki, vsako oviro DARS in Policija iz Ac odstranjuje nekaj ur, kot da ročno premikajo vozilo ali tovornjak iz Ac, bog ne daj da je kakšna malo hujša nesreča, vse zaprto nekaj ur. Obvestila o zaprtju Ac pa nikjer.
Mio56
08. 09. 2022 21.17
+4
ko ostane napis za zastoje se od prejsnega dne je pa sploh super hahah
wii1
08. 09. 2022 19.56
+2
Meni se zdijo včasih moteče. Pelji se iz Kp proti LJ.. Tujci na vsakem tem napisu bremzajo k zmešani.. In tako nastajajo zastoji
oježeš
08. 09. 2022 20.43
+4
Velikokrat zastoji nastajajo zaradi nevestnih voznikov. Ta teden sem se peljal na relaciji LJ - KP. Pri Lavrici že manjša kolona, pa vse do Vrhnike. Nato pa na običajno hitrost za AC. Vmes nobene nesreče, nobene table, ki bi kaj izrednega obveščala, skratka nič. Razen mogoče nekaj voznikov, ki jih bolj zanima telefon kot vožnja in okolica. In zaradi takih in takih ki rabijo varnostno razdaljo pri 40 km/h cca 100 do 150 m, nastajajo nepotrebne kolone. Da ne omenim še potem prehitevanje med tovornjaki, s cca 80 - 90 km/h, kar se vleče več kot 1 km in podobne brez potrebne zadeve. In me prav zanima kdo za take reči krivi namesto voznikov, kar DARS?