Promet

'Vozniki na avtocesti so v sekundi obveščeni, če kdo vozi v napačno smer'

Ljubljana, 18. 08. 2022 19.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
15

Čeprav so slovenske avtoceste in hitre ceste prometno zelo obremenjene, se na njih zgodi najmanj prometnih nesreč – 11 odstotkov. V tem pogledu so varnejše od preostalega cestnega omrežja, k čemur med drugim prispevajo sodobni sistemi, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti z različnimi signali in alarmi opozarjajo strokovnjake v nadzornih centrih, ki imajo za nevarne situacije pripravljene scenarije, kako hitro reagirati in opozoriti voznike. K manj stresni in varnejši vožnji seveda lahko v največji meri prispevajo vozniki sami. Kako? Dars je spomnil na nekaj preprostih pravil in napovedal, da gnečo na avtocestah lahko pričakujemo tudi ta konec tedna.

Da so avtoceste in hitre ceste najvarnejše oblike cestnih poti, potrjujejo podatki Agencije RS za varnost prometa. Do konca leta 2021 se je na njih zgodilo najmanj prometnih nesreč – 1895 oziroma 11 odstotkov. Največ nezgod so vozniki doživeli na cestah v naselju, in sicer 11.054 (65 odstotkov), na regionalnih državnih cestah 2289 (13 odstotkov).

 Čeprav je prometnih nesreč na avtocestah manj, pa imajo te lahko hude posledice zaradi višjih dovoljenih hitrosti, kot so na cestah nižjih kategorij.
Čeprav je prometnih nesreč na avtocestah manj, pa imajo te lahko hude posledice zaradi višjih dovoljenih hitrosti, kot so na cestah nižjih kategorij. FOTO: Promet.si

Agencija je v letošnjem letu v obdobju od 1. januarja do 17. julija evidentirala 886 prometnih nesreč na slovenskih avtocestah in hitrih cestah, v katerih je umrlo 17 ljudi. Za primerjavo, na vseh ostalih slovenskih cestah je umrlo 40 udeležencev v prometu. "Glede na kilometre, ki jih vozniki prevozijo na avtocestah in hitrih cestah, lahko potrdimo, da so te najbolj varne," so utemeljili na agenciji, a ob tem opozorili, da so zaradi višjih dovoljenih hitrosti posledice prometnih nesreč lahko hujše.

V Sloveniji avtocestno omrežje predstavlja približno desetino cestne mreže avtocest, glavnih ter regionalnih cest, vendar pa se na njem opravi kar polovica vsega cestnega prometa v državi. 625 kilometrov avtocest in hitrih cest upravlja družba Dars, 5925 kilometrov glavnih in regionalnih cest pa Direkcija za infrastrukturo.

Vsako leta za pet odstotkov več prometa

Promet na naših avtocestah se po navedbah Darsa vseskozi povečuje, v povprečju za pet odstotkov na leto. Kot so zagotovili pri Darsu, si z različnimi ukrepi prizadevajo preprečiti, da bi takšni rasti botrovalo tudi večje število prometnih nesreč in s tem poškodovani ali mrtvi udeleženci v prometu.

Na povečanje prometne varnosti v zadnjih letih so pri Darsu uspeli vplivati s pospešeno zgraditvijo avtocestnega sistema in sodobnih sistemov za nadzor ter vodenje prometa, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti skrbijo za zbiranje podatkov o prometu, vremenu, prožijo različne alarme, na podlagi česar Darsova služba izdeluje analize in lahko hitro reagira ter ukrepa.

Darsova ekipa v nadzornem centru 24 ur na dan spremlja stanje prometa na avtocestah in hitro ukrepa, če gre na avtocesti karkoli narobe.
Darsova ekipa v nadzornem centru 24 ur na dan spremlja stanje prometa na avtocestah in hitro ukrepa, če gre na avtocesti karkoli narobe. FOTO: Miro Majcen

Poleg tega strokovnjaki v nadzornih centrih izvajajo različne scenarije vodenja prometa in reševanja nevarnih situacij. "Ukrepi, ki jih pripravljamo na podlagi podatkov o prometnem dogajanju in analiz, so tehnične, organizacijske in preventivne narave. Med tehnične ukrepe spadajo predvsem nove tehnologije zaznavanja dogodkov (kamere, detektorji, vremenske postaje ...), tehnologije v nadzornih centrih (alarmi za vožnje v nasprotno smer, alarmi previsokih vozil, alarmi nesreč v predorih ...) in tehnologije informiranja ter vodenja prometa (spremenljivi znaki, aplikacija Promet+, obveščanje preko radia ...)," so našteli pri Darsu in zagotovili, da so posebej predorski sistemi v Sloveniji na visokem nivoju.

Vozniki v manj kot sekundi obveščeni, če nekdo vozi v napačno smer

Da si lažje predstavljamo, kako delujejo te tehnologije, nam je vodja Prometno-informacijskega centra Branko Nastran pojasnil, kaj se zgodi, če voznik na avtocesti zapelje v napačno smer. Manever najprej prepoznajo senzorji oziroma induktivne zanke, ki jih ima Dars razporejene po avtocestah. Podatek o napačni smeri nemudoma posredujejo v centralni del, od tam pa v nadzorni center. "Nadzornik prometa ga zazna kot alarm in lahko s pomočjo drugih naprav (kamer, senzorjev, zveze z ekipami na terenu ...) takoj preveri podatek. Na podlagi tega lahko sprejme vnaprej predvidene ukrepe, denimo prižge spremenljive signalizacije," je opisal Nastran in ob tem opozoril, da čeprav je večina voženj v napačno stran krajših vzvratnih voženj, so te kljub temu izjemno nevarne zaradi velikih hitrosti vozil.

Vožnja v napačno smer, ki jo zaznajo senzorji na avtocesti, se v manj kot sekundi pojavi kot opozorilo v aplikaciji Promet+.
Vožnja v napačno smer, ki jo zaznajo senzorji na avtocesti, se v manj kot sekundi pojavi kot opozorilo v aplikaciji Promet+. FOTO: Dars

Sodobni sistemi obenem omogočajo, da se isti podatek v centralnem delu takoj pretvori v ustrezne formate in se brez preverjanja pošlje – kot opozorilo – v sodobne naprave v avtomobilih. "Ker je takih avtomobilov še malo in so ti sistemi še v testni fazi, je Dars, kakor tudi nekateri drugi upravljavci avtocest po svetu, za ta namen usposobil aplikacijo Promet+," je razložil Nastran.

Ves opisani postopek traja slabo sekundo, je zagotovil Nastran: "Vožnja v napačno smer, ki jo zaznajo senzorji na avtocesti, se v manj kot sekundi pojavi kot opozorilo v aplikaciji Promet+, če jo ima seveda voznik odprto."

Spremljanje prometne situacije v sosednjih državah za jasnejšo sliko, kaj nas čaka v Sloveniji

Darsove ekipe spremljajo stanje prometa na avtocestah 24 ur na dan, kakor tudi preverjajo situacijo na širšem sistemu avtocest sosednjih držav. Zakaj koristi tako 'široko' spremljanje podatkov? Kot je pojasnil Nastran, so avtoceste namenjene daljinskemu prometu, kajti prometni tokovi se oblikujejo na večjih razdaljah: "Zato je nujno, da ima vsak upravljavec vpogled na širše območje, v Sloveniji to pomeni avtoceste v sosednjih državah, včasih še dlje. V primeru večjih težav, na primer na koridorju med Budimpešto in Benetkami, ima težave tudi Slovenija, še posebej, če se za daljši čas ustavi tovorni promet."

Nadzorni centri, ki bdijo nad potekom prometa na avtocestah ter upravljajo s prometom, imajo direktno povezavo z gasilci in reševalci.
Nadzorni centri, ki bdijo nad potekom prometa na avtocestah ter upravljajo s prometom, imajo direktno povezavo z gasilci in reševalci. FOTO: Miro Majcen

V takih primerih je ključna komunikacija operativnih služb, ki lahko ustrezno in usklajeno ukrepajo ter tako ublažijo najhujše posledice težav, je izpostavil Nastran: "Pomembno je tudi, da je v vsaki državi ena točka, prek katere operativci komunicirajo, da ne nastane zmeda. Na Darsu to vlogo opravlja glavni nadzorni center. Prometno informacijski center je povezan z njim in vse informacije ter ukrepe lahko posreduje voznikom."

Sodelovanje nadzornih centrov z intervencijskimi službami zagotavlja hitro pomoč ob nesrečah

Nadzorni centri, ki bdijo nad potekom prometa na avtocestah ter upravljajo s prometom, imajo direktno povezavo z gasilci in reševalci. Vse zato, da bi bil njihov odziv čim hitrejši, če gre kar karkoli narobe oziroma se pripeti prometna nesreča. Nadzornik prometa ima za tovrstne situacije predvidene protokole in komunikacijske kanale, da lahko komunikacija poteka čim hitreje in čim bolj učinkovito. "Ko nadzornik prometa zazna na primer izredni dogodek, je od njegove narave odvisno, koga bo o tem takoj obvestil. Pokliče ustrezne intervencijske službe, jim nudi podporo pri prihodu na kraj dogodka in od njih nato dobiva neposredne informacije s kraja dogodka. Prav tako sprejme druge potrebne ukrepe, denimo vključi spremenljivo signalizacijo. O dogodku obvesti tudi Prometno informacijski center, ki vse podatke pretvori v ustrezno prometno informacijo in jo posreduje prek različnih orodij do voznikov," je potek opisal Nastran.

Darsov nadzorni center.
Darsov nadzorni center. FOTO: Miro Majcen

Da bi bile vse službe čim bolj učinkovite in usklajene, ima Darsova ekipa z intervencijskimi službami redne reševalne vaje in analize reševanja nesreč. "Ugotovitve nato uporabimo pri optimiziranju postopkov reševanja," so pojasnili na Darsu.

 V preventivnih akcijah za zagotavljanje večje prometne varnosti družba Dars tesno sodelujejo tudi s Policijo, Agencijo RS za varnost cestnega prometa ter ostalimi udeleženci cestnega prometa.

Najpogostejši vzroki nesreč na avtocestah: neprilagojena hitrost, prekratka varnostna razdalja

Na prometno varnost na avtocestah pa ne vplivajo le njihovi upravljavci, ampak v največji meri vozniki in sopotniki. Nesreče so namreč pogosto posledica neprilagojenih hitrosti in prekratke varnostne razdalje, so opozorili na Darsu.

Podatki Agencije za varnost prometa potrjujejo, da sta prav neprilagojena hitrost in prekratka varnostna razdalja glavna 'krivca' za prometne nesreče na avtocestah in hitrih cestah. V obdobju, ki smo ga omenili na začetku članka (od 1. januarja do 17. julija 2022) se je največ prometnih nesreč – 223 od skupno 886 nesreč – zgodilo zato, ker vozniki niso vozili na primerni varnostni razdalji.

Zaradi prehitre vožnje se je v istem obdobju zgodilo 186 prometnih nesreč, v katerih so umrli trije, težje pa se je poškodovalo 23 udeležencev v prometu. Nepravilna vožnja v napačno smer je istem obdobju terjala 146 nesreč, v katerih je umrlo 11 udeležencev, štirje so utrpeli težje poškodbe.

Tudi ta vikend bo na slovenskih avtocestah gneča, če se ji hočemo izogniti, sta boljša dneva za potovanje torek in sreda.
Tudi ta vikend bo na slovenskih avtocestah gneča, če se ji hočemo izogniti, sta boljša dneva za potovanje torek in sreda. FOTO: Bobo

Kaj lahko pričakujemo ta konec tedna na slovenskih avtocestah, bodo spet gneče?

Razmere bodo podobne, kot so bile pretekli vikend, je napovedal Branko Nastran. Torej gneče na relaciji sever-jug, in sicer v obe smeri. "Še vedno veliko turistov prihaja na dopust, vsak konec tedna se jih pa nekaj več vrača. Zato se bo promet od Hrvaške proti Avstriji postopno povečeval," je pojasnil.

Najbolj obremenjeni odseki bodo:

Ljubljana – Karavanke v obe smeri,

Šentilj – Maribor – Gruškovje v obe smeri,

Ljubljana – Novo mesto – Obrežje v obe smeri,

celotna ljubljanska obvoznica (še najmanj severna)

in najbolj Ljubljana – Koper v obe smeri.

Če se hočemo izogniti gneči, še vedno velja, da se je dobro na pot odpraviti zelo zgodaj zjutraj ali zelo pozno popoldne. Boljša dneva za potovanje sta torek in sreda, je svetoval Nastran.

Dars izpostavlja pravila, na katera kot vozniki radi pozabljamo:

Pravilo 1: voznik mora voziti po tistem delu ceste, ki mu je namenjen.

Napaka: vožnja po odstavnem pasu je prepovedana, prav tako vožnja po prehitevalnem pasu. Ta je namenjen prehitevanju, kar nakažemo s smernikom, prehitimo in se vrnemo nazaj na vozni pas.

Pravilo 2: ko nas nekdo prehiteva, ga ne smemo ovirati in začeti pospeševati.

Napaka: veliko voznikov se malce razjezi, ko jih nekdo začne prehitevati, in predrzno stopijo na plin.

Pravilo 3: voznik mora voziti po desnem, voznem pasu. Smerniki so predpisani, a se zelo malo uporabljajo.

Napaka: v Sloveniji smo pozabili, da zakon zahteva uporabo smernika in vožnjo po desnem, voznem pasu.

Pravilo 4: voznik mora voziti po sredini svojega voznega pasu.

Napaka: ne smemo voziti po skrajnem desnem ali levem robu svojega voznega pasu. S tem tvegamo bočni trk. Teh je veliko v jutranjih konicah, potem pa takoj pride do naleta, saj vozniki zadaj nimajo dovolj varnostne razdalje.

Pravilo 5: varnostna razdalja je predpisana s pravilom dveh sekund. Za sprednjim vozilom moramo voziti tako daleč, da nas med seboj loči razdalja, ki jo prevozimo v dveh sekundah. V eni sekundi, kolikor potrebujemo, da reagiramo, pri visokih hitrostih naredimo veliko razdaljo. Potem imamo samo še eno sekundo časa, da avtomobil res ustavimo.

Napaka: Varnostna razdalja je velik problem slovenskih (avto)cest.

Pravilo 6: hitrost vožnje je predpisana, dodatne omejitve so v predorih ali če je na cesti neka ovira.

Napaka: ljudje se premalo zavedajo dejstva, da mora po zakonu vsak voznik na katerikoli cesti prilagoditi vožnjo vremenskim in drugim razmeram. To pomeni, da lahko vozimo bistveno počasneje, kot določa predpis. Če sneži ali dežuje, lahko vozimo tudi 40, če je to edina varna hitrost.

Pravilo 7: prepovedano je sunkovito speljevanje, zaviranje in ustavljanje. Voznik ne sme voziti tako počasi, da bi oviral druge udeležence. Na avtocesto lahko zapelje samo tisto vozilo, ki je sposobno voziti več kot 60 kilometrov na uro v normalnih razmerah.

Pravilo 8: tovor na vozilu je treba pravilno naložiti.

Napaka: na avtocestah se včasih zgodi, da na primer kolesa padajo s streh. Sunki vetra so namreč zelo nevarni za slabo pritrjen tovor.

Pravilo 9: na odstavnem pasu se ustavljamo samo, ko je vozilo v okvari. Takrat ga moramo zapustiti in obleči odsevni jopič ter se odpraviti za varnostno ograjo.

Napaka: včasih se na odstavnem pasu ustavi voznik in telefonira, opravlja malo potrebo ipd., čeprav večina ljudi ve, da s tem ogrožajo sebe in druge.

Pravilo 10: pri vožnji ob nesreči je treba na sredini pustiti reševalni pas za intervencijska vozila.

Napaka: V večini primerov to pravilo funkcionira, se pa žal zgodi tudi, da se intervencijskemu vozilu zadaj priključi naključno vozilo in izkoristi prazen reševalni pas.

'Prav bi bilo, da bi vsi upoštevali minimalna pravila lepega vedenja, ki so nujna za zagotavljanje varnosti'

Poleg naštetih pravil pa Dars svetuje voznikom, ki vozijo mimo prometnih nesreč, naj se ne ustavljajo na vozišču in si ne ogledujejo prometnih nesreč. "Na cestah sicer na splošno manjka uvidevnosti do drugih. Dejstvo je, da so na avtocestah generacije voznikov, starih med 20 in 80 let, ki prav gotovo niso hodili v isto šolo. Vseeno bi bilo prav, da bi vsi upoštevali minimalna pravila lepega vedenja, ki so nujna za zagotavljanje varnosti," so spodbudili na Darsu.

* Naročnik vsebine je Dars

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
17. 04. 2023 16.03
..koliko let bo pa se preteklo preden bi sploh kdorkoli zapeljal nekam narobe ..sam prasam
0523
18. 08. 2022 21.30
+2
Kaj ti bo obveščenost v sekundi, če v avtu ne smeš uporabljati telefona...
clox
18. 08. 2022 20.44
+3
Takole zgleda upoštevanje zgornjih nasvetov. Vozniki s tablicami NL in DE, ne naredijo reševalnga pasu. Potem se komaj prebije skozi policija in na z njo reševalec. Vozila s tablicam NL in DE to takoj izkoristijo in zapeljejo po reševalnem pasu. To vidi en jeseničan in ustavi reveža s tablico NL tako da zapelje pred njega. Le stežka ga spremi nazaj v svoj pas, ker pač ubermensch. Potem pride izvoz. Dovoljen samo za lokalni promet. Tablice NL in DE kar preko stožcev in briga njih. Policije nikjer. To so vaša pravila in to je vaša realnost. DOL VAM VISI ZA DRŽAVALJANE. In bodite breskrbi, ko bo stanje obratno, bo tudi nam dol viselo za vas.
Bpultimate
18. 08. 2022 20.43
+4
DARS je tako napreden, da že za dneve in tedne vnaprej ve kje bo imel km zastoje.
number46
18. 08. 2022 20.22
+2
Kakšno srečo imamo, da smo tako moderni in obveščeni, lahko se tudi pohvalimo z ugodno cestnino in letno vinjetoi in manjšim kolapsom čez poletje. Kako smo mi napredni.
Tone 12345
18. 08. 2022 20.12
+6
Meh dejte ne govorte neumnosti!kakšni v sekundi!!!kdo policaji!!!oni znajo samo niste bil prpet prekoračil ste hitrost,a je bilo kej alkohola in pol ti da za pihat itd in to je to!pomoči od njih ko jo rabiš nobene samo uradno pisanje plačilnih nalogov!to je njihovo delo da so skriti v grmovju in merijo z laserjem na odsekih kjer sploh ni nesreč!!!
pravi?než
18. 08. 2022 20.04
+3
To bo butci!!!!
txoxnxy
18. 08. 2022 20.01
+6
Sama laž od naslova do konca. Edino s čem se lahko DARS pohvali je najdražja cestnina ostalo so pa pravljice za Butalce.
wsharky
18. 08. 2022 19.52
+8
v sekundi obvesceni ha ha ha saj danes ni prvi april, a se direktor Hajdi podpise in takoj odstopi ce je ta objava neresnicna, aja od nsi kadra, prej pa se kadra na mkgp kabineta ne pricakujem nic dobrega
kokicas
18. 08. 2022 19.48
+6
Ja to je v njihovi teoriji v praksi povsem drugače če ne gledas Google maps si hitro v njihovem zastoju delu na cesti znižanju hitrosti in nepotrebnem zastoju. Tudi portali zelo pozno obveščajo o dogodkih pa to ni njihov cilj. Vazno da se počasi premikamo in imamo kup nepotrebnih delovnih zapor in znižanj hitrosti.
Tone 12345
18. 08. 2022 19.41
+9
Ac so najvarnejše vi pa ustanavljate neko brezvezno ac policijo z 250 avtomobili in ne vem koliko zaposlenimi za 600 km avtocest!!bolano pa še avtomobile jim kupujete da bodo dirkali po cest!!!
Septična jama vseh jam
18. 08. 2022 19.37
-2
desni vozijo po desni strani. levaki pa levo. ... tako bodo raztreščili državo v prafaktorje. ... svoboda. plešite.
aktivc
18. 08. 2022 19.32
+5
Pravilo 3 : Voznik mora voziti po desnem, voznem pasu. Smerniki so predpisani, a se zelo malo uporabljajo. Pravilo 7 : Voznik ne sme voziti tako počasi, da bi oviral druge udeležence.
Bpultimate
18. 08. 2022 19.18
+13
Ne dolgo nazaj se je ponoči na gorenjski Ac zgodila nesreča in se je Ac zaprlo ponoči, zjutraj po nekje 4 in urah po nesreči, od Radovljice do Kranja ni bilo nobenega obvestila ne s strani Darsa ne Policije, vozila pa so čakala v dolgem zastoji v koloni pred zaprto Ac, toliko o vašem hitrem obveščanju!