V javnem pozivu DOPPS navaja, da sta 23. oktobra letos ministra Smrkolj in Umek podpisala Načrt za upravljanje s kormoranom (Phalacrocorax caebo sinensis) na območju Slovenije za leto 2000-2001, ki predvideva za prihajajočo zimo poboj 2140 ptic, kar je dve tretjini vseh prezimujočih kormoranov v Sloveniji. Načrt nalaga izvedbo pobojev Lovski zvezi Slovenije.
DOPPS meni, da ministrstvi nimata pravne podlage, da bi od LZS lahko zahtevali streljanje kormoranov, saj ti v lovski zakonodaji niso opredeljeni kot divjad in zato ne podlegajo predpisom o lovstvu. LZS je nevladna organizacija, na katero ministrstva lahko vplivajo le v obsegu, kot določa lovska zakonodaja. Slovenski lovci bodo zato kormorane streljali le, če bo vodstvo LZS tako hotelo. Zato je društvu vodstvo LZS zagotovilo, da bi se za odstrel odločili le ob soglasju z DOPPS.
Zato v Društvu za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije pozivajo upravi odbor LZS, da sprejme interni akt, ki bo članom LZS prepovedoval pobijanje kormoranov.
Če bodo v Sloveniji zares postrelili dve tretjini prezimujočih kormoranov, bo to "najdrastičnejši poseg doslej, saj česa podobnega še niso storili v nobeni evropski državi", opozarja Julian Hughes, vodilni strokovnjak za kormorane pri britanski, sicer največji naravovarstveni organizaciji v Evropi.
Dejstvo je, da kormorani lahko na nezavarovanih ribogojnicah povzročijo veliko škodo, ki jo je mogoče v celoti odpraviti, če so ribogojnice ustrezno zavarovane. Za ta namen se po svetu že dolga leta in v velikem obsegu uporablja prekrivanje ribogojnic z mrežami, obstajajo pa tudi drugi učinkoviti ukrepi, še dodajajo v DOPPS-u.