December bi naj bil čas veselja, praznovanja in ljubezni, a žal povsod ni tako. Tudi v Sloveniji je ogromno družin in posameznikov, ki so v teh dneh osamljeni, nesrečni, v hudi stiski. Bodisi je za to kriva težka finančna situacija, breme kreditov in drugih nepremišljenih življenjsko pomembnih odločitev, ki imajo finančne posledice, pomnjkanje denarja za nakup daril najdražjim, bodisi gre za čustvene stiske, ki se na prvi pogled morda zdijo manj zahtevne, a človeka ravno tako pahnejo v obup, iz katerega ne vidi izhoda. Na naše strokovnjake se je denimo obrnila gospa Janja, ki se v teh dneh sooča z burno ločitvijo. »Z možem se ne moreva uskladiti glede ničesar: ne financ, ne premoženja, ne skrbništva,« je zapisala v začetku svojega pisma.
Še bolj kot na njo, trenutna situacija negativno vpliva na njena sinova, stara 7 in 10 let. »Vidita, da se težko skoncentriram, da sem žalostna, pogosto le stežka skrivam solze pred njima. Zdita se mi drugačna, zaprta vase, kot da nekaj skrivata. Bojim se, da se bo to še stopnjevalo.« Kot pravi, jo je strah, da bosta otroka izrazila željo, da bi raje živela z očetom kot z njo. »Priznam, tega ne bi prenesla. Ker vem, da sem dobra mama in ker dvomim, da jima bo oče, ki je trenutno zaposlen s svojo novo ljubeznijo, namenjal pozornost ter skrb, ki jo potrebujeta, ki si jo zaslužita. Kaj naj storim? Kako naj otrokoma pojasnim celotno situacijo, da bo čim manj boleča? In kako se najbolj učinkovito postaviti na noge ob stvareh, ki se mi dogajajo?« sprašuje obupana Janja.
Se je vajino razmerje znašlo na razpotju? Se vse več prepirata? Se vam zdi, da si je vaš partner, vaša partnerica omislil ljubico, ljubimca? Vas je prevaral, prevarala? Bi radi rešili svoje razmerje pred propadom, pa ne veste, kako? Za vsa vprašanja o partnerstvu smo vam na voljo v spodnjem obrazcu. |
Iskren pogovor je ključnega pomena – tako doma kot v službi
»Slej ko prej se bodo ločitveni viharji umirili, predvsem takrat, ko boste sprejeli stanje, kakršno je,« bralki odgovarja Melita Kuhar, zakonska in partnerska svetovalka iz Svetovalnice. »Ugotovili boste, da se lahko bolj mirno razideta, če bosta (tudi vi) pristala na določene kompromise glede razdelitve premoženja, skrbništva, stikov in vsega, kar takšna delitev skupnega partnerskega življenja prinese,« svetuje strokovnjakinja. Janjo poleg ločitve namreč pesti tudi stresno obdobje v službi. »Pred koncem leta moram skoraj vsak dan delati dlje, več in tako se domov vračam povsem sesuta, izžeta. O dopustu ne morem niti sanjati. In ker sem povsem pregorela, se otrokoma ne morem posvetiti v tolikšni meri, kot bi si želela,« je zapisala v sporočilu.
Otroku ločitve nikar ne prikrivajte!
Po besedah strokovnjakinje imajo podjetja na voljo veliko možnosti primerne oskrbe za svoje zaposlene: izredni plačani dopust, certifikat Družini prijazno podjetje, ki sodelavcem omogoča dodatni čas za usklajevanje življenja, v vsakem zdravem kolektivu pa človeku pomagajo tudi s tem, da ga začasno malce razbremenijo, znižajo pričakovanja in mu omogočijo, da se počuti varno. »Če ste zaposleni v podjetju, kjer tega ne razumejo in nimajo posluha za človeka, je to velika škoda in dolgoročno slabo tudi za vas. Življenje je vedno na prvem mestu, draga Janja. Kot lahko razberem iz vašega pisanja, radi hodite v službo in vam ni vseeno za opravljeno delo. Torej vam služba predstavlja tudi osebno izpolnitev in razvoj, ne zgolj vir preživetja. Svojo energijo vlagajte tja, kjer se bo obrestovala. Kariera in osebni razvoj bosta še kako pomembna, ko bosta otroka odrasla in vas ne bosta več toliko potrebovala,« strokovnjakinja polaga na srce naši bralki.
In kako otrokoma razložiti, da se oče in mama ločujeta ter da bodo od sedaj naprej živeli ločeno? Kot pravi Melita Kuhar to terja predvsem veliko osebne zrelosti in zmožnosti, da z očetom otrokom novico povesta skupaj, v približno enakem slogu. »Svetujem, da sta do otrok iskrena, saj že čutita, da se situacija v družini drobi. Skrivati otrokom dejstva, kajti oni čutijo naše stiske, je nepošteno do njihove integritete, saj marsikdaj otroci bolje vedo, kaj se dogaja, kot mi odrasli, a si še ne znajo ustrezno racionalno razložiti posledic,« pojasnjuje strokovnjakinja ter dodaja, da so jim starši, ki se ločujejo, dolžni pomagati, da lahko ponovno vzpostavijo območje varnega zavetja, ki ga izgubijo ob ločitvi.
V na videz precej podobni, pa vendar v temeljih povsem drugačni situaciji se je znašla gospa Polona, ki jo je soprog, s katerim sta skupaj 11 let, prevaral. Situacija je še toliko težja, ker imata skupaj 9-letnega sina. »Sama sem si prizadevala, da bi družina ostala skupaj, on ne. Z drugo žensko je večkrat prekinil, se vrnil domov, a nikoli zares,« v svoji zgodbi pripoveduje naša bralka in dodaja, da ji je soprog večkrat povedal, da je trenutno čisto zmešan, a da ne ve, kako bo čez nekaj časa. Prav zaradi tega tudi noben od njiju (še) ni vložil ločitve. »Sama že delam na novem domu zase in za sina, a vseeno si noben od naju ne želi selitve. Razum točno ve odgovor, čustva govorijo drugače. Vem, da moram biti močna že zaradi sina, saj pravi, da se lahko zanese samo še name. Žalostno, ima očeta, a ga nima ob sebi in se ga ne upa nič vprašati. Enostavno ne vem, kako naprej.«
Vsaka prevara je boleča rana – nekaterim jih uspe sčasoma zaceliti, pri drugih ostanejo odprte za vedno in v takih primerih je ločitev edina možnost. Kot pravi Melita Kuhar se nam v primeru ločitve razbline iluzija 'in srečno bova živela do konca najinih dni'. »Vi ste v še bolj zagatni situaciji, saj ste razpeti med resničnostjo, da vaš mož dejansko ni več vaš, ampak čustveno pripada nekomu drugemu, ter med strahom, kako bo videti vaša in sinova prihodnost,« pravi strokovnjakinja in dodaja, da morda veliko vlogo igra tudi pomislek, češ kaj bodo rekli drugi, če se bosta ločila. »Predvsem je sedaj pomembno, da si sami naklonite čas za lastna razmišljanja in se ne ukvarjate več toliko s tem, kaj bo ali ne bo naredil vaš mož. Vi ga ne morete v nič prisiliti, žal so to kruta, a realna dejstva.«
Kako otroku pojasniti smrt bližnjega?
Odločitev, ali bo vztrajala v trenutni situaciji ali se bo odločila narediti konec ter zaživeti na novo, pa je seveda v rokah gospe Petre. »Privoščim vam, da živite mirno, srečno, zadovoljno in ponosno ob opazovanju mladega življenja sina, kako odrašča v čustveno in osebnostno zdravega moškega,« bralki želi strokovnjakinja, ki se pri svojem delu srečuje z najrazličnejšimi zgodbami našega vsakdana. Med njimi tu in tam beseda nanese tudi na področje, ki je za mnoge preveč strašljivo, da bi govorili o njem: o smrti. A tudi ta je del našega življenja, še posebej, če jo je potrebno pojasniti majhnemu otroku, kot v primeru gospe Mojce. »V vseh priročnikih piše samo, razložite otroku njegovim letom primerno, nikjer pa ni konkretnih besed ali stavkov. Imamo hudo bolno babico in rada bi bila pripravljena na dan, ko bom otroku morala razložiti, da je babi umrla in kaj to pomeni.«
Smrti otroku ni potrebno na dolgo in široko razlagati vnaprej, saj bo pravi proces žalovanja razvil ob dejanski izgubi, ko osebe več ne bo mogel fizično videti, se je dotakniti. »Takrat mu bodite na razpolago za vse razlage, ki jih bo terjal od vas. Ko bo otrok v tem procesu žalovanja prišel do faze jeze, saj bo ugotovil, da je res ni in se mu bo zdelo nefer, da ga je zapustila, mu dovolite, da je jezen, saj je tudi to zdravilno,« pravi strokovnjakinja ter poudarja, da ima otrok pravico do žalovanja in mu bolečine ob izgubi drage osebe ne moremo prihraniti. »To je proces sprejemanja tako lepih in pozitivnih plati življenja kot tudi tistih malce manj prijetnih in bolečih. Ker vse to je življenje.«
Otroka je potrebno torej soočiti z resnico, a mu obenem pomagati, da se uspešno spopade s svojimi čustvi, občutenji. Pri tem naj starše vodi misel na to, da bodo z iskrenostjo pri otrocih pridobili zaupanje. S tem bodo namreč sposobni tesnih medsedbojnih odnosov. Poleg tega je pomembno tudi, da starši že danes razmišljajo o varni ter zadovoljni, predvsem finančni prihodnosti svojih otrok. S tem jim bodo namreč lahko pomagali pri stroških šolnine na kakšni priznani univerzi, veliko lažji bo nakup avtomobila, stanovanja, morda si bodo privoščili kakšno potovanje, ki bo obogatilo njihovo življenje, ali pa samo olajšali njihov vsakdan. Ni važno, pomembno je, da bodo otroci srečni in zadovoljni.
Se je vajino razmerje znašlo pred izzivom? Dovolite, da vama pomagamo!
Res je, življenje je vijugasta pot, sestavljena iz trnja in prelepih, s cvetjem posutih trat. Vsak med nami je deležen obojega, razlika je le v razmerju rožic in trnov in v številu prepadov, pred katerimi se slej ko prej znajde vsak med nami. Če se je tudi vaš partnerski odnos znašel pred na videz nepremostljivim prepadom, ne odlašajte, zastavite svoje vprašanje v spodnjem obrazcu. Naši strokovnjaki vam bodo z veseljem svetovali in pomagali, da bo leto 2018 lepše, bolj veselo, polno ljubezni!
Med vsemi, ki nam boste poslali svoje vprašanje ali svoja vprašanja, bomo vsak mesec izžrebali enega srečneža ali srečnico, ki mu/ji bomo podelili darilni paket PRVA. Vsa vprašanja pa bomo skrbno hranili v našem nabiralniku in ob koncu akcije bomo izžrebali še nekoga, ki bo prejel 400 evrov dobroimetja na naložbenem računu PRVA Premium naložba.
Med vsemi, ki ste nam do sedaj poslali vprašanje, smo izžrebali decembrsko nagrajenko. V naslednjih dneh bo na domačem naslovu darilni paket PRVA razveselil gospo Petro Jakopič. Iskrene čestitke!
Sponzorirana vsebina