Statistika zadnjih let kaže, da se vse več parov odloča za nosečnost v bolj zrelih letih. Če je bila še leta 2007 povprečna starost matere, ki je rodila prvega otroka 28,2 leta, se je lansko leto povprečna starost prvorodk dvignila na 29,3 leta.
Tudi povprečna starost mater, ki so že večkrat rodile, jasno kaže, da se starostna meja nosečnic strmo dviguje. Leta 2007 je bila tako povprečna starost nosečnic še pod mejo 30, torej 29,9, leta 2015 pa se je dvignila na 30,7.
Se pa za otroke v zgodnjih letih, torej pred dopolnjenim 30. letom, odloča več žensk z nižjo stopnjo izobrazbe, kar je tudi pričakovano, saj si prej najdejo službo in tako lahko prej načrtujejo družino.
Lani je tako prvič rodilo 595 žensk, mlajših od 30 let, z osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo. S srednješolsko izobrazbo je prvič rodilo 2938 žensk, mlajših od 30 let, z višješolsko izobrazbo pa je bilo takih 2228, kažejo podatki Statističnega urada.
Pri starejših od 30 let je prvič rodilo 148 žensk z osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo in 1375 žensk s srednješolsko izobrazbo. Takih, ki imajo višješolsko izobrazbo, pa so starejše od 30 let, in so prvič postale mame, je bilo lani 2597. Lani se je tako ženskam, mlajšim od 30 let, skupaj rodilo 9249 otrok, starejšim od 30 let pa 11.392 otrok.
In čeprav statistika kaže, da se trend poznih nosečnosti povečuje, je tako nosečnost v zgodnjih kot v poznih letih za vsak par velik izziv. Ima pa tako nosečnost v mladih kot v poznih letih svoje prednosti. Kakšne?
Nosečnost po 30. letu
Za prvo nosečnost se odloča vse več žensk po 30. letu, saj jih veliko študira in želi šolanje dokončati pred rojstvom prvega otroka. Prav tako jih želi večina še pred načrtovanjem družine začrtati kariero v svojem poklicu. Tudi za tiste s srednješolsko izobrazbo je služb danes manj in zato želijo pred prvo nosečnostjo najti delo in se zaposliti, pojasnjuje razloge specialist ginekolog in porodničar Leon Meglič, ki se v svoji ordinaciji pogosto sreča z vse starejšimi nosečnicami. Dejstvo pa je tudi, dodaja, da fantje danes dozorevajo v moške precej pozneje, kot so še pred 20 oziroma 30 leti.
In ko se zgoraj naštete želje oziroma zahteve udejanjijo, je ženska že čez 30 let, ko načrtuje prvega otroka. Prednost take nosečnosti je vsekakor bolj urejeno socialno okolje, med katere spadajo tudi rešen stanovanjski problem, finančna neodvisnost, redna zaposlitev ter stalen vir dohodka, pa tudi zrelost bodočih staršev.
Se pa za otroka v bolj zrelih letih ne odločajo le ženske prvorodke. Veliko je tudi parov, ki že ima starejše otroke, pa se v zrelih letih spet znajdejo v vlogi novopečenih staršev. Z rojstvom otroka v poznih letih starši namreč ohranjajo tudi dobro fizično in psihično kondicijo ter svojo mladost.
Številne ženske, ki so rodile v poznih letih, so svoje izkušnje delile tudi na spletnih forumih. ''Jaz sem četrtič rodila pri 42. /.../ Nosečnost je potekala v redu, seveda sem bila bolj utrujena kot v prvih treh nosečnostih, vendar večjih posebnosti ni bilo. /.../ Pomembna sta volja in želja,'' piše uporabnica na forumu. Spet druga opisuje, kako je prvega otroka rodila pri 22 letih, drugega pa pri 38 letih. ''Jaz se pri 40-ih počutim bolje kot pri 30-ih. Mene pa je moja mami rodila pri 43. letih in je še danes, ko je stara 83, zelo fit gospa.''
Kaj pa očetje?
Prednost nosečnosti v zrelih letih občutijo tudi očetje. Starejši moški imajo namreč že zgrajene in utečene kariere in tako več časa za potomce. Izkušnje tudi kažejo, da so starejši očetje bolj sproščeni in predani družinskemu življenju, saj znajo veliko bolj ceniti mir in urejenost.
Nevropsihiatrinja s kalifornijske univerze Louann Brizendine tudi trdi, da moški možgani v petdesetih in šestdesetih letih postajajo vse bolj podobni ženskim. In prav zato, ker se starejši moški veliko raje vežejo, so tudi bolj nežni, veliko raje se crkljajo, veča pa se tudi njihov občutek za sočutje. Posledično so starejši očetje tudi bolj potrpežljivi in manj kričijo.
Je pa nosečnost v zrelih letih veliko bolj tvegana kot v mladosti, zato je dobro poskrbeti za primerno zavarovanje, ki bo vam in vašim najdražjim omogočilo dolgoročno finančno varnost.
Nosečnost do 30. leta
Nosečnost v zrelih letih ima sicer številne prednosti, a Meglič opozarja, da je s telesnega vidika nosečnost pred 30. letom boljša izbira. Med 20. in 25. letom sta žensko telo in njena vzdržljivost idealna za spočetje. Pri večini deklet so menstruacije in z njimi povezane ovulacije redne in zdrave. Pri nezaščitenem spolnem odnosu je verjetnost spočetja v prvem mesecu 20-odstotna.
Zaradi močnejših mišic je naravni porod lažji, okrevanje po njem pa hitrejše. V tej starosti je tudi možnost spontanega splava precej nižja kot sicer (približno 9,5 odstotka). Prav tako je manjša verjetnost, da bo otrok rojen z zdravstvenimi težavami ali kromosomskimi napakami, nosečnica pa ima manj možnosti za nastanek bolezni, kot so sladkorna bolezen, povišan krvni tlak in trombotični zapleti žilja.
Po nekaterih raziskavah pa je nosečnost v teh letih povezana tudi z nižjim tveganjem nastanka raka na dojkah in raka na jajčnikih. Raziskovalci menijo, da temu botrujejo hormonske spremembe, ki se pojavljajo v času ovulacije (povišan estrogen in progesteron). Hormoni iz teh dveh skupin ženskih hormonov vsak mesec stimulirajo jajčnike in prsi. Tako se povečuje tveganje za omenjenim karcinomom, v primeru nosečnosti pa so ovulacije v tem obdobju manj pogoste. Tudi pot do izgube telesne teže po porodu je hitrejša in lažja.
In tudi po pripovedovanju žensk, ki so rodile ali pa imajo mlade mame, je biti mlada mamica lepo. ''Moja mami je imela sestro pri 18-ih, mene pri 24-ih. Vedno mi je bilo super, da je mlada mami. Vedno je bila živahna, žurerska, lepa, urejena in najboljša prijateljica. Tako je še zdaj,'' je na spletnem forumu zapisala ena uporabnica.
Druga pa je dodala: ''Večini se zdi smešno, da si pri dvajsetih želiš otroka, ko se vsi drugi ozirajo za fakultetami in dobrimi službami. Ampak midva sva si ga! In to močno! Samo z maturo. /.../ Sem kdaj obžalovala, bila za kaj prikrajšana, sem kdaj štela zamujene priložnosti? NIKOLI! Ob otroku smo se razvijali, rasli, rahločutno iskali prave poti sožitja in lepih družinskih trenutkov. Krasen občutek je zavedanje, da si nekomu podaril življenje in ga ta zdaj živi s polno žlico, da se zna spopadati s porazi in si zastavljati cilje, ki žanjejo zmage.''
Kdaj je torej idealen čas za otroka?
Odgovora na zgoraj zastavljeno vprašanje vam ne moremo ponuditi, saj je čas relativen in za vsakega posameznika dragocen na svoj način. Na spočetje pa vsekakor vpliva veliko dejavnikov, bolj ali manj pomembnih. Če in ko se boste odločili za otroka, pa ne pozabite na najpomembnejše: otrok potrebuje varnost in predvsem ljubezen, to pa mu lahko ponudite tako v mladih kot v zrelih letih. In ne glede na leta je nosečnost lahko tudi rizična, zato je dobro poskrbeti za zavarovanje, ki vam s svojimi kritji omogoča, da poskrbite za dolgoročno finančno varnost zase in za svojo družino. Prav tako poskrbite za varnost svojih otrok, da bo njihov vsakdan in igra še naprej brezskrbna.
Sponzorirana vsebina