Otroci

To bi morali vedeti vsi bodoči starši!

Ljubljana, 23. 07. 2017 14.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Za uspešno ljubezensko zgodbo so ključnega pomena ljubezen, zaupanje, čas, predanost in skupna vizija. A naj se partnerja še tako močno trudita zgraditi trden in ljubeč odnos, se v trenutku, ko v njuno življenje vstopi otrok, vse spremeni. To majhno bitjece namreč postane središče pozornosti in nemalokrat povzroči odtujitev partnerjev, celo razhod. Kako torej manevrirati med partnerstvom in starševstvom, da bo rezultat srečna družina?

Prihod otroka velja za enega najbolj srečnih trenutkov v partnerski zvezi, obenem pa je to tudi največja preizkušnja za odnos kot tak. Kar naenkrat je potrebno prilagoditi urnike, močno okrniti in prilagoditi svoje dosedanje prostočasne dejavnosti in intimne trenutke v dvoje. Prav tako je potrebno že danes začeti skrbeti, da bo otrok imel kar se da lepo ter varno prihodnost. Partnerja sta seveda vedela, da bo ob prihodu otroka treba na novo organizirati vsakdan, toda kljub temu se velikokrat zgodi, da se v partnerski odnos naseli 'drugačno' vzdušje.

vpliv otroka na partnerski odnos
vpliv otroka na partnerski odnos FOTO: iStockphoto

Veliko parov se po rojstvu otroka razide

Parov nihče ne more vnaprej pripraviti na starševstvo, saj gre za del učnega procesa na poti skozi življenje. Ko se partnerja, ki sta do tistega trenutka delovala kot dvojina, znajdeta pred starševskim izzivom, se nehote podrejo vsi do takrat skriti zidovi, padejo vse maske in kar naenkrat nista pomembna samo onadva. Prostor v srcih obeh staršev brezkompromisno zasede malo bitje, ki kar hlepi po pozornosti. »Prihod otroka vedno podre partnerski odnos,« potrjuje zakonska in partnerska svetovalka Melita Kuhar iz Svetovalnice. »Večina partnerjev se ima po porodu še vedno rada, a tisto, kar je doživelo močno spremembo in tako rekoč udarec, je odnos med njimi.« Vse to zahteva hiter odziv in spremembo vsakdanjika, ponovno pa je potrebno vzpostaviti tudi svoje vloge, saj sta partnerja iz dvojine prešla v družino, ki zahteva drugačne odnose, prioritete in organizacijo življenja.

Zelo neodgovorno je, da se partnerja za otroka odločita po obdobju stalih prepirov in nesoglasij, saj mislita, da bosta tako 'izboljšala' njun odnos. »Če partnerski odnos že prej ni bil kvaliteten, sodelujoč, ljubeč in pozitivno naravnan, potem ga bo rojstvo dojenčka še dodatno razbilo. Iz tega razloga lahko zelo pogosto poslušamo razne žalostne zgodbe družinic, ki so se razbile nekaj let po rojstvu otroka, ker par enostavno ni zmogel ali niti ni znal več negovati moško-ženskega odnosa in je bilo najlažje vse skupaj razpustiti,« pojasnjuje zakonska in partnerska svetovalka in dodaja, da sicer ni mogoče z natančnostjo določiti, koliko parov gre narazen po prihodu otroka, saj se ločitev in razhod običajno ne zgodita takoj po rojstvu, temveč nekaj let kasneje, ko partnerja postaneta tujca, saj se celotni fokus odnosov začne vrteti zgolj okoli otroka.

prva osebna zavarovalnica, grafika, otrok in partnerski odnos
prva osebna zavarovalnica, grafika, otrok in partnerski odnos FOTO: iStockphoto

Ustrezno razporedite čas za otroka in čas za partnerja / partnerico

Vsak starš bi se moral zavedati, da je po otrokovem rojstvu postavljen v dve med seboj različni odnosni vlogi. Da je v prvi vrsti oče oziroma mama malemu bitjecu, v drugi vrsti pa mora ohranjati položaj partnerja v partnerski zvezi. Starševstvo in partnerstvo hodita z roko v roki, zato po rojstvu otroka nikakor ne smete zanemariti pomembnosti partnerskega odnosa. »Ko se rodi otrok, se pozornost novopečene matere skorajda v celoti usmeri na dojenčka. Zanemarja tudi lastne potrebe, počuti se zgolj kot negovalka otrokovih potreb in zgodi se, da v to sliko pozabi dodati partnerja in novopečenega očka. Njena potreba po pozornosti, po negovanju in objemih je zadovoljena ob dojenju in negovanju otroka, zato tega ne pogreša več pri svojem partnerju, ki se počuti čustveno in fizično odrinjenega in ne dobi pozornosti, ki jo je bil vajen, ko sta bila še sama,« o razlogih za težave pravi Melita Kuhar.

vpliv otroka na partnerski odnos
vpliv otroka na partnerski odnos FOTO: iStockphoto
»Vse te spremembe moške bolijo. Sicer razumejo ljubezen partnerke do otroka in njeno nedeljeno pozornost do njega, a vseeno si želijo tudi kakšno njeno minuto za sebe. Kako uskladiti njeno izčrpanost, strahove, da bo z otrokom vse v redu, telesno in hormonalno stanje s potrebami partnerja, je vedno veliko vprašanje,« pojasnjuje strokovnjakinja za partnerske odnose in za take situacije ponuja učinkovit recept: »Najbolje bo, da ozaveščeno oba partnerja sodelujeta pri negi otroka in se tako povezujeta, da si znata vzeti vsake toliko kakšno uro zgolj za njiju (posvečen čas), da se takrat pogovarjata o vsem, saj so ju doletele močne spremembe in povsem novi izzivi, ki jih je treba nasloviti in razreševati, Pomembno je, da v tem skupaj sodelujeta in tako na novo tvorita partnerski odnos.«

Komunikacija je ključnega pomena

Dobra komunikacija je namreč osnova vsakega uspešnega odnosa in v času nosečnosti ter prihoda otroka se mora zaradi vseh sprememb še toliko bolj okrepiti. »Preko iskrene komunikacije se novopečena starša na novo spoznavata, identificirata se z na novo vzpostavljenimi vlogami in skrbjo za novega člana družinice in vse to ju lahko dodatno poveže. Pri tem ni nobenih izgovorov. Pogosto je problem v tem, da eden ali drugi ne izrečeta svojih potreb ali želja, nekako pa kar pričakujeta, da bo eden od njiju kar vedel, kaj si drugi želi. Potrebno je to izreči na glas, razjasniti pričakovanja in poiskati rešitev,« je jasna Melita Kuhar iz Svetovalnice.

To se v teoriji sicer sliši povsem izvedljivo, v praksi pa precej manj. »Mlada mamica je utrujena do kosti, neprespana, izčrpana, komplicira in težko komu drugemu zaupa skrb za otročka. Očka je zaskrbljen, ker je odrinjen, opazuje živčno partnerko in se skuša vključiti v novo družinsko dinamiko. A z nekaj skupnimi pogovori, veliko volje in energije se lahko dokaj hitro in kvalitetno oblikuje zdrava dinamika, v kateri se oba starša zavedata, da ju otroček oba potrebuje, zlasti pa je osnovni pogoj za zdrav razvoj otroka na vseh ravneh ravno usklajenost in naklonjenost staršev med seboj.«

vpliv otroka na partnerski odnos
vpliv otroka na partnerski odnos FOTO: iStockphoto

Ne zanamarjajte intimnosti

Osnovne težave torej izvirajo predvsem iz tega, kako se partnerja v novih vlogah počutita. Pomanjkanje zasebnosti in redki spolni odnosi za poporodni čas niso nič neobičajnega; težava je v dojemanju tega. Nova vloga zahteva učenje še neznane snovi, ki sega tako na področje navad, dela, interesa, prostega časa kot tudi odnosov. Številnim ženskam v prvih tednih in mesecih po porodu več kot spolnost pomenita objem in poljub, saj ji na tak način partner daje vedeti, da je ljubljena in da sočustvuje z njo. Porod je za mamo in njeno telo velika preizkušnja, zato je pametno, da ji partner najprej ponovno vlije zaupanje v lepoto lastnega telesa ter jo s tem pripravi na uživanje v intimnosti.  

Predvsem pa si partnerja ne smeta dovoliti, da ju otrok prikrajša za intimne trenutke. Rojstvo otroka torej nikakor ne bi smel biti izgovor, da gre partner spat v drugo sobo ali da otrok spi med staršema. »To je po mojem mnenju neprimerno, ker še dodatno ruši že tako razmajan partnerski odnos,« je prepričana zakonska in partnerska svetovalka. »Otrok naj spi v svoji posteljici. Občasno jih seveda preložimo k sebi, da sploh kaj spimo, sploh če se dojijo na nekaj ur ali če nemirno spijo, a je potrebno vedeti, da se tako mamica ne spočije in ne naspi, saj z enim očesom budno spremlja otroka in tudi to, da ga ne pomečka, če bi pretrdo zaspala. Ko je večji, morata starša vztrajati, da otrok spi v svoji postelji, saj imata starša pravico spati skupaj, se čutiti in tudi ljubiti, da lahko tudi preko spolnosti obudita željo eden po drugemu, saj je intimnost lepilo partnerskega odnosa.«

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abrams
26. 07. 2017 15.43
-1
bla bla bla, ni več zanimanja, ker je dobila orodje za izsiljevanje.
korintos23
26. 07. 2017 13.23
+1
Ja krucifiks, če jo dedec po porodu popiha je to zato ker je imel partnerico preveč rad!
tanja1111
23. 07. 2017 21.51
+34
Ne velja za vse. Jaz sem se naspala edino, če je bil otrok v najini postelji, ker mi ni bilo treba vstajat sredi noči in ga nosit. Ne pomaga pri odnosu, da spi otrok v svoji sobi ali postelji, če je ženska zaradi tega kronično neprespana, v tem primeru nima energije ne za otroka, še manj pa za partnerja.
korintos23
26. 07. 2017 13.24
+2
Točno tako, ta mali je spal na eni strani postelje, midva z mamico sva pa na drugi strani že brateca vkup spravljala.
rossi66
23. 07. 2017 21.37
+11
Resno? Taksne nasvete je treba zdaj talati modermim mladim starsem??? Pa saj je starsevstvo vendar nekaj najbolj naravnega in spontanega... A mladina zdaj rabi prirocnik?
BaGr67
26. 07. 2017 20.21
-1
dajno
23. 07. 2017 18.39
+22
Še huje je, ko te ženska izkoristi da ima s tabo otroka, noče pa živet s tabo, raje s starši, ker je na njih bolj navezana, obenem te pa ima za partnerja.
Maxx365
26. 07. 2017 13.07
+0
Abrams
26. 07. 2017 15.48
+2
Kaj je narobe s tem, če imaš slabo iskušnjo. Bl je narobe, če jo nečeš priznat !!!
srebrnibreg
23. 07. 2017 16.28
+16
Ej ste pa leseni. Ne ločijo se zaradi otrok ampak zaradi otroškega dodatka, ker se mama prijavi kot samohranilka čeprav še naprej skupaj živita. Kdaj vam bo kapnilo in kdaj boste temu izkoriščanju države naredili konec.
igorli
23. 07. 2017 19.52
+15
Pojma nimaš kaj lahko otroci naredijo zvezi. Seveda niso krivi otroci ampak dodaten stres. Popolnoma se strinjam z člankom. Res pa obstajajo ljudje ki izkoristijo vsak vzvod za svojo korist.
igorli
23. 07. 2017 19.55
+14
Ženska upravičeno pričakuje od partnerja več. Ta pa je v večini že na meji zmožnosti. In pol se začnejo težave. Moški pa pod stresom in naenkrat deležen manj pozornosti. Vse skupaj pa ob pomanjkanju komunikacije pomeni katastrofo.
srebrnibreg
23. 07. 2017 19.55
+13
Tudi jaz nisem mislil na vse. Jih je pa ogromno takšnih o katerih sem pisal in, če teh ne bi bilo bi odstotek razvez bil nekaj krat manjši. Sicer pa imam pokma o tem, ker tudi sam imam potomstvo zzakonsko partnerko zato si to na pamet mapisal, da nimam pojma.
matdej
23. 07. 2017 22.31
+2
Igorli,sklepam da si to napisal iz svojih izkusenj...Upam,da se motim,ampak se mi zdi,da si tak moski,ki hitro pobere sila in kopita ob prvi priloznosti,ki ti niso po godu.Na koncu pa vso krivdo zvalis na zensko.
Abrams
26. 07. 2017 15.51
-2
Bol delo kt otroci. Ker ko pride otrok se začne šele delo, ki se vleče 24/365. Po navadi, ga večina ne zmore. Da pa ženska ne bi tega priznala, se raj znaša nad partnerjem. Drugač pa "bab..." od besed k dejanjem. Ni zadost, da si sam želiš !!!!
BaGr67
26. 07. 2017 20.23
Srebrni bravo..poznam kar nekaj takoh primero...še odrekli so se otroku zarad tega...sram jih bilo, čez leto ali dve ji je pa drugega naštepal..!!!