Partnerstvo

Stres, konflikti - za vse to je kriv ...

Ljubljana, 10. 05. 2017 08.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Denar in otroci – dva tako rekoč nepogrešljiva sestavna dela partnerskega odnosa, o katerih pa se pari tudi največ prepirajo. Tokrat se bomo posvetili prvi komponenti, ki velja za tako imenovano minsko polje prepirov med pari: denarju in njegovemu vplivu na partnerski odnos.

Brez denarja je v sodobni družbi praktično nemogoče (pre)živeti. Prav zato niti niso tako zelo presenetljivi rezultati večih študij, ki razkrivajo, da naj bi se kar 80 odstotkov vseh konfliktov v partnerski zvezi nanašalo na finančne teme, velikokrat v tesni povezavi z otroki. Denar velja za enega najpomembnejših izvorov stresa v zahodni družbi in najpogostejši predmet konfliktov v partnerskih odnosih. Največkrat naj bi bili za to krivi različni pogledi na to materialno dobrino in nesoglasja glede varčevanja, osnovna težava pa naj bi se skrivala v tem, da se pari ne pogovarjajo dovolj odkrito o financah.

Strokovnjaki so prepričani, da partnerja ne bi smela takoj vreči puške v koruzo, temveč skušati rešiti težavo, pred katero sta se znašla.
Strokovnjaki so prepričani, da partnerja ne bi smela takoj vreči puške v koruzo, temveč skušati rešiti težavo, pred katero sta se znašla. FOTO: iStockphoto


Skupne ali ločene finance?

Glede na raziskave naj bi se le 43 odstotkov parov pred začetkom skupnega življenja pogovarjalo o finančnem stanju, kar naj bi bil po besedah strokovnjakov tudi poglavitni razlog, da prihaja do nesoglasij med partnerjema. Najverjetneje imata namreč različen pogled na denar in medtem ko ženska meni, da bi bilo treba razpoložljiva finančna sredstva nameniti za eno zadevo, je moški prepričan, da je denar, ki je na voljo, nujno potreben za nekaj povsem drugega. To pomeni, da nimata sestavljenega dolgoročnega finančnega okvirja, s tem pa močno ogrožata ne le svoj odnos, temveč tudi svojo skupno prihodnost.

Denar je poleg otrok najpogostejši vzrok za spore med partnerjema.
Denar je poleg otrok najpogostejši vzrok za spore med partnerjema. FOTO: iStockphoto
Do konflikta v takem primeru pride predvsem v primeru, ko imata partnerja skupne finance. Je torej bolje, če imata tudi po selitvi v skupno domovanje vsak svoj denar? »Odvisno je od tega, koliko si zaupata in kakšne vrednote imata,« meni Melita Kuhar, zakonska in partnerska svetovalka iz Svetovalnice. »Vsekakor je zaradi transparentnosti dobrodošlo, da imata skupne finance, s katerimi v skupnem dogovoru odgovorno upravljata in razporejata tako, kot sta se predhodno dogovorila. Tukaj ni dovoljeno 'soliranje'. Ločene finance pri nekaterih parih delujejo tako kot deluje njihov partnerski odnos: na nezaupanju, mimobežnosti, rutini, samoumevnosti, recimo temu na »avtopilotu«. Kar v praksi pomeni, da vse skupaj za silo deluje, a nihče ni pravzaprav srečen, zadovoljen, slišan, upoštevan, spoštovan temveč je vse to nekje vmes.«

Strokovnjakinja s področja odnosov parom zato svetuje, da si že na začetku zveze postavijo prioritete glede financ. »To v praksi pomeni, da določita koliko skupnega denarja / prihodkov bosta namenila za vsakomesečne izdatke, ki zadevajo skupno življenje, kolikšen delež bosta zadržala za svoje osebne potrebe, kajti občasno se pač moramo tudi znati razvajati brez slabe vesti s prisluženim denarjem, in kolikšen delež bosta namenila varčevanju.« Ob tem naj bi desetino prihodkov namenila tako imenovanemu 'bogatenju', to je zbiranju denarja v posebni škatlici oziroma na posebnem računu, ki je namenjen nepričakovanim ali nujnim izdatkom, sicer pa je nedotakljiv.

Res je, da se okrog skupnih financ lahko pari pogosto prepirajo, a pomenijo tudi izjemno tesno vez med partnerjema in lahko še dodatno utrdijo njuno razmerje. »Skupne in odgovorno upravljane finance so posledica spoštovanja partnerskih dogovorov, ki so doseženi na podlagi obojestranskega konsenza, da bosta tudi s pomočjo financ omogočala sebi in družini finančno varno in brezskrbno življenje. Kajti prav potreba po varnosti je pri denarju še zlasti močno izražena. Kot vemo, denarna sredstva, ki jih imamo na razpolago, nam dajejo občutek varnosti in miru. To pa je tudi eden od pomembnih stebrov zdravega partnerskega odnosa,« pravi zakonska in partnerska svetovalka Melita Kuhar in poudarja, da je v primeru, če se življenjske ali partnerske okoliščine spremenijo, priporočljivo, da se ob tem modificirajo tudi dogovori, med njimi tudi ta, kako ravnati z denarjem.
partnerja se prepirata zaradi denarja
partnerja se prepirata zaradi denarja FOTO: iStockphoto


So se spremenili časi ali smo se spremenili ljudje?

Časi se spreminjajo, kar se zelo jasno odraža tudi v finančnem vidiku življenja. Včasih se pari namreč o denarju niso tako veliko prepirali, kot se danes, a za to obstaja jasna razlaga: vloge v odnosu so bile zelo jasno določene. »Nekoč so bili zaposleni zgolj moški, ki so nosili svoj denar ženi, ki je del denarja namenila vzdrževanju družinskih članov, z ostalim delom pa je moški razpolagal kot je sam hotel. Ni kaj dosti spraševal žene ali se z njo posvetoval, saj so bile nekoč socialne vloge drugače začrtane kot so danes,« pojasnjuje strokovnjakinja za odnose. Delno se je torej spremenilo oboje: časi in ljudje.

partnerja se prepirata zaradi denarja
partnerja se prepirata zaradi denarja FOTO: iStockphoto
»V današnjih časih, ko smo (naj bi bili) ženske in moški izenačeni tudi v primeru dostopa do enako plačanih poklicev (vemo, da temu v praksi ni tako) in ko živimo v času narcisoidno orientiranih posameznikov, ki tudi v partnerstvu gledajo predvsem na lastne koristi in potrebe, je razvidno, da se je tudi pristop do financ krepko spremenil. Ker oba partnerja prineseta vsak svoj zaslužek, želita z njim tudi razpolagati, kar brez dogovorov in spoštovanja le-teh lahko kaj hitro generira teren za neprestane prepire, očitke in zamere. Kar ponovno vodi v poglabljanje partnerskih razlik,« pravi Melita Kuhar. V bistvu torej srž problema ni vsota na skupnem bančnem računu oziroma gotovina, ki jo imata partnerja v skupni denarnici, temveč različen pogled na denar in različne prioritete pri zapravljanju le-tega.

»Denar je v partnerskem odnosu eden od pokazateljev, kakšne vrednote imata partnerja – tukaj se običajno vzorci ravnanja z denarnimi viri razlikujejo saj izhajajo iz naučenih in privzgojenih vzorcev iz naših primarnih družin,« pravi zakonska in partnerska svetovalka iz Svetovalnice. »Je tudi pokazatelj ali sta partnerja sposobna premostiti razlike in oblikovati nov pristop k denarju, v katerem sta oba enako zrela in odgovorna ter se znata sproti skozi pogovor dogovoriti o usklajenih rešitvah. To je tudi eden od atributov zdravega partnerskega odnosa.«

Rešitev se torej skriva v transparentnosti in iskrenem pogovoru, najpomembneje pa je, da partnerja nesporazumov ne povezujeta z (ne)obstojem ljubezni. Občasni konflikti v zvezi z denarjem so namreč povsem normalen del skupnega življenja in nesoglasje nikakor ne pomeni, da vas partner zato nima več rad. Ne morete pa pričakovati, da vam bo vaša boljša polovica brala misli in imela enak pogled na denar, kot ga imate sami. Ljudje namreč v denarju vidimo zelo različne stvari in imamo različne rešitve, kako ga porabiti.

Ko rešitve ni na vidiku

Včasih pa kljub trudu partnerja ne uspeta doseči kompromisa in v sodobnem svetu je postalo zelo 'moderno', da se, ko vidita, da pač ne moreta živeti skupaj, enostavno razideta. Razlog za ločitev so sicer največkrat tako imenovane 'nepremostljive razlike', za katerimi pa se pogosto skrivajo prav nesoglasja glede financ.
partnerja imata skupne finance
partnerja imata skupne finance FOTO: iStockphoto


A strokovnjaki so prepričani, da partnerja ne bi smela takoj vreči puške v koruzo, temveč skušati rešiti težavo, pred katero sta se znašla. »Ni bližnjic in ne gre čez noč! Potrebno si je priznati napako, jo obelodaniti partnerju ter se o vsem iskreno pogovoriti. Ker je to običajno zelo težko, saj so ravno okoliščine odnosa morebiti pripeljale prav do finančne nezvestobe ali brezglavega kompulzivnega nakupovanja, s katerimi se nadomestijo čustveni manjki, priporočam zrel odnos do finančnih težav in s tem tudi do partnerskega odnosa kar pomeni, da si par poišče ustreznega svetovalca, ki jim bo pomagal iz zagatne in morebiti za njiju nerešljive situacije,« svetuje Melita Kuhar.

V takih situacijah sta namreč zaupanje in spoštovanje porušena, v odnosu nenadoma prevladajo slaba volja, jeza in razočaranje. Kako naprej? »Ko si ne moremo ali ne znamo pomagati, je najbolje poiskati strokovnjake, ki nam bodo z nevtralne pozicije osvetlili našo čustveno napeto problematiko. Ne pozabimo, da tudi odnos do denarja kreira čustva, bodisi da je to pohlep, patološka škrtost, zavist ali pa ljubezen do denarja, odvisnost od moči, ki jo daje večja količina denarja. Vse to so lahko pasti, v katere se hitro ujamemo,« pojasnjuje strokovnjakinja za zakonske in partnerske odnose iz Svetovalnice in parom polaga na srce: »Vedno obstajajo rešitve, le upati si moramo in jih poiščemo ter dobljene nasvete tudi primerno uporabimo. Denar spoštujmo, a pri tem ne pozabimo na osnovno medčloveško sočutje, ljubezen, komunikacijo, naklonjenost in poštenost.«

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10