Partnerstvo

Slovenka odločena: čas je, da obrne nov list v svojem življenju

Ljubljana, 27. 06. 2018 20.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 14 min

Zdravje je naše največje bogastvo, a se tega ponavadi žal začnemo zavedati šele, ko nam preneha služiti. Prej nimamo časa razmišljati o tem, saj nas zaposluje na tisoče drugih, po našem prepričanju bolj pomembnih stvari. A ko enkrat zbolimo, to običajno ne vpliva samo na naše življenje, temveč tudi na življenja naših najbližjih. In ni malo primerov, ko bolezen ali zanemarjanje zdravja privedeta do hudih partnerskih ter družinskih težav. To sta pred nedavnim na lastni koži občutili tudi naši bralki, Hajdi in Vera.

Ljudje bi se morali zavedati, da je skrb za zdravje in dobro počutje dragocena naložba v kakovost življenja vsakega posameznika. Žal nas pri tem v zadnjih letih vse bolj omejujeta hiter življenjski slog in vsakodnevni stres. Prav zato bi morali že danes razmišljati o prihodnosti in si zagotoviti, da boste v primeru, če in ko boste potrebovali specialista, vedno v vrsti prvi. Prav to je morda rešilo življenje naši bralki Hajdi, ki je ob vstopu v tretje desetletje življenja začutila, da je napočil čas za naraščaj. S partnerjem sta začela načrtovati družino in ker po nekaj mesecih truda ni bilo želenih dveh črtic na testu nosečnosti, se je naročila na ginekološki pregled. Preventivno, pa tudi zato, da se povsem prepriča, ali je noseča ali ne.

S tem pa se je začel njen križev pot. »Na pregledu je ginekolog ugotovil, da nekaj ni v redu. Sledil je odvzem vzorca, po dveh mesecih še eden, nato pa huda diagnoza: rak na materničnem vratu. Sesul se mi je svet, saj sem bila prepričana, da to pomeni konec sanj o otroku. A povedali so mi, da lahko uporabijo metodo radikalne vaginalne trahelektomije. Žal se ne spomnim točno vseh podrobnosti. V glavnem, povedali so mi, da bom kljub operaciji imela možnost zanositi,« nam je v pismu zaupala gospa Hajdi ter dodala, da je v tistem trenutku navdušeno pristala na to možnost, saj se je zavedala, da si partner zelo močno želi otrok.

Tudi vi čutite, da je z vašim zdravjem nekaj narobe? Imate neugoden občutek, pa bi radi izvedeli, ali bi morali obiskati zdravnika? Kje in kako pogosto vas boli?

Ta podobna z zdravjem povezana vprašanja lahko v spodnjem obrazcu zastavite našim strokovnjakom, ki vam bodo z veseljem priskočili na pomoč z nasveti. Prav tako jih lahko za nasvet povprašate tudi glede čakanja na specialstični pregled. Ste tudi vi že v (predolgi) čakalni vrsti ali se bojite, da boste kdaj morali biti, pa si tega ne želite? Zaupajte nam svojo situacijo v obrazcu na dnu strani in pomagali vam bomo!

Melita Kuhar je zakonska in partnerska svetovalka, ki v svoji Svetovalnici svetuje posameznikom in parom na vseh segmentih odnosov.
Melita Kuhar je zakonska in partnerska svetovalka, ki v svoji Svetovalnici svetuje posameznikom in parom na vseh segmentih odnosov. FOTO:

Ko ga je najbolj potrebovala, jo je pustil na cedilu

Poseg je uspel, a je morala nekaj dni ostati v bolnišnici. In zdelo se ji je zelo nenavadno, da je partner skoraj nikoli ni obiskal, čeprav je vedel, kako hudo jo je pretresla novica o bolezni. Slab občutek se je stopnjeval tudi, ko so jo poslali v domačo oskrbo, saj se je partner začel vse bolj oddaljevati. »Ko sem se počutila bolje in ga začela nagovarjati na spolni odnos, me je vsakič znova zavrnil. Vsakokrat je našel izgovor. Potem pa mu je bilo en dan očitno dovolj in mi je vrgel pod nos, da nima smisla, da seksava, ker itak ne bova mogla imeti otrok. Povedala sem mu, da so nama v bolnici lepo razložili, da bo to mogoče, a on je bil prepričan, da bodo s tem samo težave in da se noče veseliti otroka, potem pa biti razočaran, če bom splavila,« nam je o svoji težki usodi zaupala bralka.

Partner ji je povedal, da potrebuje čas zase, zato se je preselil k družini. Češ, da mora razmisliti. Gospe Hajdi se je sesul svet: »Ostala sem sama samcata na svetu. Ne vem, kaj naj storim, kako naj se soočim s situacijo, v kateri sem se znašla. Trenutno sovražim sebe, svoje telo, ves čas samo ležim na postelji ali sedežni in objokujem svojo usodo. Zakaj ravno jaz? Zakaj bom zaradi bolezni ob partnerja, družino?« Žal se s podobno usodo, torej neuspešnim načrtovanjem družine, sooča vse več parov, veliko manj pa jih doživi tako hud udarec usode, kot se je zgodil v primeru naše bralke. A kot pravi Melita Kuhar, zakonska in partnerska svetovalka, ki v svoji Svetovalnici svetuje posameznikom in parom na vseh segmentih odnosov, sedaj ni čas za objokovanje. »Seveda se vam je svet podrl v trenutku, ko se je partner izjemno sebično in nezrelo odločil, da vas pusti na cedilu. Očitno sta bili njegova ljubezen do vas in privrženost oblikovanju družinice bolj plehke narave, da je takole z lahkoto vse zavrgel. A na njegove odločitve ne morete vplivati.«

Ko ga je najbolj potrebovala, jo je partner pustil na cedilu.
Ko ga je najbolj potrebovala, jo je partner pustil na cedilu. FOTO: iStockphoto

Čas je, da obrne nov list v svojem življenju

Podobnega mnenja je tudi antropologinja, pisateljica in zagovornica zdravega načina življenja Jasmina Kozina Praprotnik, ki je prepričana, da so tovrstne življenjske preizkušnje način, da ugotovimo, kakšne ljudi si v življenju želimo imeti ob sebi. »Vaša izkušnja je pokazala, da je morda napočil čas, da v svojem življenju obrnete novo stran knjige. Po prestani operaciji ste postali še močnejši, z jasnejšo vizijo o tem, kaj si v življenju želite. Vaši prvotni načrti so sicer res vključevali sedanjega partnerja, a zgleda, da je izkušnja tudi pri njem povzročila spremembe. Če vas ni obiskoval in si ne želi intimnosti z vami, to po vsej verjetnosti pomeni, da se je spremenil tudi on in da enostavno želi po svoji poti. Zato menim, da je sreča, da vama je bolezen ponudila priložnost za to spoznanje, saj je hkrati odprla vrata za novo poglavje.«

Urban Praprotnik je strasten tekač, strokovnjak za zdravilne učinke gibanja in avtor bloga tekaskitrener.si, njegova soproga Jasmina Kozina Praprotnik pa je antropologinja, pisateljica in prav tako zagovornica zdravega načina življenja.
Urban Praprotnik je strasten tekač, strokovnjak za zdravilne učinke gibanja in avtor bloga tekaskitrener.si, njegova soproga Jasmina Kozina Praprotnik pa je antropologinja, pisateljica in prav tako zagovornica zdravega načina življenja. FOTO:
Obe strokovnjakinji sta prepričani, da je sedaj napočil čas, da se gospa Hajdi posveti sebi. »Vzemite si še nekaj dni za samopomilovanje in objokovanje svoje usode potem pa se zberite. Bodite hvaležni za tole kar se vam je zgodilo, četudi se vam sedaj zdi, da je to nemogoče. Poglejte, mladi ste rosnih 34 let, zdravi, saj so vas uspešno operirali, otroke boste imeli in imate še mnoga leta pred seboj, da najdete bolj ustreznega in bolj ljubečega partnerja, s katerim si bosta stala ob strani v dobrem in slabem, v zdravju in bolezni, partnerja, ki ne bo ob prvi prepreki dvignil rok in razvajeno odšel. Ne, vaš prihodnji partner vas bo cenil in spoštoval, ljubil in si iz srca želelo oblikovati zdravo partnersko zvezo z vami,« bralki na srce polaga Melita Kuhar iz Svetovalnice. In prav danes je čas, da začne razmišljati tudi o varnosti ter z ustreznim zavarovanjem poskrbi za lepši jutri svoje bodoče družine.

Tek je lahko zdravilen

Kot pravi strokovnjakinja, je napočil trenutek, da gospa Hajdi poišče smisel v vsakdanjih dobnih trenutekih in se nauči veseliti majhnih osebnih zmag, saj bo le tako počasi začela videti smisel v vsem, kar jo je doletelo. »To je res izjemno težka življenjska preizkušnja, a zagotovo nosi v sebi sporočilo, da ste močnejši kot sami mislite, da v resnici ste. Postavite si kratkoročne cilje, ki so hitro dosegljivi in s tem si boste krepili samozavedanje, da ste vredni in tudi svojo žensko samozavest. No, to pa je že podlaga, da boste začeli žareti navzven in se spet smejati, kar bo pritegnilo čustveno in osebnostno zdravega moškega, kar vaš prejšnji partner zagotovo ni bil. Kar pogumno in odločno«

Tudi Jasmina Kozina Praprotnik je prepričana, da gospo Hajdi nekje čaka oseba, ki jo bo rada obiskovala, kjer koli že bo, in si jo bo želela, ne glede na zdravstvene tegobe. »Zato se, draga Hajdi, pogumno postavite nazaj na noge, nehajte se sovražiti in se začnite ponovno veseliti življenja. S časovno oddaljenostjo boste verjetno tudi vi videli, da vam je bivši partner naredil uslugo, ker je naredil prostor za nekaj novega. Da pa se bo rana hitreje zacelila, vas ob torkih in četrtkih vabim na naše družabne tekaške treninge v park Tivoli. Prijeten tek v skupini skozi prečudovte odtenke zelenih barv je namreč lahko zelo zdravilen,« h gibanju ter s tem izboljšanju počutja nagovarja strokovnjakinja.

Vse se je začelo s poporodno depresijo

S partnerskimi težavami se sooča tudi bralka Vera, a za razliko od Hajdi so del njenega problema tudi otroci. Natančneje, sinova, stara 9 in 3 leta. »Po drugem porodu sem imela hudo poporodno depresijo. Ker mi soprog pri tem ni stal ob strani, sem se začela zatekati k hrani. In vemo, kako je, ko začne človek iskati uteho v hrani: hitra, poceni in nezdrava hrana, pice, burgerji, pomfri, vedno sem komaj čakala, da bo kakšen piknik,« je v uvodu potožila bralka, ki je z nezdravim načinom življenja hitro okužila tudi sinova. »Starejšemu otroku sem vedno z veseljem ustregla, ko je v trgovini prosil za kakšno čokoladico ali sladoled – ter seveda vzela za oba, zanj in zame. Pa čips ali smoki pred televizorjem zvečer, ko sem dala oba otroka spat in si končno lahko privoščila nekaj trenutkov le zase.«

Z naštetimi 'razvadami', ki se jim občasno enostavno ni mogoče upreti, se verjetno kdaj pa kdaj sooča vsaka ženska. A pri gospe Veri je nezdrav način življenja prestopil vse meje. »Na poporodne kilograme se je začela nabirati dodatna maščoba. Od začetka druge nosečnosti do danes sem se zredila za skoraj 40 kilogramov,« nam je priznala in dodala, da sta zaradi njenih pregreh debela tudi sinova. Za piko na i se je njene bližine začel izogibati tudi soprog. »Večkrat mi očita, kako sem se lahko tako zapustila, da sem videti kot kakšna krava, da je znanka po treh porodih videti izjemno, jaz pa po dveh kot tempirana bomba in podobno.«

Težke besede s strani ljubljene osebe seveda zelo slabo vplivajo na njeno počutje, še bolj pa na samopodobo. »Večkrat sem že poskušala spremeniti svoj življenjski slog, nakupila za 100-evrov zelenjave, sadja in zdravi stvari, a jih po dveh, treh dneh vrgla v smeti ter ponovno posegla po burgerjih in pomfriju. Ker je to hitreje pripraviti, lažje. Tudi migati sem že večkrat poskušala, probala čim več časa preživeti zunaj z otrokoma. A nič od tega ni trajalo več kot nekaj dni,« je potožila gospa Vera in dodala, da bi bilo veliko lažje že, če bi ji bil soprog v oporo pri odločitvi za bolj zdrav življenjski slog.

Ne gre samo za odvečne kilograme

»Namesto tega vse več časa preživlja v službi, se oddaljuje od mene in otrok, rad živi svoje življenje. Jaz pa vedno sama s tamalima. Ne vem, kaj naj naredim. Kako naj spremenim svoje življenje, ponovno postanem privlačna, tudi otrokoma pomagam do zdrave postave in pridobim na samozavesti? Kako naj se prisilim, da bom zdravo jedla in telovadila? In kje najti čas za vse to,« sprašuje obupana bralka, ki se boji, da bo njena družina razpadla. Melita Kuhar iz Svetovalnice se strinja, da gre za težko osebnostno stanje, za premagovanje katerega samo dober namen ne bo dovolj. »Potrebovali boste na tone jeklene volje, samodiscipline in odločenosti, da boste sebi omogočili zdravje, otrokoma pa prav tako ter še bolj zdravo samopodobo, ki je sedaj pri otrokoma zagotovo že močno načeta.«

Kot pravi, težko razume, da bralka pristaja na to, da otroka zaradi njenih nezdravih razvad postajata debela, saj bosta sčasoma zagotovo deležna zasmehovanja s strani vrstnikov. »Pri starejšem sinu se začenja obdobje oziroma predfaza pubertete, ko se najstniku oblikuje samozavest. Kako si jo bo oblikoval na zdrav moški način, če se zaveda, da je debel in sčasoma obstaja tudi tveganje, da bo zbolel, saj je dokazano, da je sladkorna bolezen tipa 2 pogosto posledica nezdravega prehranjevanja. Ali to želite za svoja otroka?« je v svojem odgovoru neposredna izkušena zakonska in partnerska svetovalka, ki želi s svojim pristopom gospo Vero zbuditi iz transa in jo spodbuditi, da v sebi najde moč, predvsem pa dovolj motivacije, da v celoti spremeni svoj življenjski slog, ki bo na dolgi rok pomenil več zdravja in manj kilogramov.

Prijeten tek skozi prečudovte odtenke zelenih barv je lahko zelo zdravilen.
Prijeten tek skozi prečudovte odtenke zelenih barv je lahko zelo zdravilen. FOTO: iStock

»Ni poanta v tem, da ste nabirali kilograme temveč bolj v tem, da očitno globoko v sebi nosite neke travme in nezadovoljstva, ki jih 'pokrivate' s kilogrami in se bašete z najbolj nezdravo hrano, ki obstaja. In zastrupljate sebe in svoja potomca. Motivirajte se, da se premaknete iz obstoječe cone udobja, ko zgolj jamrate in po nekaj pičlih dneh obupate od bolj zdravega načina prehranjevanja. Motivirajte se za svoja otroka, katerima ste zgled. Kajti, odnos, ki ga imate vi do hrane in prehranjevanja, bosta otroka ponotranjila in se jima bo zdel popolnoma normalen, kar je seveda daleč od resnice,« svari strokovnjakinja. To pa bo bore slaba popotnica za njuno prihodnost, ki lahko s spremembo življenjskega sloga ter pravočasnim in preudarnim varčevanjem postane izjemno svetla ter perspektivna.

Dober začetek je lahko trening radoživosti

Podobno gospe Veri svetuje tudi strasten tekač, strokovnjak za zdravilne učinke gibanja in avtor bloga tekaskitrener.si Urban Praprotnik, ki pravi, da je iz opisanega povsem očitno, da je teh odvečnih 40 kilogramov posledica in ne izvirni vzrok za težave. »Vzemite življenje v svoje roke. Seveda tega nihče od nas ne more narediti v popolnosti, ampak le kolikor je v naši moči. V naši moči pa je toliko, kolikor smo močni. Močni pa smo toliko, kolikor vadimo te naše notranje moči. Zato začnite s treningom radoživosti. Kaj to pomeni? Govorite o poporodni depresiji. Kemično je za njo kriva porušena hormonska slika. Proti depresiji se lahko zdravimo z zdravili in v zahtevnejših oblikah je to skoraj edin učinkoviti prijem. Vendar je nujno da se, takoj ko je možno, začnemo zdraviti z lastnimi notranjimi močmi. Korak po koraku. Redno radoživo gibanje ima tu zelo pomembno mesto,« je prepričan strokovnjak.

Ob tem poudarja, da gospa Vera ne sme razmišljati samo o tem, da bo z gibanjem izgubila odvečne kilograme. »Če želimo izgubiti 40 kilogramov maščobe, moramo hoditi skoraj 3 leta vsak dan 1 uro. Hkrati pa lahko eno uro hoje energetsko nadomestimo že z eno kremšnito, ki jo pojemo v petih minutah. Velikokrat se promovira gibanje kot sredstvo za izgubo odvečne teže. In res je učinkovito, ampak ne zato, ker z njim kurimo energijo, temveč zato, ker nas postavlja na zdrave temelje. Z gibanjem namreč treniramo radoživost, pozitivni slog razmišljanja, to, da se nam ljubi početi stvari, ki so koristne in da imamo moč reči škodljivim navadam hvala, ne,« pojasnjuje strokovnjak za zdravilne učinke gibanja in dodaja, da zdravo življenje ni polno odrekanja, ampak je polno dobre vsebine, ki nas izpolnjuje na naravnejši način. »Želim vam srečno pot, če pa boste potrebovali nasvete glede gibanja, prehrane, motivacije in ne nazadnje, kako utrditi zdrave navade, vam bom z veseljem pomagal,« pravi strokovnjak in vse, ki so se znašli v podobnih situacijah, od septembra naprej ob torkih in čertrkih ob 17. uri vabi na trening teka za začetnike v park Tivoli.

Zdravo življenje ni polno odrekanja, ampak je polno dobre vsebine, ki nas izpolnjuje na naravnejši način.
Zdravo življenje ni polno odrekanja, ampak je polno dobre vsebine, ki nas izpolnjuje na naravnejši način. FOTO: Profimedia

Spremeniti je potrebno osebnostne navade

Prav tako se gospa Vera lahko po dodatno pomoč pri razvoju osebnostne rasti in premagovanju preprek v obliki odnehanja in obupavanja nad zadanimi cilji obrne tudi na zakonsko in partnersko svetovalko Melito Kuhar, ki je prepričana, da mora bralka poleg prehrane in gibanja spremeniti tudi osebnostne navade. »Ko postanemo ženske sebi najbolj pomembne in seveda naše zdravje na dolgi rok, nam ni nobena ovira previsoka, ko stremimo k doseganju zadanih ciljev, v vašem primeru oblikovanje postave, sprememba načina prehranjevanja, osebnostna rast in samozavest in zgled otrokoma.«

Le s takim pristopom bo po mnenju strokovnjakinje lahko ponovno osvojila tudi soproga. »Namesto, da bi vam bil v oporo, se je začel oddaljevati in bežati v delo, kar je žalostno, a zelo pogosto. Pogovorite se z njim, iskreno in brez obtoževanja. Povejte mu, da ste se odločili stopiti na zahtevno pot dela na sebi, ki bo trajala vsaj eno leto in da ga prosite za podporo in ne sabotiranje. Naj se bolj angažira pri vzgoji otrok in oblikovanju zdrave očetovske avtoritete, saj je starejši sin ravnokar v obdobju identifikacije in očeta potrebuje kot še nikoli poprej. Veste, če sedaj z možem ne stopita skupaj tudi glede vzgoje, se bodo posledice žal pokazale čez nekaj let v puberteti, pa ne zgolj v še več nabranih kilogramih sina oziroma takrat odraščajočega moškega,« opozarja strokovnjakinja iz Svetovalnice ter bralki želi veliko poguma in volje pri preoblikovanju življenja.

Ko nas zdravje pusti na cedilu ...

Kot je razvidno iz zgodb naših bralk, sta zdravje in partnerstvo v bistvu tesno povezana in lahko usodno vplivata en na drugega. Svoje k celotni zmešnjavi prispevajo tudi težave v našem zdravstvenem sistemu, zaradi katerih smo prisiljeni tudi po več mesecev čakati na obisk specialista. V tem času pa se lahko zgodi marsikaj ... Zato je pomembno, da pravočasno poskrbite za svoje zdravje in zdravje vaših najbližjih. Imate kakšne nenavadne simptome? Čutite, da je z vami nekaj narobe? Imate (občasne) bolečine v dotičnem delu telesa? Večina zaradi tega ne obišče zdravnika, a se lahko to pozneje izkaže za veliko, včasih celo usodno napako. Zato ne čakajte, v spodnjem obrazcu nam zaupajte, kje in kako dolgo vas boli, naši strokovnjaki pa vam bodo poskušali svetovati, kaj storiti. Prav tako vam bodo z veseljem svetovali tudi o tem, kako poskrbeti, da boste na specialistični pregled čakali samo nekaj dni. In ne skrbite, vaša identiteta bo ostala skrita!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sponzorirana vsebina

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3