Zdravje

Za vsako bolezen obstaja rešitev – če le greste pravočasno do zdravnika!

Ljubljana, 29. 08. 2018 07.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Kolikokrat vas boli glava, pa vzamete protibolečinsko tableto ali dve, da ohromite bolečino? Kolikokrat imate občutek, da ste vse bolj utrujeni in imate vse manj energije, pa je za to kriva stresna služba, v kateri vas ožemajo kot gobo? Najbrž ni potrebno naštevati naprej: dejstvo je, da bolečino, utrujenost in slabo počutje vse bolj jemljemo kot nekaj vsakdanjega, nekaj kar je posledica vse hitrejšega tempa življenja in s čimer se moramo pač naučiti živeti. Pa kdaj pomislite, da gre morda za kaj hujšega?

Ko pred to vprašanje postavimo prijatelje ali znance, vedno sledi isti odgovor: če grem k zdravniku, dobim samo protibolečinske tablete in bolj ali manj prijazno pojasnilo, da smo ljudje preobremenjeni, v stresu, da preveč delamo in se zato počutimo slabo, poleg tega pa smo tako ali tako premladi, da bi bilo lahko z nami kaj hudo narobe. Super, torej je najbolje, da teh nekaj deset let življenja, ki so nam dana na tem planetu preživimo napol v snu, zadeti od protibolečinskih tablet in enostavno pustimo, da gre življenje mimo nas.

Vzgajanje otrok je za starše prav poseben izziv, ki mu nismo vedno kos. Je tudi vaš otrok muhast? Upornik? Se zaradi ločitve ali izgube bližnjega prebija skozi težko obdobje? Bi mu radi pomagali, pa ne veste kako? Za nasvet lahko povprašate naše strokovnjake – preprosto izpolnite obrazec na dnu članka!

Po odgovore na svetovni splet

Žal se sicer v zadnjih letih zdi, da je državi vse manj mar za zdravje njenih državljanov. Zdravstveni sistem deluje vse slabše, osebni zdravniki se po novem bojijo pacienta poslati na preiskave, saj splošni dogovor za leto 2018 določa kazni za neupravičeno napotitev  k specialistu, primanjkuje medicinskih sester, specialistov, čakalne vrste so posledično vse daljše. Tudi če vam uspe dobiti napotnico za specialista in z vami ni (še) nič narobe, bo na dan pregleda pri specialistu vaše zdravstveno stanje lahko že kritično. Takim scenarijem se je sicer možno izogniti z zdravstvenim zavarovanjem, v okviru katerega na specialistični pregled največ 10 dni, lahko pa do tega pridete še hitreje, celo brez napotnice.

Zaradi vseh težav v našem zdravstvenem sistemu tako ni čudno, da se vse več ljudi v primeru kakršnih koli sumov na bolezenska stanja po odgovore odpravi na svetovni splet. Forumi so polni vprašanj zaskrbljenega naroda, ki koleba ali sta za njihovo slabo počutje kriva utrujenost in stres ali pa je morda ogroženo njihovo življenje. Tudi na naš naslov dnevno dobivamo vprašanja o bolezenskih stanjih in simptomih, ki jih ne gre zanemariti, zato smo se jih odločili nekaj izpostaviti – morda lahko odgovori nanje pomagajo tudi vam.

Utrujenost
Utrujenost FOTO: iStock

Marina nam je denimo pisala, da je leta 2014 prebolela raka dojke. »Po operaciji, kemoterapiji in obsevanju so zdaj vsi izvidi bp. Ne morem se izogniti stresu, ker sem brez službe, a se trudim živeti zdravo in aktivno. Zadnje leto se na trenutke počutim, kot bi bila pijana … Omotica se pojavlja na približno dva meseca, je kar intenzivna, večkrat se moram prijeti, da ne padem. Traja nekaj minut. Postane mi tudi rahlo slabo, a nikoli nisem bruhala.Moja osebna zdravnica meni, da gre samo za nizek pritisk in temu je posveča pozornosti. Je možno, da gre za kaj več?« Dodala je, da razen bolečin v hrbtu, ki jih čuti že vse od operacije in niso zelo hude, drugih težav nima. Sašo Rebolj, dr. med., družinski zdravnik, ki se ukvarja z urgentno medicino in direktor Zdravstvenega doma Kamnik meni, da ne gre nujno samo za nizki pritisk. »Vredno bi bilo razmisliti še o slabokrvnosti, morebitni motnji delovanja ščitnice in seveda izredno pogostim težavam, kot je na primer tesnobnost.« Vsekakor bi bilo torej dobro opraviti dodatne preiskave in na podlagi rezultatov obiskati kakšnega zdravnika specialista, do katerega je mogoče priti hitreje, kot bi si marsikdo mislil.

Zdravje je mogoče zavarovati tudi za malo denarja

Podobno zaskrbljena je tudi 23-letna študentka, ki se je poimenovala Nasmejana, in ki je nenadoma začutila nenavadno bolečino v prsih. »Redno se gibam, vsak dan uživam sadje. Včeraj popoldne me je ob vsakem vdihu začelo špikati v srcu, bolečina se je širila proti vrhu leve lopatice in v levo ramo,« nam je zaupala bralka in dodala, da je naslednji dan bolečina v rami in lopatici izginila, pri srcu pa jo zbada le ob globokem vdihu in izdihu. Zanima jo, ali je samo preobremenila mišico ali pa gre lahko za kaj hujšega. Sašo Rebolj, dr.med. odgovarja, da podobne težave dejansko največkrat izvirajo iz stene prsnega koša oziroma struktur v njej, torej je lahko tudi mišica. »Vaš opis ni tipičen za težave s srcem. Bolečine, kot jih opisujete, se lahko pojavijo zaradi preobremenjevanja, vnetja, pogosto pa tudi brez očitnega vzroka in s pomočjo analgetikov praviloma izzvenijo same.«

Bralka Manca pa se je na nas obrnila z nekoliko drugačnimi skrbmi. Kot je povedala, je stara 37 let in je mama samohranilka dvema šoloobveznima otrokoma. Zadnje čase opaža, da ni več 100-odstotno zdrava, pogosto je utrujena. Splošni zdravnik ji je povedal, da ima kri odlično, a jo velikokrat stiska v prsnem košu, predvsem zaradi stresa in ker se boji, da bi izgubila službo. »Najbolj se bojim, da bi se mi pojavila kakšna zdravstvena težava, pa sama ne bi mogla plačati ne svojega zdravljenja, ne poskrbeti za otroke v času bolniške, saj se mi vsak evro manj zelo pozna. Kaj mi svetujete, glede na to, da je moj dohodek povprečen in za zavarovanje zdravja ne morem vplačevati več kot 35 EUR,« nas je vprašala zaskrbljena bralka. Za odgovor smo poprosili Žigo Godca, vodjo lastne prodajne mreže pri Prvi osebni zavarovalnici, ki gospe Manci predlaga, da v tem trenutku razmišlja le o najnujnejših kritjih.

Otroci vas potrebujejo in vas bodo potrebovali tudi v prihodnje, zato je pametno razmisliti o zavarovanju vašega zdravja.
Otroci vas potrebujejo in vas bodo potrebovali tudi v prihodnje, zato je pametno razmisliti o zavarovanju vašega zdravja. FOTO: iStockphoto

»Živite od svoje plače, prav tako pa tudi vaša otroka, ki sta neposredno odvisna od vas. Vaša finančna situacija bo zelo ogrožena v dveh primerih: vaši smrti (otroka brez vas še ne moreta samostojno poskrbeti zase) in izgubi sposobnosti opravljanja dela zaradi bolezni ali nezgode – poklicni invalidnosti. Za zaščito naštetega bi vam predlagal sklenitev riziko življenjskega zavarovanja Prva Varnost - izberite kritji smrti in poklicne invalidnosti, doba police pa naj bo dolga do vaše upokojitve. Višina zavarovalnih vsot naj pokrije vašo plačo za vsaj tri leta v primeru smrti, pri poklicni invalidnosti pa izberite mesečno rento, ki bo pokrila cca. 70 odstotkov vaše neto plače v tem trenutku. Ne skrbite, ker ste še mladi in če imate povprečno slovensko plačo, višina mesečne premije ne bo presegla 25,00 EUR na mesec,« je bralko potolažil strokovnjak.

Kaj pa, če se v času novega zavarovanja obnovi stara poškodba?

Ob tem je dodal še, da je za preprečitev nastanka hudih bolezni ali poslabšanja stanja poškodb ob nastanku težav najbolj pomembna hira diagnoza in posledično ustrezno, hitro dosegljivo zdravljenje. In ker bralka toži zaradi pogostega stiskanja v prsih, bi bilo smiselno razmisliti tudi o zavarovanju, ki bi jo v primeru kakršnih koli zdravstvenih težav umestilo na vrh seznama čakalnih vrst. »Ker je kasko polica poceni razmislite o hkratni sklenitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja PRVA Zdravje, ki vam omogoča, da v privatnem sektorju pridete do obiska specialista v 10 dneh. Izbirate lahko med dvema paketoma (z napotnico osebnega zdravnika in brez napotnice) in mesečno premijo med 9,77 EUR in 20,90 EUR.« Poudaril je, da bo ob tako  kakovostnih policah zagotovo popustil tudi stres in se bo lahko v celoti posvetila vsakdanjim radostim življenja.

Dobro zavarovanje lahko močno pripomore k bolj umirjenemu življenju.
Dobro zavarovanje lahko močno pripomore k bolj umirjenemu življenju. FOTO: iStockphoto

Dobro zavarovanje lahko torej močno pripomore k bolj umirjenemu življenju in zagotovitvi odškodnin, ki v primeru bolezni ali nezgod omogočajo dostojno preživetje, toda ali to velja tudi v primeru, če se zavarujete, »potem pa se obnovi poškodba izpred desetih let,« sprašuje bralec Aljoša. »Upravičenost do izplačila zavarovalnine je odvisna od vrste poškodbe in vašega zdravstvenega stanja ob sprejemu v zavarovanje ter izbranega kritja,« odgovarja Žiga Godec s Prve osebne zavarovalnice. »Bistveno je, da ob sklenitvi zavarovanja natančno odgovorite na vprašanja iz zdravstvenega vprašalnika, seveda omenite tudi obstoječo poškodbo in epilog zdravljenja pred 10 leti. Zavarovalnica vašo vlogo obravnava in se na podlagi predloženih izvidov odloči če in pod kakšnimi pogoji vas bo sprejela v zavarovanje.«

Kot pravi strokovnjak, so možni štirje epilogi: »1. sprejem v zavarovanje, 2. sprejem v zavarovanje s povišano premijo, 3. sprejem v zavarovanje z izključitvijo izplačil na že poškodovanih delih telesa, 4. zavrnitev sprejema v zavarovanje. Pri točkah 1 in 2 lahko računate na izplačilo zavarovalnine kljub pretekli poškodbi, višina izplačila pa je lahko odvisna tudi od izbranega kritja in dodatnih določil v splošnih pogojih produkta. Pri posameznih kritjih namreč zavarovalnica iz zavarovanja lahko izključi predhodno nastala stanja.« Bralcu zato predlaga, da se o vsem naštetem pogovori z zavarovalniškim svetovalcem, ki mu bo na podlagi njegovih potreb in pretekle poškodbe svetoval, katero kritje in kako visoko zavarovalno vsoto izbrati. »Hkrati vam bo pomagal tudi pri celotnem postopku sprejema v zavarovanje, da pozneje ne boste v dilemi ali boste izplačilo prejeli ali ne.«

Naslednjič se bomo posvetili izzivom pri vzgoji otrok

Dejstvo je, da ne morete vedno preprečiti težkih situacij, lahko pa se nanje dobro pripravite. Še posebej je to pomembno, ko imate otroke. Res je, da je življenje z njimi vedno pestro in pisano, a pogosto tudi polno izzivov, vprašanj in dvomov. Včasih je težko razumeti njihove izpade jeze, nenavadne želje, njihovo muhavost. Ko pridejo v puberteto, postanejo uporniki, pametnjakoviči, mislijo, da so najpametnejši na svetu in to obdobje je za starše lahko zelo težavno.

Če imate tudi vi težave pri vzpostavljanju lepega odnosa s svojimi otroki, so naši strokovnjaki pravi naslov za vas. Pa naj gre za otroško muhavost, najstniško uporništvo ali za prepuščanje študentskemu življenju ter odraslosti. V spodnjem obrazcu nam zaupajte svojo zgodbo in vaš izziv z vašimi otroki in z veseljem vam bomo svetovali, kako ponovno vnesti harmonijo v družinsko življenje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10