Drugi dan vrhunskega srečanja tisočletja na sedežu ZN v New Yorku, je pred okoli 150 voditelji držav nastopil tudi predsednik Slovenije Milan Kučan. Kučan je v petminutnem govoru med drugim omenil potrebo o učinkoviti zaščiti človekovih pravic. Sicer pa je današnji dan minil v znamenju za enkrat neuspešnih prizadevanj za dosego miru na Bližnjem vzhodu. V središču pogovorov so bile tudi reforme Varnostnega sveta. Najbolj pa je odmeval govor kubanskega predsednika Fidela Castra. Čeprav naj bi bili govori dolgi le pet minut, je Castro, tako kot Clinton, govoril natanko osem minut. Pred začetkom govora je celo prekril luč, ki govornike opozarja, kdaj jim poteče čas in med prisotnimi požel aplavz. Potem je začel grmeti proti izkoriščanju revnih Večina kritik kubanskega voditelja je bila uperjena proti Združenim državam Amerike, čeprav jih z besedo ni omenil. Castro je med drugim podprl načelo suverenosti držav, ki ga po njegovem mnenju za ohranitev nepoštenega svetovnega reda izkorišča hegemonistična velesila.
Po Castrovem nastopu pa je naključno srečanje v Stekleni palači ZN pripeljalo do zgodovinskega stiska rok med njim in ameriškim predsednikom Clintonom. Združene države Amerike je Castro nazadnje obiskal ob 50. letnici ZN leta 1995. Tako kot pred petimi leti so ga tudi letos spremljale demonstracije, ki pa so minile brez izgredov.
Medtem ko je Barak v govoru pozival h kompromisu glede Jeruzalema z besedami, da "popolne uresničitve sanj" ne more nihče doseči, je Arafat gladko zavrnil možnost ohranitve izraelske suverenosti nad zasedenim Vzhodnim Jeruzalemom, kar je glavna ovira za dosego mirovnega sporazuma. Tako je v zvezi z Jeruzalemom Arafat dejal, da se palestinska stran strinja z delitvijo mesta, saj nasprotuje poskusom monopoliziranja nadzora nad mestom in zanikanju pravic Palestincev.