Naslovnica

Prvi redni kongres SLS+SKD

Murska Sobota, 03. 03. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

Delegati naj bi poslušali tudi poročila svetniške skupine v državnem svetu iz vrst SLS+SKD, nadzornega odbora in predsednika programskega sveta stranke Andreja Umeka. Sicer pa največ pozornosti, tako v stranki kot tudi zunaj nje, vzbuja izvolitev novega prvega moža SLS+SKD. Pred začetkom kongresa so bile izvršilnemu odboru stranke predstavljene štiri kandidature: Francija Buta, Janeza Podobnika, Jožefa Jeraja in Jurija Berlota. Kmetijski minister But je eden od treh ministrov, ki jih ima SLS+SKD v vladi Janeza Drnovška, Podobnik predseduje glavnemu odboru stranke in vodi njeno poslansko skupino, Jeraj je predsednik ljubljanskega mestnega odbora SLS+SKD, Berlota pa je kot člana stranke predlagal domžalski občinski odbor.

Strankina zveza upokojencev je kot predsedniškega kandidata predlagala tudi enega od dveh podpredsednikov stranke Marjana Podobnika, ki pa je za razliko od prej naštetih kandidaturo zavrnil. Po pričakovanjih bo med zasedanjem kongresa vložil kandidaturo tudi drugi podpredsednik stranke Jože Duhovnik, in sicer s podporo najmanj 20 delegatov z volilno pravico. Duhovnik je namreč že pred začetkom zasedanja delegatom razdelil svoj program vodenja SLS+SKD.

Velja opozoriti, da naj bi po predlogu kongresnega poslovnika imeli volilno pravico predsedniki občinskih odborov oz. njihovi namestniki, člani izvršilnega odbora in sveta stranke, poslanci in ministri, člani nadzornega sveta, predstavniki podmladka in državni svetniki iz vrst SLS+SKD. Kongres naj bi se končal z razrešitvijo sedanjih organov stranke, ki jih je 15. aprila lani izvolil združitveni kongres Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10