Ruski predsednik Vladimir Putin je na ozemlju nekdanje prosovjetske Nemške demokratične republike (NDR) od avgusta 1985 do začetka 1990 delal za nekdanjo sovjetsko obveščevalno službo KGB. Vzhodnonemško mesto Dresden, kamor so ga poslali nadrejeni, pa za mladega sovjetskega oficirja ni pomenil kariernega napredovanja.
Za Putina isto odlikovanje kot za čistilke
Putin je bil po pisanju nemškega političnega magazina Cicero v času svoje poklicne karirere kot agent nekdanje sovjetske tajne službe "nepomembna copata".
"Dresden je pomenil isto kot izgon," je za politični magazin povedal nekdanji častnik KGB. Za tedanjega vodjo zunanjepolitične obveščevalne službe NDR Markusa Wolfa je bil Putin "dokaj nepomemben". To potrjuje tudi samo dejstvo, da ga je vzhodnonemško ministrstvo za državno varnost za njegove zasluge odlikovalo zgolj z bronasto medaljo. "Vsaka čistilka pri obveščevalni službi je dobila tako medaljo," je povedal Wolf.
Tudi nekdanji vodja sovjetske protiobveščevalne službe Oleg Kalugin, ki je po padcu berlinskega zidu prebegnil k ameriški obveščevalni službi CIA, za Putina pravi, da ni bil preveč uspešen.
KGB: Hermetično zaprt svet stupidnosti
Nekdanji agent KGB Vladimir Uzolcev, ki je nekoč sodeloval s Putinom, pa je izjavil, da je bila sovjetska obveščevalna služba, ki je bila sinonim za ustrahovanje ljudstva, "hermetično zaprt svet, poln stupidne rutine, pisanja nesmiselnih poročil in neskončnega analiziranja dokumentov". Po Uzolcevih trditvah je bil Putin zgolj "majhen kolešček" znotraj velike KGB.
Putinova glavna naloga je namreč bila, da za sodelovanje s KGB pridobiva ideološko prepričane državljane NDR, predvsem pa študente, ki so prihajali na študij iz nerazvitih držav. Tako pridobljene sodelavce so odlikovali in jih pošiljali na Zahod. "Putin je med svojim službovanjem pridobil zgolj dve osebi," je povedal Uzolcev.