Majski kongres SDS naj bi bil tudi priložnost za določitev novih instrumentov za uresničevanje strankinega programa ter sprejetje ustreznih organizacijskih in kadrovskih ukrepov, s katerimi bo stranka prilagodila svojo organiziranost in delovanje novim razmeram.
Sprejete ocene in zaključki niso plod le tokratne seje, temveč široke, tudi kritične razprave, ki se je začela takoj po volitvah in v kateri so sodelovali vsi organi stranke ter velik del članstva. Po mnenju predsednika Janše so ocene in zaključki povzetek doslej najširše analize, ki so jo v stranki kdajkoli naredili, v njih pa so natančno določili tako dobre odločitve kot tudi pomanjkljivosti, zaradi katerih stranka ni izboljšala volilnega rezultata s prejšnjih volitev.
Tako je med drugim mogoče v omenjenem dokumentu zaslediti osnovne vzroke za slab volilni rezultat stranke na parlamentarnih volitvah. SDS meni, da je takemu izidu volitev botroval razpad vladne koalicije pomladnih strank le nekaj mesecev pred volitvami, neuresničitev referendumske volje glede volilnega sistema ter izrazito negativen in občasno celo sovražen odnos večine medije do potez Bajukove vlade. V stranki pa tudi samokritično opozarjajo na lastne napake, in sicer še zlasti na zamudo pri oblikovanju kandidatnih list zaradi čakanja na spremembo volilnega sistema ter napake, storjene v volilni kampanji.
"Od spremembe ustave poleti 2000, ko je poslanska večina zapisala vanjo proporcionalni volilni sistem, je SDS prisiljena v iskanje novih instrumentov za uresničevanje svojega programa. Zaradi izigrane referendumske volje ni mogoče računati na hitre spremembe, kar pomeni, da bo potrebno napredovati po korakih. Prvi preizkus, kjer se bo pokazalo, ali je SDS za to sposobna, bodo že lokalne in predsedniške volitve leta 2002," so še prepričani v SDS.
Svet stranke je nocoj izvršilni odbor med drugim zadolžil, naj takoj prične s predpripravami na prihodnje lokalne in predsedniške volitve ter v ta namen odpre postopek evidentiranja županskih in svetniških kandidatov, kandidatov za člane svetov četrtnih oziroma krajevnih skupnosti ter pripravi programe usposabljanja in ustanovi koordinativni volilni štab na državni ravni. Tudi občinske in mestne odbore so zadolžili, da začnejo takoj s pripravami na lokalne volitve, vsem strankinim organom na vseh ravneh pa naložili, da krepijo sodelovanje z organi in odbori NSi s ciljem sodelovanja na predsedniških in lokalnih volitvah ter možnega skupnega kandidiranja na lokalnih volitvah. Prav tako svet poslansko skupino SDS zadolžuje, da si v okviru realnih možnosti še naprej prizadeva za spremembo volilnega sistema, kar vsebuje tudi popravke proporcionalnega sistema.