"Slovenijo bi takšen razplet potegnil nazaj in to bi bila res velika škoda," je dejal Kalin in izrazil globoko obžalovanje, da so se predstavniki upravičencev odločili za tak korak. Na ministrstvu so se prav danes pogovarjali o pripravi študije, v kateri naj bi bili podrobneje opredeljeni načini in možnosti vračanj vlaganj lokalnih skupnosti in posameznikov v gradnjo javnega telekomunikacijskega omrežja. Pripravo omenjene študije je na seji odbora DZ za gospodarstvo sredi marca napovedal že minister za informacijsko družbo Pavel Gantar.
Predlog novega zakona o telekomunikacijah je na dnevnem redu marčne seje državnega zbora, ki se nadaljuje danes. Besedilo zakonskega predloga, o katerem naj bi poslanci glasovali po hitrem postopku, sicer predvideva, da bo vlada najkasneje v šestih mesecih po uveljavitvi zakona o telekomunikacijah DZ predložila poseben zakon, ki bi urejal vračanje vlaganj lokalnim skupnostim in posameznikom. Vendar pa združenje upravičencev, ki je bilo ustanovljeno v začetku marca, opozarja, da bi moral predlog zakona o telekomunikacijah vsebovati tudi določbo trenutno veljavnega zakona, ki predvideva vrnitev prekomernih vlaganj posameznikom in lokalnim skupnostim. Med drugim meni, da niti vlada niti odbor DZ za gospodarstvo nista upoštevala predlogov oz. stališč združenja v zvezi z rešitvijo problema, ki se pojavlja z razveljavitvijo oz. prenehanjem veljavnosti sedanjega zakona o telekomunikacijah, ki med drugim uzakonja pravico vlagateljev do povračila vlaganj. Število upravičencev naj bi bilo blizu 100.000, znesek vračil pa naj bi se gibal med 20 in 30 milijardami tolarjev.
Predsednik uprave Telekoma Marjan Podobnik nad pobudo sicer ni presenečen, saj jo je pričakoval, izrazil pa je razočaranje zaradi podaljšanja sprejemanja Zakona o Telekomunikacijah, saj ta po njegovih besedah zamuja že skoraj za pol leta.
Predsednik DZ Borut Pahor, ki je sprejel pobudo, bo v zakonskem roku o dani ponudi obvestil ministrstvo za notranje zadeve, ki mora preveriti podpise pod pobudo. Za pravno mnenje bo zaprosil tudi sekretariat DZ za zakonodajo in pravne zadeve, ki ga mora podati v treh dneh. Če bodo zakonski pogoji izpolnjeni