Podpisniki peticije, med njimi so tudi člani slovenske akademije znanosti in umetnosti, dekani, prodekani in člani univerzitetnega senata, rektorju očitajo avtokratsko in centralistično vodenje univerze, hkrati pa trdijo, da se negativni procesi na univerzi nadaljujejo in stopnjujejo. V zadnjih letih so se po njihovem mnenju okrepile metode diskriminacije, kompromitacije in celo poskusi kriminalizacije sodelavcev univerze, ki mislijo drugače.
"Za tako ustanovo centralističen način vodenja vsekakor ni primeren," je za 24 ur povedal podpisnik peticije, dekan Pedagoške fakultete, Joso Vukman. Po mnenju nezadovoljnih profesorjev vodstvo vnaša na univerzo razdor in destruktivni nemir med študente, ki legitimno izražajo različne interese, poglede in mnenja. Po njihovi oceni se stopnjujejo napadi rektorja na posameznike in institucije, vsako kritično pripombo na svoj račun pa rektor obravnava kot napad na univerzo.
Na drugi strani se predstavnikom univerze se zdi tako reševanje problemov nesprejemljivo, saj imajo nezadovoljni profesorji ob kakršnihkoli nepravilnosti vse pravne možnosti, da te nepravilnosti uredijo. Tako reševanje po njihovem mnenju škodi ugledu ustanove in ugledu vseh, ki v njej delajo. Po navedbah rektorja Toplaka, ki peticije ni želel komentirati, pa naj bi se na univerzitetno upravo obrnilo več oseb, da bi dobili zaščito pred pritiski, naj podpišejo pismo proti rektorju.
"Med podpisniki smo akademiki, dekani in