Naslovnica

Reševanje iz podmornice zamuja zaradi slabega vremena

Moskva, 16. 08. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je sporočil, da se je popoldne začela evakuacija posadke iz potopljene ruske podmornice Kursk, poveljnik ruske mornarice Vladimir Kurojedov pa je sporočil, da se bo intenzivno reševanje 116 članov posadke začelo ob 22. uri po lokalnem času. Reševanje potopljene podmornice je bilo včeraj prestavljeno zaradi izredno slabega vremena. Mornarji naj bi s podmornice odšli v posebnih potapljaških oblekah in s kisikovimi bombami, nato naj bi nekaj časa preživeli v zvonu podobnih napravah in še nekaj deset ur v dekompresijskih komorah. Reševalna akcija naj bi po besedah tiskovnega predstavnika severnomorske flote Igorja Digala trajala šest do sedem ur, čeprav zaradi slabega vremena, slabe vidljivosti v morju okoli podmornice in močnih tokov ni mogoče natančno oceniti časa trajanja reševanja. Digalo je ob tem poudaril, da ne ve, kakšne so razmere na potopljeni podmornici. Kot je povedal strokovnjak za podmornice Igor Kudrin, bo reševalna akcija izredno težavna tudi zaradi dejstva, da podmornica leži na morskem dnu na boku pod kotom 60 stopinj. Kljub zapletom, ki lahko nastopijo pri reševanju morarjev, pa so ruske vojaške oblasti znova zavrnile ponujeno pomoč iz tujine.

Od padca železne zavese se razmere v ruski vojski, posebej še v mornarici z vsakim dnem slabšajo. Od nekoč mogočne mornarice je ostalo bore malo. Ladje in podmornice rjavijo, mornarji ne dobivajo plač, učinkovitost podmorniških sil pa je z vsakim dnem manjša. V zlatih časih ruske mornarice, to je na viški hladne vojne, je imela Sovjetska zveza več kot 250 jedrskih podmornic, od leta 1991 do danes pa so upokojili več kot 60 podmornic vseh razredov. Operativnih danes ostaja le še 62, po ocenah strokovnjakov pa naj bi bilo dejansko plovnih manj kot 20 plovil. Deset plovil, katerih gradnjo so naročili od leta 1995 naprej, je še vedno v suhih dokih ruskih ladjedelnic. Kar pet od teh v Severodvinsku, kjer je bil leta 1993 zgrajen in leto pozneje splovljen Kursk, najmlajša od podmornic tipa Oscar v ruskem arzenalu.

Po začetku konca Sovjetske zveze se je, zaradi pomanjkanja denarja za vzdrževanje, drastično povečalo tudi število nesreč. V dvanajstih letih se je po navedbah ruske vojske, zgodilo 8 hujših nesreč, v katerih je umrlo 65 mornarjev. Največja nesreča od teh se je zgodila leta 1989 prav v Barentsovem morju. V potopljeni jedrski podmornici Komosomolets je umrlo kar 42 mornarjev, štiri leta po tem pa je blizu v eksploziji na neki ruski podmornici, življenje izgubilo še 21 ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.