Nanga Parbat

Reševanje odvisno od vremena

Islamabad, 07. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Roš
Komentarji
0

Tomažu Humarju bo na pomoč priskočila pakistanska vojska, vendar je reševanje zelo odvisno od vremena, saj na gori močno sneži.

Posebno poročilo novinarke 24UR Maje Roš

Reševanje ni iluzija!

Helikopter se je lahko le približal luknji, v kateri je ujet Tomaž (ww.humar.com)
Helikopter se je lahko le približal luknji, v kateri je ujet Tomaž (ww.humar.com) FOTO: www.humar.com

Današnji opazovalni polet privatnega helikopterja je prinesel veliko informacij o položaju in razmerah, v katerih se nahaja Tomaž. Kot je poudaril Viki Grošelj, je šlo za raziskovalni polet in ne rešavalni, kljub temu pa se je pilotu helikopterja zdelo, da bi lahko izvlekel obtičalega Tomaža, zato se je poskusil vrniti v steno, a ga je odgnal močan veter. So pa današnji posnetki pokazali, da je reševanje z vrvjo možno, le močnejši helikopter je potreben in sreča z vremenom. "Pakistanska vojska je pokazala veliko voljo in pripravljenost pomagati, kljub dejstvu, da bodo kršili svoja pravila," pravi Grošelj in dodaja, da takšnega reševanja, na teh višinah in v takšnih razmerah, še nikoli ni bilo. Kljub temu obstaja možnost, da bi vojaškemu helikopterju uspelo, če ne bi bilo močnega vetra in bi bila dobra vidljivost.

Reševalna akcija je žal zelo meri odvisna od vremena, ki pa ne obeta nič dobrega, saj na Nanga Parbatu močno sneži, tako da mora Tomaž sproti odmetavati sneg.

V primeru, da vojaški helikopter ne bo mogel pomagati Tomažu, še vedno ostane pomoč iz tujine, ki pa bi predvidoma lahko prišla v Pakistan šele v torek oziroma sredo, saj se je izkazalo, da je potrebno urediti veliko birokracije, če hočeš spustiti v državo tuj helikopter in pilota. Dejstvo je, da so vremenske razmere vsak dan slabše, izboljšanje pa je napovedano šele v drugi polovici tedna. Tomaž se v takšnih razmerah, ko vse plazi okoli njega, ne more premikati in rešiti iz pasti, je pa po mnenju Grošlja v boljših razmerah v stanju splezati naprej oziroma nazaj. Zaenkrat še ima toliko moči, ki jo potrebuje tudi za helikoptersko reševanje, saj si bo moral takrat sam zavezati vrv okoli pasu.

Jutranji prelet helikopterja

Helikopter je pristal v baznem taboru (Foto: www.humar.com)
Helikopter je pristal v baznem taboru (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Jutro je bilo popolnoma jasno. Ob petih smo se slišali s Tomažem, ki je povedal, da je bila noč predvsem mrzla. Na njegovi višini je namreč okoli minus 5 stopinj, vlage je v steni vedno preveč, vseh oblačil še ni posušil. A vsem je bila pomembna le misel na helikopter, na prvi poskus poleta na višino 6000 metrov. V tako kratkem času so vsi, ki nam pomagajo – tako iz Slovenije kot Nazir Sabir v Pakistanu - uspeli organizirati helikopter znamke Alouette ALT-III. Vnaprej je bilo znano, da je reševanje z njim utopično, da uradno leti le do 4500 metrov, a po ogledu smo upali vsi, da mu bo morda vendarle uspelo.

Tomaž je že peti dan ujet v steni (Foto: www.humar.com)
Tomaž je že peti dan ujet v steni (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Ob šestih zjutraj je priletel v bazni tabor na višini 3500 metrov. Pilot se je zavedal, da časa zaradi napovedanega slabega vremena, ni veliko – Nanga Parbat je znan po zgodnji »kapi«, oblaku, ki sede nanjo. Aleš je čakal pripravljen že od petih. S plezalnim pasom, da bi se pripel v primeru, da bi Tomažu poskusil vreči vrv. Čeprav je pilot imel kisik, ga Aleš ni imel. Aklimatiziran je še izpred treh tednov, a je višino vseeno čutil, saj je dvig nenaden. Pripravili smo vreče hrane – juh, sira, energetskih tablic, pire, kekse, čaje in seveda po eno plinsko bombico v vsako vrečo ter baterije.

Oblaki prehiteli helikopter

S helikopterjem je poletel tudi Aleš (Foto: www.humar.com)
S helikopterjem je poletel tudi Aleš (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

S pilotom sta poletela proti Rajkotski steni, pa čez celo goro, da bi nabrala ustrezno višino. Aleš je medtem snemal in slikal. Zaradi teže, nam je razložil pilot, ni tankal polno, saj naj tovrstni helikopter ne bi bil predviden za omenjeno višino. Že tako je tvegal veliko, česar se je zavedal tudi Tomaž. Po gorivo je zato odletel v Astor. Čez pol ure so ponovno pristali v bazi in na vrv smo navezali vreče s hrano. Pilot helikopterja se je odločil, da bo ponovno vzletel, tokrat brez Aleša. Upal je namreč, da bo lahko Tomažu vrgel vrv, vendar se je kmalu vrnil v bazo, saj bi bilo zaradi vetra tveganje preveliko. Prav tako so se okoli Tomaža že začeli kopičili oblaki. Helikopter ostaja v pripravljenosti v bližini baze, saj bi lahko znova poletel, če bi se vremenske razmere izboljšale.

Bo vojska kršila pravila?

Pilot helikopterja (Foto: www.humar.com)
Pilot helikopterja (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Dobra novica je, da je pakistanska vojska pristala na reševanje. Vojska bo z zmoglivejšim helikopterjem (upajmo da Lamo) ter izurjenim pilotom v pripravljenosti od jutri dalje. To je namreč najhitrejša rešitev, vse ostale možnosti bi trajale dlje, saj bi lahko helikopter iz Evrope v podnožje Nanga Parbata priletel najprej v torek, so sporočili iz Flycoma.

Z rdečim krogom je obkrožena ledena luknja v steni, kjer je ujet Tomaž (Foto: www.humar.com)
Z rdečim krogom je obkrožena ledena luknja v steni, kjer je ujet Tomaž (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Mraz, veter in dež
Napovedano tridnevno slabo vreme nas je že zajelo. Hladno, vetrovno in deževno, pri Tomažu sneži. Zdaj varčuje z baterijami, a kljub temu vsake toliko prosi, da mu kaj povemo in preberemo, saj če samo posluša porabi veliko manj baterij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10