Italijanski predsednik Ciampi je izrazil zadovoljstvo nad sprejetjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino, za katerega se je tudi osebno zavzemal in menil, da bo to pripomoglo h krepitvi odnosov med državama na vseh ravneh. Zavzel se je tudi za nadaljnjo skrb Slovenije do italijanske manjšine in njenih ustanov, zlasti kulturnih. Poudaril je, da so manjšine ne glede na številčnost odraz sožitja med narodi in vladavine prava. Drnovšek je Ciampiju pojasnil, da se je pred svojim uradnim obiskom v Rimu srečal s predstavniki italijanske manjšine in se seznanil z njenim položajem in problemi, ki jih bo Slovenija še naprej reševala s pristojnimi ustanovami.
Tudi predsednik senata Mancino je pozdravil sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino, z Drnovškom pa sta se strinjala, da pravna ureditev njenega položaja ni le v interesu manjšine, pač pa obeh držav. Premier je poudaril, da se zaveda, da je bilo težko ustvariti pogoje za potrditev zakona tik pred koncem mandata parlamenta, ko se pogosto zgodi, da tudi pomembni zakoni ostanejo nesprejeti. Mancino je sogovorniku pojasnil, da so v senatu najprej pričakovali nasprotovanje zakonu samo s skrajne desnice, ki pa se ji je nazadnje pridružila tudi desnosredinska stranka Naprej, Italija. Zato je sam večkrat dvomil ali bo zakon sploh sprejet. Zdaj je čas za nadaljnje razvijanje odnosov med državama, je menil Mancino. V italijanskem interesu je, da Slovenija čimprej postane polnopravna članica EU, je še dodal.
Premier Drnovšek je po pogovoru z državnim tajnikom Svetega sedeža Sodanom povedal, da o dvostranskem sporazumu o pravnih vprašanjih nista podrobneje govorila. Sicer pa, kot je dejal Drnovšek, postopek teče in naj bi v naslednjih mesecih pripeljal do rezultatov. O slovenskih pogajalskih stališčih v zvezi s sporazumom premier ni hotel govoriti. Po njegovem mnenju je potrebno to vprašanje rešiti v miru in brez napetosti. Pogovor s kardinalom Sodanom je ocenil kot prijeten in uravnotežen, z vatikanske strani pa po premierovih besedah ni bilo čutiti zahtev ali pogojevanj v zvezi s sporazumom.
Drnovšek se je ob koncu obiska srečal še s kandidatom desne sredine za italijanskega premiera na spomladanskih volitvah Silviom Berlusconijem. V neformalnem pogovoru je vodja stranke Naprej, Italija napovedal, da bo v primeru zmage na volitvah njegova vlada podprla slovenska prizadevanja za članstvo v EU in zvezi Nato. Berlusconi je menil, da se mora proces širitve EU nadaljevati z vključitvijo držav, ki jih družijo skupne evropske tradicije in vrednote. Berlusconi je pozitivno ocenil tudi nedavno sprejeti zaščitni zakon za slovensko manjšino, ki so mu predstavniki njegove stranke iz Furlanije Julijske krajine sicer ostro nasprotovali. Pohvalil je sodelovanje med tržaškim in koprskim pristaniščem in izrazil interes za izgradnjo petega evropskega transportnega koridorja.