Ruskemu vesoljskemu programu se po številnih udarcih obeta preporod. 52 let po prvem poletu v vesolje nameravajo oživiti program osvajanja Lune in celo doseči Mars.
Načrti so povezani z novim kozmodromom Vostočni, ki ga gradijo na ruskem daljnem vzhodu. 10 milijard ameriških zelencev vreden projekt si je danes ogledal tudi ruski predsednik Vladimir Putin in napovedal, da bodo od leta 2018 človeške posadke v vesolje pošiljali z ruskih in ne več kazahstanskih tal. Prva izstrelitev je sicer načrtovana za leto 2015.
Trenutno Rusija uporablja vesoljsko izstrelišče Bajkonur, ki pa leži na tujih tleh, v Kazahstanu, kar s seboj takoj potegne dodatne stroške. Vendar to ni edini razlog, da so se v Moskvi odločili za gradnjo novega. Po izstrelitvi deli vesoljskega plovila odpadejo in zgrmijo proti Zemlji. V primeru Bajkonurja to pomeni, da obležijo nekje v prostranstvih kazahstanske stepe. Ob izstrelitvah iz Vostočnega pa bi pristali v oceanu. Isto velja tudi za astronavte in kozmonavte ob vrnitvi z misij.
So pa tudi slabe strani. Največja težava bo prevoz raket z območja Moskve, kjer jih sestavljajo, na daljni vzhod. Ta bo trajal kar 20-krat toliko časa, kot traja pot v Bajkonur.
Kljub temu odločitev za gradnjo novega kozmodroma že opisujejo kot izjemen preboj ruskega vesoljskega programa, ki je po številnih težavah v zadnjih letih to še kako potreboval. Putin, ki je ob današnjem obisku preko videokonference nagovoril tudi posadko na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), je dejal, da bo novo izstrelišče na voljo tudi Evropi, ZDA in drugim, in s tem nakazal, da nove vesoljske tekme ne gre pričakovati, ampak bo v ospredju še naprej sodelovanje. "Vesolje je sfera, v kateri lahko pozabimo na vse težave v mednarodnih odnosih," je dejal.
Pot na Luno
Načrt je takšen: do leta 2030 naj bi vesoljsko plovilo s človeško posadko poslali proti Luni, obkrožila naj bi orbito Zemljinega satelita in po možnosti tudi izbrala mesto za graditev observatorija na njegovem površju. Temu naj bi v kratkem času sledile druge gradnje, kot sta stalna raziskovalna baza in pristajališče oziroma vzletišče za vesoljska plovila. Po poročanju Russia Today pa načrtujejo tudi rudnike in morda celo hotele.
A Luna naj bi bila le začetek. Rusija pogleduje tudi proti Marsu – prejšnji mesec je z Evropsko vesoljsko agencijo podpisala dogovor o skupnem raziskovanju površja tega planeta – in naprej v globine še neraziskanega vesolja.
Ambicije so velike in v raziskovanje vesolja nameravajo vlagati vedno več denarja. Po eni strani zato, ker se želi Rusija spet utrditi kot vesoljska sila, po drugi strani pa zato, ker se bo v "vesoljskem poslu" obračalo vedno več denarja. Zaslužka ne bodo prinašale le izstrelitve, ampak tudi izkoriščanje rudnih bogastev v vesolju, napovedujejo.
Še bolj smele načrte kot Putin je predstavil namestnik premierja Dmitrij Rogozin, ki v vladi skrbi prav za vesoljski program. Ne le na Luno, do leta 2030 naj bi poleteli tudi na Mars, pravi. Razkril je tudi, da nameravajo zgraditi rakete, ki bodo lahko v vesolje ponesle od 130 do 180 ton tovora, in zmogljiva medplanetarna vozila. In prav ta razvoj naj bi omogočil osvajanje rdečega planeta.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.