Nekdanji hrvaški minister za regionalni razvoj, gozdarstvo in vodno gospodarstvo iz vrst HDZ Petar Čobanković je danes zelo podrobno pričal o vlogi nekdanjega premierja Iva Sanaderja pri sporni prodaji poslovnega poslopja v zagrebški Planinski ulici hrvaški vladi leta 2009.
Čobanković je dejal, da je že od začetka trdil, da nakup poslopja v zagrebški Planinski ulici od nekdanjega poslanca HDZ Stjepana Fiolića ni "dober posel", ker je bila cena previsoka. Kot je dodal, se je tudi bal, da bo primer prej ali slej končal v medijih in bodo potem imeli težave tako on kot Sanader in HDZ.
Državni proračun oškodoval za 3,5 milijona evrov?
Sanaderja bremenijo, da je oškodoval državni proračun za najmanj 26,4 milijona kun (3,5 milijona evrov). Po sporni prodaji poslovnega poslopja ministrstvu za regionalni razvoj, gozdarstvo in vodno gospodarstvo leta 2009 pa naj bi obdržal 17 milijonov kun (2,3 milijona evrov).
Poleg Sanaderja in Čobankovića sta bila obtožena tudi nekdanji poslanec HDZ in znani zagrebški mesar Fiolić ter glavni direktor podjetja Inženirski biro Mladen Mlinarević. Ravno Mlinarevićev biro je nepremičnino ocenili na slabih 80 milijonov kun ali dobrih deset milijonov evrov, kar je bilo več kot dvakrat višje od tržne vrednosti poslopja.
Čobanković je danes dejal, da ga je Sanader prepričal, da poslopja ne prodaja Fiolić, temveč družba Hypo Leasing ter da je Inžinirski biro najbolj zanesljiv pri ocenjevanju vrednosti nepremičnin. "Potem nisem imel več kam," je izjavil Čobaković, ki je znova dejal, da ni bil "srečen" zaradi spornega nakupa ter je potrdil Sanaderjevo pomembno vlogo v korupcijskem primeru Planinska.
Spomnil je, da je Fiolić leta 2006 poskusil prodati poslopje v Planinski ulici javnemu gozdarskemu podjetju, ko je bil Čobanković minister za kmetijstvo. Tudi takrat naj bi Sanader po Čobankovićevih besedah zahteval, da bi poslopje prodali s posredovanjem neke banke, a je takratni direktor podjetja Hrvaške šume zavrnil možnost nakupa, s čimer se je zameril Sanaderju.
Nekdanji minister je tudi potrdil, da pri nakupu poslopja ni bilo javnega razpisa, temveč je Sanader zahteval, da bi o tem nujno odločali najprej v ožjem kabinetu vlade, nato pa še na seji vlade. Kot je še dejal, so odločitev o nakupu preko finančnega leasinga sprejeli na zaprtem delu seje, ko je Sanader zapustil razpravo in je vodenje seje prevzela takratna podpredsednica vlade Jadranka Kosor.
Opravljati bo moral družbenokoristna dela
Sanaderjeva obramba je danes pripomnila, da je imel Čobanković zapisana nekatera vprašanja tožilstva kot tudi več odgovorov, ki naj bi jih tudi bral na sodišču. Ocenili so, da gre za dogovor med pričo in tožilstvom, kar je sodni svet zavrnil.
Čobanković bo pričevanje nadaljeval tudi v četrtek. Sam se je sicer dogovoril s tožilstvom in je bil marca v zameno za priznanje kaznivega dejanja obsojen na leto dni zapora. Obenem so kazen omilili, tako da bo moral opravljati le družbenokoristna dela. V tem času se je popolnoma umaknil iz politike.
Tudi Fiolić je priznal svojo odgovornost, vendar se ni uspel dogovoriti s tožilstvom glede višine kazni. Znani zagrebški mesar je preiskovalcem potrdil, da je Sanaderju osebno predal približno 17 milijonov kun od prodaje poslovne zgradbe.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.