Da so vrednosti CO2 spet rekordne, ni presenečenje. Že devet let zapored namreč svetovna meteorološka organizacija objavlja letno poročilo o količini toplogrednih plinov v ozračju in vsako leto poročajo o rekordnih vrednostih. Glede na trend naraščanja CO2 nas tudi naslednje leto čaka rekordna vrednost, opozarjajo v organizaciji. Na račun naraščanja toplogrednih plinov se je učinek segrevanja našega ozračja od leta 1990 povečal za tretjino.
Kot ugotavlja poročilo, se je t.i. učinek tople grede zaradi vse višjih ravni teh plinov v ozračju v obdobju 1990-2012 povečal za 32 odstotnih točk. Za 80 odstotkov tega je kriv ogljikov dioksid.
To pomeni, da toplogredni plini segrevajo naše ozračje vsako leto bolj intenzivno. Zadnje desetletje so oceani vpili odvečno toploto in s tem ublažili segrevanje zemeljskega površja, a tudi to se bo enkrat spremenilo, opozarjajo strokovnjaki. Količina CO2 v ozračju narašča že vrsto let zapored, a vsako leto je skok večji. Podobno kot CO2 iz leta v leto naraščata tudi druga dva toplogredna plina – metan (CH4) in didušikov oksid (N2O).
Raven ogljikovega dioksida v atmosferi se je lani v primerjavi z letom 2011 povečala celo bolj od dolgoletnega povprečja desetih odstotnih točk in se je tako s 393,1 nevarno približala simbolični meji 400 delcev na milijon. Ponekod na Arktiki je bila ta meja že tudi presežena.
Strokovnjaki še opozarjajo, da je še vedno velik delež CO2 vpliv človeka. Podatki ZN kažejo, da so emisije CO2, ki so izpust toplarn, avtomobilskih izpuhov in drugih človeških aktivnosti, še vedno več milijard ton previsoke. Mnogo strokovnjakov se strinja, da je velik delež CO2 v ozračju produkt rafinerij.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.