Zakon določa, da bodo imeli državljani možnost zadržati prijavljeno nelegalno orožje, če bo v upravnem postopku ugotovljeno, da izpolnjujejo pogoje za njegovo posedovanje. V tem primeru bodo dobili ustrezno listino, v nasprotnem pa ga bodo lahko prodali tistim, ki imajo ustrezno dovoljenje. Na MNZ bodo predvidoma septembra pripravili obširno dokončno poročilo o številu ugodno rešenih vlog za legalizacijo orožja.
Zakon je začel veljati sedmega januarja, z njim pa želi zakonodajalec posameznikom, pravnim osebam in samostojnim podjetnikom zagotoviti predvsem uresničevanje pravic pri športnem strelstvu, lovu in osebnem varovanju. Po drugi strani pa želijo obveznosti pri uporabi orožja urediti tako, da bi v največji meri preprečili možnost zlorabe orožja.
V Sloveniji je sicer konec lanskega leta legalno posedovalo orožje dva odstotka prebivalcev oziroma 39.100 oseb, ki so imele prijavljenih 95.500 kosov orožja. Med njimi je nekaj več kot 38.100 fizičnih oseb, ki imajo prijavljenih 87.030 kosov orožja, in nekaj manj kot 1000 pravnih oseb (različna podjetja, strelska društva in podobno), ki imajo prijavljenih 8470 kosov orožja. Največ, 64 odstotkov, je lastnikov lovskega orožja.