Volivke in volivci, ki na volilno nedeljo, 10. novembra, ne bodo v domačem kraju oz. kraju, kjer imajo stalno prebivališče in kjer so vpisani v volilni imenik, bodo lahko v naslednjih treh dneh - 5., 6. in 7. novembra - udejanili svojo volilno pravico in predčasno glasovali.

Posebna volišča za volitve predsednika republike bodo odprta na sedežih okrajnih volilnih komisij (praviloma na sedežih upravnih enot), za lokalne volitve pa na sedežih občin. Posebna volišča bodo v naslednjih treh dneh odprta od 9. do 17. ure.
Tiste volivce, ki se nameravajo udeležiti predčasnega glasovanja, Republiška volilna komisija (RVK) poziva, da imajo s seboj osebni dokument, ki izkazuje njihovo identiteto ter po možnosti obvestilo o volišču, na katerem bi sicer imeli pravico voliti v nedeljo, 10. novembra. Volilni odbor namreč mora - preden posameznemu volivcu izroči glasovnice - ugotoviti, ali je volivec sploh vpisan v volilni imenik ter njegovo istovetnost. Vsak volivec, ki bo izkoristil možnost predčasnega glasovanja, bo moral pred pristojnim volilnim odborom podati pisno izjavo, da se ne bo mogel udeležiti nedeljskega splošnega glasovanja in se je zato odločil za to možnost.
V primeru, da je volivec že pred tem podal zahtevo za volitve po pošti in je kot takšen tudi označen med opombami v volilnem imeniku, bo lahko na volišču glasoval le, če bo imel s seboj volilno karto, ki jo bo izročil volilnemu odboru. Po končanem predčasnem glasovanju bodo volilni odbori zapečateno volilno skrinjico predali okrajnim volilnim komisijam (če gre za volitve predsednika republike) oz. občinskim volilnim komisijam.
Člani volilnih odborov za predčasne volitve se bodo ponovno sestali na volilno nedeljo po 15. uri ter takrat začeli z ugotavljanjem volilnih izidov. Z objavo bodo seveda morali počakati do zaprtja volišč ob 19. uri. Glede na prakso iz minulih let so ravno podatki o izidih predčasnega glasovanja, ki jih objavijo neposredno po zaprtju volišč, lahko tisti, ki vsaj v grobih obrisih že odražajo odločitve volilnega telesa.