Slovenija

Se vračajo časi vajeništva?

Ljubljana, 11. 09. 2013 09.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek/STA
Komentarji
137

EU in njene članice sprejemajo nove ukrepe, s katerimi bi lahko mladi učinkoviteje prišli do kakovostne službe. Dosedanji ukrepi niso prinesli želenih učinkov, problem mladinske brezposelnosti pa je iz leta v leto večji. Zdaj EU celo razmišlja o ponovni uvedbi vajeništva.

Slovenija se (pre)počasi spopada s problemom brezposelnosti. Konec avgusta je bilo registriranih 116.600 brezposelnih, kar je za 0,5 odstotka manj kot julija, a še vedno za 9,9 odstotka več kot avgusta lani. Avgusta se je na novo prijavilo 6443 brezposelnih, kar je za 0,7 odstotka manj kot avgusta 2012. Med na novo prijavljenimi je bilo 885 iskalcev prve zaposlitve, 1641 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 3031 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.

Za lažje zaposlovanje mladih do 30 leta je že precej ukrepov, a EU načrtuje sprejetje novih. Kako učinkoviti bodo, bo pokazal čas, jasno pa je, da brez vlaganj v gospodarstvo in kreiranja novih delovnih mest tudi zaposlovanja ne bo.
Za lažje zaposlovanje mladih do 30 leta je že precej ukrepov, a EU načrtuje sprejetje novih. Kako učinkoviti bodo, bo pokazal čas, jasno pa je, da brez vlaganj v gospodarstvo in kreiranja novih delovnih mest tudi zaposlovanja ne bo. FOTO: Thinkstock

V časih, ko podjetja zapirajo svoja vrata in ko novih delovnih mest ni, je odgovor na vprašanje, kako se izkopati iz trajne brezposelnosti, vprašanje za milijon evrov. Država in Evropska unija sprejemata ukrepe za zaposlovanje, ki so namenjeni predvsem mladim oziroma tistim, ki iščejo prvo zaposlitev. Druga populacija, kateri je namenjenih več ukrepov za lažje zaposlovanje, so starejši oziroma tisti nad 50 let. Kaj pa je s tistimi v tem vmesnem obdobju? To so generacije, ki imajo šoloobvezne otroke, hipotekarne kredite in ravno toliko izkušenj, da ni ne premalo in ne dovolj. Tudi za te na zavodu za zaposlovanje ponujajo programe, ki so namenjeni njihovemu izobraževanju, prekvalificiranju ali pa usposabljanju za učinkovitejše iskanje službe, a brez ustvarjanja novih delovnih mest bo to kaplja v morje.

Stopnja brezposelnosti mladih v Sloveniji je bila junija 23,9-odstotna, kar pomeni, da je bilo brez dela 17.000 ljudi, mlajših od 25 let.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je v torek predstavnikom mladih predstavila predlog ukrepov Jamstvo za mlade 2014–2020, med katerimi so tudi ukrepi za večje zaposlovanje mladih. A mnogi menijo, da Slovenija potrebuje tudi bolj kratkoročne ukrepe.

Za kakšne ukrepe sploh gre?

Kot so pojasnili na zavodu za zaposlovanje, so aktivnosti za zaposlovanje mladih in za zmanjševanje mladinske brezposelnosti opredeljene kot najvišja prioriteta skupne evropske strategije zaposlovanja, k uresničevanju katere so zavezane in pozvane vse članice Evropske unije. Problem mladih na trgu dela je zelo zaostrila ekonomska kriza, ki je večino držav prizadela v drugi polovici leta 2008 in v začetku 2009. Prav ta skupina je bila, glede na podatke, s krizo nadpovprečno prizadeta. "Mladi so najbolj in najhitreje izgubljali zaposlitve, močno so se poslabšale možnosti mladih za trajne in kakovostne zaposlitve, v tej skupini najhitreje rasteta brezposelnost in trajanje brezposelnosti, hkrati predstavljajo mladi najštevilčnejšo skupino v segmentu kratkotrajnih in začasnih zaposlitev," še opozarjajo na zavodu in dodajajo, da je podaljšanje ekonomske krize z nazadovanjem gospodarskih aktivnosti in zaposlovanja v drugi polovici leta 2012 zelo pospešilo rast mladinske brezposelnosti tudi v Sloveniji.

S tem, ko se je mladinska brezposelnost približala 25 odstotkom, se je Slovenija uvrstila med države z izrazitim problemom zagotavljanja dela mladim znotraj EU.

Da bi se spopadli s problemom in ga čim prej rešili, je Evropska komisija decembra 2012 sprejela tako imenovani sveženj za zaposlovanje mladih, v katerem so opredeljene nosilne strategije za obdobje od 2014 do 2020 na ravni EU in v državah članicah za zmanjšanje brezposelnosti mladih. Jasno je, da dosedanji ukrepi niso prinesli želenih rezultatov, nov predlog ukrepov pa naj bi sistemsko in s tem dolgoročneje izboljševal zaposljivost mladih. Od vsake članice EU, tudi od Slovenije, zahteva sprejetje takšnih ukrepov, ki bodo programsko usklajeni v različnih politikah – od zaposlovanja, izobraževanja in usposabljanja do davčne in ekonomske politike. Cilj je učinkovitejša usklajenost med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela. Evropski analitiki velik del razlogov za visoko brezposelnost mladih pripisujejo preslabi povezanosti izobraževalnega sistema s potrebami trga dela, zaradi česar imajo mladi otežen prehod iz šol v zaposlitev, ob hkratnem pomanjkanju delavcev na mnogo poklicnih področjih tudi v državah z gospodarsko krizo, opozarjajo na zavodu.

Vajeništvo, pripravništvo, spodbujanje mobilnosti mladih in jamstvo za mlade

Vse kaže, da se vajeništvo vrača. EU poziva vse države članice k reformiranju celotne vertikale poklicnega izobraževanja po zgledu vajeniškega sistema. To pomeni, da so delodajalci neposredno vključeni v pripravo programov izobraževanja in v njihovo izvajanje, kar naj bi mladim omogočalo hitrejše in neposredno prehajanje iz izobraževanja v zaposlitev. To je povsem smiselno, saj bi to preprečevalo, da bi se mladi izobraževali in usposabljali za poklicno delo, po katerem se povpraševanje zmanjšuje ali ga sploh ni. Gre za reformo poklicnega izobraževanja.

Z vključevanjem delodajalcev v programe izobraževanja bi preprečili, da bi se mladi izobraževali in usposabljali za poklicno delo, po katerem se povpraševanje zmanjšuje ali ga sploh ni.
Z vključevanjem delodajalcev v programe izobraževanja bi preprečili, da bi se mladi izobraževali in usposabljali za poklicno delo, po katerem se povpraševanje zmanjšuje ali ga sploh ni. FOTO: Thinkstock

Poleg vajeništva EU spodbuja kakovostno pripravništvo. Kot so pojasnili na zavodu za zaposlovanje, želi s tem ukrepom Evropska komisija doseči soglasje socialnih partnerjev na ravni EU o minimalnih standardih pravic in pogojev za izvajanje pripravništva. Pripravništvo naj bi bil institut za pridobivanje delovnih izkušenj in s tem za lažje prehajanje v redne zaposlitve mladih po končanem izobraževanju. Če bi sprejeli skupne evropske kriterije kvalitetnega pripravništva in s tem omogočili priznanje pripravniškega staža na meddržavni ravni, bi to olajšalo mobilnost mladih med državami znotraj enotnega evropskega trga dela.

Za lažjo in učinkovitejšo mobilnost mladih naj bi skrbel tudi evropski programi za ciljno spodbujanje mobilnosti mladih znotraj EU. Osnovo za ta program je postavil pilotni program Moja prva Eures zaposlitev, ki poteka že drugo leto. To so programi, ki jih bo komisija financirala še naprej neposredno, usmerjeni pa bodo k različnim ciljnim skupinam in v različne sektorje dejavnosti. Seveda tudi ta ukrep predvideva zelo optimističen cilj – geografsko razširitev zaposljivosti mladih.

Ministrstvo predstavlja sveženj ukrepov pod imenom Jamstvo za mlade, ki jih predstavniki študentskih in dijaških organizacij pozdravljajo, a opozarjajo, da bi potrebovali predvsem kratkoročne ukrepe.
Ministrstvo predstavlja sveženj ukrepov pod imenom Jamstvo za mlade, ki jih predstavniki študentskih in dijaških organizacij pozdravljajo, a opozarjajo, da bi potrebovali predvsem kratkoročne ukrepe. FOTO: Thinkstock

Zadnji ukrep, ki združuje tudi vse predhodno omenjene, se imenuje Jamstvo za mlade in prav ta ukrep je na včerajšnjem sestanku predstavljala ministrica za delo. To je pobuda, ki so jo podprli in s tem kot lastno obveznost sprejeli ministri EU za delo in socialne zadeve februarja 2013. Od članic pobuda zahteva, da najpozneje s 1. januarjem 2014 uvedejo ukrepe in programe, s katerimi se bo zagotavljalo osnovno načelo jamstva – vsakemu mlademu do 25 let ponuditi kakovostno zaposlitev, vključitev v izobraževanje, vajeništvo ali pripravništvo v času do 4 mesecev po koncu izobraževanja ali po nastanku brezposelnosti.

Predsednik ŠOS Mitja Urbanc je po sestanku z ministrico dejal, da pozdravljajo sistemski in celostni pristop pri reševanju problematike, obenem pa je poudaril, da so pri ukrepih že nekoliko pozni in da bi želeli tudi bolj kratkoročne ukrepe – ne samo za reševanje brezposelnosti mladih, ampak tudi celostno osamosvajanje mladih. Kot poudarja Urbanc, je najpomembnejše zagotoviti varno zaposlitev mladih, ki bodo na delovnih mestih lahko tudi dobili priložnost, da se izkažejo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (137)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

.zverinica.
12. 09. 2013 08.34
+4
KONČNOOOOO. Delam v servisni delavnici in ne boste verjeli, kakšna mladina prihaja. Katastrofaaaaaa.....Ukazat mu ne smeš ničesar, ker ga s tem živciraš.....da ne govorim o spoštovanju....GA NI !!!.....Nihče te ne vika, brez kakršnega koli spoštovanja .....Baje je enako na šolah..... Najprej jim je potrebno v glavo vbiti SPOŠTOVANJE.....brez spoštovanja stvar ne funkcionira .....
motorka57
12. 09. 2013 10.17
+0
saj ni mularija kriva,da se tako obnaša.Ne prenesejo ničesar,kar je treba naredit,če mu kaj rečeš je takoj mobing in jaz pa tega nam delu!! Pol so pa mamice na vratih in advokati !!!Najbolj da majo denar,da posedajo po kafičih,zvečer pa en džojnt pa je dan okol!!! Fotr za jutr nimam n'č gnara,a mi ga posod'š??
motorka57
12. 09. 2013 06.44
+4
Ukinitev vajeništva je bila največja bedarija bistroumja,kar si jih je kdo izmislil !! Usmerjeno izobraževanje,tu so prišli ven geniji,da jim ni bilo para!!!
24vohomurckov
11. 09. 2013 22.06
+4
...je pa nekaj......včasih je ,recimo trgovec ,prišel na novo delovno mesto ,prav zaradi obvezne vajeniške dobe ,za pult izučen in prvo uro pripravljen za kvalitetno delo,prav tako vsi ki so se učili ostalih poklicev.....pa danes poglejmo....sam klump...kamor se obrneš!!
odpisan2x
11. 09. 2013 20.18
+3
biti vajenc je brez veze,zguba časa, študirajte pa kaj novga poštudirajte pa čim prej, če vam kaj uspe samo ven od tu
wolfterier
11. 09. 2013 22.34
+7
Bil sem tri leta vajenec,3mesece na leto smo bili v šoli,ostali čas smo delali,brez plače,najbolj umazana dela,naučili se nismo pa nič.S
wolfterier
11. 09. 2013 22.36
+3
Stran vržena tri leta,niti v delovno dobo se ne štejejo...suženjsko delo v socializmu.
motorka57
12. 09. 2013 06.21
+1
Ja se strinjam wolfterier,stran vržena leta,ampak je pomembno,kakega si mel mojstra,kaj ti je dal delat,kako si to naredu!!! V tretjem letniku sem samostojno opravljal dela,le mojster je šel na probno vožnjo in mene je sabo vzel,če bi se kaj zgodilo,da bi sam za seboj popravil. Tudi ko sem bil pred leti v Avstriji pri Strabagu,majo isti sistem,kot smo ga imeli mi,ampak kot vajenca točno vidiš kdo je iz pravega testa in takega boš tudi zaposlil,ostali pa .... adijo !!!
odpisan2x
11. 09. 2013 20.04
+2
vas bo začela bolet glava-boste hotel vodovodarja,klimatika,električarja,inštalaterje raznih vrst-ni problem domači bodo prestari boste plačeval pa tuje,pri investicijah se pa ve ,kdor da več provizije dobi delo.vzdrževanje ko vam pa nekdo vsili tehnologijo je pa zelo drago
odpisan2x
11. 09. 2013 20.06
+1
to je glavni problem v slo,delo bi moral vedno dobit domači-znanja v slo je dovolj-samo domači vam pri investicijah ne bhodo dajal provizij
antilitik
11. 09. 2013 19.54
+2
mogoče bi pa več 'prakse' (praktično usposabljanje z delom, ...) ponudili v srednjih šolah / fakultetah, kar bi bilo isto kot vajenštvo. pa za nekatere poklice/izobrazbo si ne predstavljam, kako bi vajenštvo potekalo ... recimo na programerskih področjih računalništva
plotter123
11. 09. 2013 18.18
+8
25 let prepozno , do sedaj smo izgubili že vse znanje
simple_mind
11. 09. 2013 18.01
+5
Vajeništvo je v redu, vendar je to še vedno eno samo sprenevedanje s figami v žepih, saj je še vedno enak problem: kako do zaposlitve, če pa ni dela, če pa ni novih produktivnih delovnih mest ?
jafalical
11. 09. 2013 16.13
+7
Morda pa le bodo uvedli vajeništvo, bi bilo koristno, kot je to bilo leta nazaj.Tud vzgojno za maldino. Kajti, ko se jaz spomnim vajeništva, je bil to lep sprejem med ostalimi redno zaposlenimi, nihce se ni izživljal,te izkoriščal, se okoriščal nad tvojin nevedenjem, neizkušenosti,... vsi so tretirali, da se moraš zdaj kaj naučiti, da zato si pri njih in da bos v življenju vedel kako in kaj. Vsi so pomagali razlagat, nas učiti, delili modrosti življenja, lepo je bilo.Zdaj temu ni tako, tudi kot pripravnik, nisi ravno "dobrodošel",siti so sami sebe na delovnih mestih, kaj šele koga učiti, večina te ne spoštuje, malokdo...in če imaš srečo, da te nekdo vzame pod okrilje, se lahko naučiš tudi prakse na svojem področju. Včasih smo šli kod vajenci delat, še predno smo šli v srednjo šolo, čez celo srednjo (med šolo, med počitnicami) in vse do študija in po njem.
odpisan2x
11. 09. 2013 19.59
+4
kaj so pa počeli vajenci,samo tastari so se izživljal nad njimi,thinskemu biku z 120 kg sva z kolegom vsa podhranjena nesla el.motor model je pa priklopil 4 žice pa je bil genij
razocarani
11. 09. 2013 15.29
+17
ukinitev je bila najvecja neumnost ..od takrat proizvajajo sole POKLICNE INVALIDE saj dijaki niso krivi ce nic ne znajo po koncani soli kriv je sistem ..in kdo pa se zaposli mladega ucenca brez izkusen IN ZNANJA ---KAKO SO BILI NEKOC MATURANTJE POLNI ZNANJA IN TUDI IZKUSENJ PRED --si prisel iz sole in takoj za stroj ...pa delalo se je prav
kokicas
11. 09. 2013 14.18
+25
Ja fajn a ne, da se to sprejme, ker tudi če imaš trileno šolo narjeno in greš na +2 za tehnika, nimaš pojma, ker je teorija čist nekaj drugega kot praksa, ko pa dobiš spričevalo in začneš iskat zaposlitev, te vsi vprašajo po izkušnjah, ki pa jih seveda ne dobiš po ljubljanskih kafičih. Če pa bi delodajalci vedeli da nekaj znaš, ko prideš iz šole bi mladi seveda veliko hitreje našli zaposlitev. Na šoli, na katero sem hodil smo imeli celo dve profesorci, kateri sta se sproti učili od učencev, ki so že sami delali oni sta vedeli samo teorijo, ki pa je bila v tem poklicu drugačna kot praksa in sta govorili kar je pač pisalo iz knjig, v resnici pa je bilo skregano z logiko in če bi delal po njenem sistemu, bi za opravljeno delo celo imel izgubo.Tako da čim prej naj spremenijo cel šolski sistem in malo preverijo tudi delo zaposlenih v šolstvu.
razocarani
11. 09. 2013 15.34
+5
zelo prav imas moja pot iz vajeniske sole je bila zanimiva po treh mesecih se ze kar vidno napredovall a danes dobivam ucence ki se hoditi ne zna po firmi .sicer pa niso sami krivi i--in ce naleti na j--sefa se mu delo zameri za vedno in tega je res veliko sa pa da tudi take kaj nauciti ce ima voljo -a spet haklcek gazde pa takoj te uboscke na cesto in zato je toliko mladime brezposelnih ..zal kruta resnica-----
kokicas
11. 09. 2013 17.22
+4
Jah sedaj je važno, da imajo učitelji delo in da vsaka šola pridobi čim več dijakov, in jim da na koncu šolanja izobrazbo. Izobrazbo imaš, neznaš pa delat nič in to je napaka. Trileno šolo naredi pa vsak, če le ni duševno moten ob tem da makaš tudi več kot pol šolskega leta narediš z lahkoto.Profesorjev nihče ne preverja, kaj naučijo, ko pa iščeš delo pa ga ne dobiš, ker nimaš pojma iz šole ven. Če bi pa delodajalci vedeli da v šoli dobro poučujejo in ko prideš ven nekaj znaš, bi precej lažje dobil zaposlitev
odpisan2x
11. 09. 2013 14.12
+14
v yugi ,če si bil vajenc pri privatniku si se kaj naučil,če si bil pa v firmi je bilo to stran vržen čas
razocarani
11. 09. 2013 15.35
+1
JosipBrozDrugi
11. 09. 2013 14.06
+8
pa še to, prav v času uvajanja veleopevanega usmerjenega izobraževanja je le-to na poklicni stopnji najbolj nazadovalo. seveda se je del praktičnih in strokovnih teoretičnih predmetov nadomestil s "kardeljanščino". vemo pa, kam nas je ta pripeljala.
Ariadnina nit
11. 09. 2013 14.06
+16
če bi se naša vlada nehala ukvarjati s rdečo belo gardo, in kdo je koga pred 60 leti, bi bilo bolje!!! današnja generacija nima nič s 2. svetovno vojno, želijo le živeti in predvsem DELATI;; dnevno emigrirajo mladi, in malo manj mladi v tujino...kaj sedaj, ali gremo kar vsi.;)
JosipBrozDrugi
11. 09. 2013 14.00
+13
spomnim se starejših sodelavcev, ki so imeli kakovosten praktični pouk v srednjih in poklicnih šolah. prakso v šolah so vodili mojstri z mojstrskimi izpiti. že v času mojega šolanja, posebej pa še danes, so izvajalci praktičnega pouka prvostopenjski inženirji, ki so prileteli iz višjih in visokih šol (mojstri niso več dobri). nimajo pojma o ničemer. polni so le teorije in "funflanja" o zadevah, ki bi jih morali obvladati, pa jih ne. torej je skrajni čas, da se v poklicnem izobraževanju nekaj spremeni.
hrast66
11. 09. 2013 18.16
+1
Ko je postal Valant predsednik Gospodarske zbornice se je vse sesulo in njegov Viator.
glej ovega
11. 09. 2013 13.28
+5
pri nas na firmi v magni steyer imamo polno vajencev...po koncu šolanja se pa tud večina kar zaposli...in prav je tak...firma sama jim pa po želji plača tud nadalnje šolanje če ima vajenec namen ostati dlje časa v firmi...seveda je pol pogodbeno nekaj let da se firmi obrestuje..pr nas za to še niso slišali.. če imaš 7 stopnjo se lahk zaposliš tud v proizvodnji...ampak plača je primerna tistemu delu ki ga tam opravljaš..lp
hrast66
11. 09. 2013 13.48
+9
Pri nas praksa ni potrebna. Važno da se vpišeš v kakšno stranko ter s strankarsko izkaznico prehitevaš levo in desno. Lep primer je GGM novi direktor Luke brez ustrezne prakse.
santamaura
11. 09. 2013 13.51
+5
Pri vas na firmi v magni steyer se govori nemško in čez leto ali dve se bo v vaši firmi govorilo po kitajsko
CDROM
11. 09. 2013 14.10
+6
santamaura@ Ne klobasaj neumnosti, saj so Nemci že zdavnaj ugotovili, da stvari s Kitajske nimajo nobene vrednosti in kvalitete. Država je tudi ponudila predlog, če bi odpirali nova delovna mesta bi imeli tudi olajšave, zato so se nekateri odločili preselit proizvodnjo nazaj oziroma so jo nekateri obdržali na Kitajskem za vzhodni trg in so jo odprli tudi doma, zaradi olajšav! Pač vsi imajo kaj od tega in gospodarstvo živi, saj če so ljudje brez dela tudi potrošniška "mrzlica" ne deluje in vse gre počasi navzdol!
CDROM
11. 09. 2013 13.18
+26
Avstrija ni nikoli ukinila vajeništva. Pri njih je ogromno prakse in zelo malo teorije (pouka, kjer te učijo nepotrebnih reči). Ko vajenec konča šolanje, v veliki večini jih delodajalci, kjer so imeli prakso in pripravništvo zaposlijo. Naslednja stopnja, je pridobitev naziva mojstra, kjer je zelo velika razlika, kot jo to izvajajo pri nas. Tam je selekcija kot se spada. Hitro ti dajo vedet, da tu je potrebno kaj pokazat in če nimaš že pridobljenih izkušenj boš težko napravil to šolanje, ki traja 1,5 leto. Med izpiti ki jih opraviš dobiš tudi nalogo da napraviš izdelek. Dajo ti manjši blok (govorim za kovinarje), ki vsebuje žig in ti iz tega bloka moraš napravit ročno nek izdelek. To zadevo je potrebno tudi predstavit na več članski komisiji, kjer jim moraš zadevo tudi podrobno obrazložit. Nato ti potrdijo ali si postal mojster ali si padel in če želiš ponovno opravljaš mojsterski izpit. Seveda ko pridobiš ta naziv (ki ti ga v večini plačajo delodajalci), pričneš opravljat tudi svojo funkcijo in vodit ljudi pod seboj. Pač vidi se očitna razlika, kjer morajo nakaj napravit da pridejo do vodilnih položajev, NE PA TAKO KOT JE PRI NAS, KO IZ ŠOLANJA JIH POSTAVIJO NA VODILNA MESTA IN NIMAJO POJMA KAJ DELAJO, AMPAK SAMO PAMETUJEJO!
higgsov bozon
11. 09. 2013 13.01
+10
moje mnenje: postopek za pridobitev dipl.ing. ali več 1. obvezno najprej v 3letno poklicno šolo .Ko se šolanje zaključi ,bi se moral šolar obvezno zaposlit za 2 leti v neki firmi ki ima na razpisu delo v njegovi stroki,tako da ima se pravi 2 leti prakse,delovne dobe, penzijo in izplačane mesečne plače seveda ,ter seveda nekaj procentov nižjo plačo ker bi šli ti procenti za nadaljno šolanje. 2. če hoče iti naprej na tehnično ,mora imeti izpolnjene te pogoje. Potem gre +2 na tehnično in ob opravljenem šolanju se spet zaposlit 2 leti na firmi ki ima na razpisu delo za tehnika-spet ima šolar plačo,plačano za penzijo,itd itd kot vsak delavec 3....če hoče it naprej za inžinirja ..... itd... Ko bodo ti šolarji postali inžinirji,bodo imeli že vsaj 4 leta delovne dobe/prakse in ko bi prišli na neko firmo za direktorja,šefa ali karkoli ,bi imeli za seboj nekaj prakse,ki bi jim olajšala pristop k odgovorni službi . prednosti: 1. praksa za vsako stroko posebej 2. teče delovna doba 3. plačan študij (ni mu treba kelnarit kot sedaj po študiju-popoldanski čas lahko nameni učenju) 4. kolobarjenje učencev od poklicne do šole inžinirja po stopnjah ,bi pomenilo da bodo vsa delovna mesta z poklicno in tehnično šolo polna ,če bodo učenci hotli priti do inžinirja 5. itd itd
Klicaj?ek
11. 09. 2013 13.05
-4
nihče te ni vprašal za mnenje. Elite bodo že naredile tako kot je prav, prepusti se njihovi modrosti.
higgsov bozon
11. 09. 2013 13.14
+5
elite..hočeš reč inžinirji z znanjem -teorijo ki se v praksi v 50% ne obnese :)
higgsov bozon
11. 09. 2013 13.18
+6
in kot eden glavnih plusov bi pa bil da bi bili vsaj enkrat v življenju v vlogi navadnega delavca in bi bili potem v prihodnosti kot njihov delodajalec bolj človeški !
Dakota 100
11. 09. 2013 13.23
+2
havonus imaš popolnoma prav. Obstaja-pomeni ,da živi in dela diplomirani inženir strojništva, kateri ne razlikuje levega navoja od desnega.
HulaGula
11. 09. 2013 13.24
+5
Tvoje mnenje je OK, žal pa pri nas ni pogojev za kaj takšnega. Morda čez nekaj generacij .. ko pamet pride.
helvecijaner
11. 09. 2013 12.55
+13
Pred leti sem v CH izučeval vajence mlade fante, ki me še danes veselo pozdravijo,ko me vidijo ali srečajo na občasnem dopustu v njihovi domovini. Švica nikoli ni ukinila vajeništva in ga še danes izpopolnjuje zato ima strokovnjake ki zapustijo šolanje-vajeniško dobo s super kvalifikacijami in so od Švicarskih delodajalcev zelo iskani strokovnjaki in temu tudi primerno plačani. In Švica ne šljivi EU sistema in se po moje še nebo dala tako skoro podjarmit EU. Ja saj D. in A imajo tudi vajeniški sistem in gdo je vtor EU kvalitete in podjetništva se ve. Pri nas se pa pridejo izučeni srednješolci pa diplomi učit na račun podjetja ? To ne more dolgo funkcijonirat.
jokal
11. 09. 2013 13.11
+7
sej gospodarstvo teh držav temelji na malih zasebnih podjetjih (obrtništvo). z trumo večnih druzboslovnih študentov bi te države hitro propadle.
razocarani
11. 09. 2013 15.37
+1
ja pa se res je ali kdo pa sehoce iti v poklicno solo bilo je par let nazaj ko na gostinso solo v izoli ni bilo vpisa za smer kuharja ..ali koliko je vpisa za cevljarja pa se z takimi poklici da dobro zasluziti -ce si pridn--delaven --
Zrkizz
11. 09. 2013 12.49
+11
Se malo pa bomo dobili oprode in gospode kot so bili vcasih, zemljisca si tako novi fevdalci delijo, in dobri stari fevdalizem z obvezno tlako je tukaj. Place pri nas so tako ze na takem nivoju.
Klicaj?ek
11. 09. 2013 13.06
-4
meni bi bilo dobro, jaz bi bil rad "konjušar", rad delam z živalmi in tudi hlapčevsko kri imam v žilah