Festival vzgoje in izobraževanja je slovesno odprl predsednik DZ Borut Pahor, ki je ob tem poudaril, da bi se omenjeni festival prav lahko imenoval tudi festival slovenske prihodnosti, saj nič ni bolj povezanega s prihodnostjo, kot sta znanje in ustvarjalnost slehernega posameznika, še prav posebej pa mladih ljudi.
Prav tako po njegovem prepričanju znanje ni še nikoli tako odločilno opredeljevalo svobodo človeka kot v sodobni, učeči se družbi. "In ta družba je tekmovalna družba. V njej ne zmaguje več tisti, ki ima, temveč tisti, ki zna več," je dejal Pahor. Izpostavil je še, da pomeni vlaganje v znanje in socialni kapital najbolj dolgoročno ter najbolj donosno vlaganje v zagotovitev pogojev za gospodarsko rast in socialno stabilnost.
V okviru sejma so organizirane tudi različne obsejemske prireditve, med drugim dve okrogli mizi z naslovoma Problematika ravnanja z odpadki v Sloveniji in Lokalni programi varstva okolja in vključevanje javnosti. Na ogled je tudi razstava, ki jo je pripravil MOP v sodelovanju s partnerji. Vsebinsko je razdeljena na dva sklopa, skupna tema obeh pa so vode. Del razstave je pripravljen v sodelovanju z nevladno organizacijo ICRO Domžale in ministrstvom za šolstvo, znanost in šport. Povezan je namreč z akcijo promocije varstva voda, ki je kot natečaj za učence osnovnih šol potekal pod naslovom Vodni detektiv.
Drugi del razstave pa je nastal v sodelovanju s podjetjem Helios, ki mu MOP nudi strokovno pomoč pri delovanju sklada za ohranjanje slovenskih voda. Sklad je Helios ustanovil leta 1998, iz njega pa se financirajo čiščenja kraških jam in obnova krajevnih vodnjakov, še sporočajo z MOP.