Kandidat za ameriškega pravosodnega ministra John Ashcroft je včeraj prestal še drugi dan zaslišanj pred senatnim odborom za pravosodje, pri čemer je obljubil, da ne bo skušal spodnesti odločitve vrhovnega sodišča ZDA v primeru Roe proti Wade iz leta 1973, s katero je bila uzakonjena pravica do splava. Ashcroft pravici do splava sicer še vedno nasprotuje, vendar bo kot pravosodni minister skrbel za izvajanje zakonov, ne pa jih skušal spremeniti. Po dveh dneh je zasliševanj za Ashcrofta konec, vendar bodo senatorji v prihodnjih dneh nadaljevali zaslišanja različnih prič, ki bodo v pozitivni ali negativni luči prikazovale Ashcroftovo preteklost. Kljub demokratskim kritikam in občasnim ostrim vprašanjem senatorjev Edwarda Kennedyja, Patricka Leahyja, Charlesa Schumerja, Russa Feingolda in Josepha Bidena, pa bo Ashcroft najverjetneje potrjen.
Nekdanji načelnik štaba združenih poveljstev ameriške vojske general Colin Powell je med zaslišanjem v senatnem odboru za mednarodne odnose pred imenovanjem na položaj zunanjega ministra po pričakovanju doživel prijazen sprejem. Senatorji obeh strank so enega od junakov zalivske vojne leta 1991 sprejeli spoštljivo, če že ne navdušeno. Njihova vprašanja so zajemala različne teme, od nacionalne protiraketne obrambe (NMD) do trgovanja s sužnji v Sudanu. Zvezo NATO je Powell ocenil kot temelj sodelovanja ZDA z Evropo. Zagotovil je, da ZDA pozdravljajo evropska prizadevanja za izboljšanje obrambnih zmogljivosti, vendar le, če bodo ta zvezo NATO utrjevala, ne pa slabila. V skladu s politično platformo republikanske stranke bodo ZDA še naprej podpirale širitev zveze NATO ne glede na ugovore Rusije. Powell je tudi dejal, da si bodo ZDA prizadevale zmanjšati število ameriških vojakov na terenu, vendar postopoma in po posvetovanju z zavezniki. Powell je tudi zagotovil, da se ZDA ne bodo umaknile za svoje meje, ampak bodo v skladu z nacionalnimi interesi še naprej navzoče tam, kjer bo zahteval tak interes.
O'Neill je pred odborom za finance branil Bushev načrt zmanjševanja davkov, ki naj bi bil nujno potreben za zaustavitev gospodarskega nazadovanja. O'Neill je napovedal, da bo Bush v prihodnjih šestih tednih v kongres poslal predlog zakona o zmanjševanju davkov, ki naj bi veljal za nazaj od letošnjega prvega januarja. O'Neill zagovarja tudi politiko trdnega dolarja, čeprav ta ni pogodu nekaterim proizvajalcem, ker se s tem poveča cena izvoza. Po zadnji anketi televizije ABC in časopisa Washington Post le četrtina Američanov meni, da je zmanjševanje davkov prva prioriteta. Podobno sliko kažejo tudi druge ankete, ki ugotavljajo, da Američane najbolj zanima izboljšanje položaja v šolstvu, zaščita pokojninskega sistema, trdno gospodarstvo in zdravstvo.
Kandidat za ministra za stanovanja in urbani razvoj Mel Martinez je v odboru za bančništvo, stanovanja in urbani razvoj doživel topel sprejem, pri čemer so mu senatorji iz obeh strank obljubili podporo. Martinez bo postal prvi Američan kubanskega izvora na tako visokem položaju. Med zaslišanjem je napovedal, da bo izvajal aktivno politiko izgradnje novih stanovanj ter pomagal revnejšim, da pridejo do stanovanjskih kreditov. Martinez v nasprotju s konservativnimi republikanci podpira Clintonov zakon, ki sili banke, da vlagajo denar v revna območja, zato ga bo skušal narediti še bolj učinkovitega.
Guvernerka države New Jersey Christie Whitman je bila v odboru za okolje in naravne vire prav tako dobro sprejeta, med zasliševalci pa je bila tudi nova senatorka iz New Yorka Hillary Clinton. Slednjo je najprej zanimalo, ali bo Whitmanova na položaju direktorice EPA, ki ga bo Bush ohranil na kabinetni ravni, podprla načrt o čiščenju reke Hudson. Whitmanova, ki jo temnopolte organizacije v New Jerseyju in New Yorku imenujejo za kraljico rasnega profiliranja, je obljubila, da bo izvajala zvezne zakone s področja zaščite okolja, vendar obenem pregledala nekatera pravila, nad katerimi se pritožuje industrija.