[DC] Pozdravljeni. Zanima me kaj nameravate storiti z parkiranjem v okolici Gospodarskega razstavišča, kjer stanovalci nimamo nikakršnje možnosti parkiranja med delovniki in sejmi?
[Danica_Simsic] Ja, to je nekoliko bolj komplicirano. Nekaj novih parkirnih površin je že, dolgoročno pa jih bo na voljo okoli 1.400 v novem potniškem centru. Vsem, ki se odzivate na parkirne hiše, nezasedena parkirna mesta v njih in previsoke cene parkiranja: Ljubljana bo v naslednjih letih zgradila kar nekaj hiš, gradilo jih bo javno podjetje Parkirišča, kjer bo prostora za več kot 2.000 vozil - tako da bo imelo mesto vpliv tudi na cenovno politiko. Osebno zagovarjam stališče, da morajo biti cene nižje - to je bolj sprejemljive, pa bodo tudi parkirne hiše zasedene več kot polovično
[jst] Dober dan! Ali ste za gradnjo džamije? Kdaj se bo gradila?
[Danica_Simsic] Sama sem gradnji takega objekta naklonjena. Zdi se mi izjemen arhitekturni izziv. Mestni svet je ustrezne dokumente v prvi obravnavi že sprejel, za drugo obravnavo - dokončno odločitev - pa bodo pripravljeni v naslednjih mesecih.
[Noris] Ali ste zadovoljni z vsemi vodilnimi v mestni upravi ali načrtujete kakšne zamenjave?
[Danica_Simsic] V mestni upravi dela kar nekaj ljudi, ki so izjemno sposobni, delovni in zagnani. Hkrati pa menim, da je potrebno nekatere oddelke med seboj bolj delovno povezati in tudi kadrovsko okrepiti. Če verjamete ali ne, so sistemizirana delovna mesta v mestni upravi zasedena komaj 60-odstotno.
[Blazz20] Mene pa zanima kaj boste naredili glede tega, da se Center Ljubljane vedno bolj prazni?
[Danica_Simsic] V prihodnjih 14 dneh se bom sešla z najbolj odgovornimi za oživljanje centra mesta, podrobno spoznala njihove načrte in seveda videla, če jih je morda potrebno še dograditi, vsekakor pa jih bo treba začeti takoj uresničevati.
[Lea] Malo podjetje d.o.o. je v centru Lj. kupilo poslovni prostor oz. lokal/trgovino. Podjetje ima 2 službeni vozili za katere pa nima parkirnih prostorov, saj se dovoljenja izdajajo le za lastnike stanovanj, ne pa tudi poslovnih prostorov, čeprav smo tudi te pošteno plačali in plačujemo vse tisto, kar plačujejo lastniki stanovanj. Ali je možno te dovolilnice dobiti?
[Danica_Simsic] Verjetno bo treba zagristi tudi v to jabolko, podobno kot so drugod po Evropi, in zagotoviti parkirne prostore tudi v starem delu Ljubljane. Pa čeprav bo to zahtevna in draga naloga. Vsekakor pa zagotovitev parkirnih mest ni samo naloga mesta, ampak, verjamem, tudi potreba tustih, ki v njem delajo in živijo.
[kleDo] Vem, da v središču mesta ni možno zgraditi dovolj parkirnih hiš in da le-te niso edini problem gneče v LJ. Gnečo v LJ bi lahko kvalitetno in dolgoročno rešili le s tramvaji, zato me zanima, če boste s projektom izgradnje tramvaja v LJ nadaljevali in kdaj se bo gradnja (ne načrtovanje) začelo?
[Danica_Simsic] Projekt tramvaj se v Ljubljani in širši regiji, v kaeri sodeluje več kot 20 občin, šele načrtuje in proučuje. Ko bodo sprejete ustrezne odločitve tudi v občinskih svetih in seveda Mestnem svetu Ljubljana, bo projekt lahko zares stekel.
[jst] Ali mi lahko poveste kakšen tehten argument proti gradnji džamije?
[Danica_Simsic] Tehtnega argumenta proti gradniji džamije ne bom iskala, ker sem za to, da ta objekt v Ljubljani zagleda luč sveta.
[BigMaster] Ampak kako se vam zdi sprejemljivo, da najvišji mož muslimanske skupnosti v Sloveniji ne govori slovensko? Bi se po vašem mnenju moral naučiti slovensko?
[Danica_Simsic] Na Trenjih, kjer sem ga pred kratkim srečala, se je javno opravičil, ker še ne zna dobro slovensko. Kar preprosto pomeni, da se jezika uči in da bo v njem verjetno spregovoril, ko bo v njegovi uporabi suveren.
[Noris] Zakaj se problem parkiranja ne rešuje z vzpostavitvijo enosmernega prometa? Tako bi pridobili veliko cenenih mest za parkiranje.
[Danica_Simsic] Zato, ker Ljubljana ni rasla tako, kot nekatera druga mesta, kjer je enosmerni promet lažje urediti. Ko bo zgrajen zunanji in notranji obroč v celoti, bo seveda stvar uresničljiva.
[seattle] Gospa županja. Kaj menite o tem, da bi center popolnoma zaprli za avtomobilski promet?
[Danica_Simsic] Osebno sem naklonjena odločitvi o zaprtju ožjega centra mesta za motorni promet. Seveda pa je treba to odločitev še temeljito pretehtati in o njej bodo odločale svetnice in svetniki.
[ttomaz] Zanima me, ali v Ljubljani ne velja več odlok o odstranjevanju pasjih iztrebkov? Za Ljubljanico, v Trnovem, je gostota iztrebkov cca 2 na kvadratni meter.
[Danica_Simsic] Odlok velja. Verjetno se moramo malo zamisliti sami nad seboj oziroma lastniki psov nad skrbjo za te iztrebke. Je pa res, da sem zadnjič dobila tudi kritično pismo, da zmanjkuje vrečk. Bom preverila, kako je s tem, na ustreznem oddelku.
[Bla] Ali bi uvedli kakšne ekološke projekte za zmanjšanje onesnaženja ozračja v Ljubljani?
[Danica_Simsic] Spremljanje stopnje onesnaženosti ozračja v Ljubljani že poteka, bomo pa v tem letu preverili, ali je potrebno ugotavljati še kakšne podatke in na kakšen način. O stanju zraka pa bomo meščanke in meščane obveščali tudi v glasilu Ljubljana.
[marica] Spoštovani! Stanujem na Trubarjevi ulici, pri tovarni Rog. Plačujeva letno dovolilnico, ki nikakor ni poceni, parkirino mesto pa dobiva le če imava srečo, ker tu parkirajo vsi brez listkov, po 18 uri pa je parkiranje možno za vse. Ali je to prav oz. ali se lahko uredi prioriteta parkiranja samo za stanovalce.Tudi A banka, ki je nasproti nas, je samovoljno postavila zapornico na pločniku! A je to prav?
[Danica_Simsic] Prav bi bilo, da vam je parkirno mesto, ki ga plačate, tudi na voljo. Je pa res, da je prometna kultura v Ljubljani še marsikomu neznanka in da marsikdo ne pozna milosti, ko zagleda parkirni prostor, ne glede, kako je označen.
[jst] Gospa Simšič! Rad bi vas pohvalil, saj ste županja pri kateri se vidi, da se z Ljubljano kaj dogaja! Želim vam veliko uspehov pri naslednjih projektih!
[Danica_Simsic] Pohvala je vselej tudi spodbuda. Hvala zanjo.
[johan] V Ljubljani je veliko pomanjkanje stavbnih zemljišč, kar se odraža v njihovi visoki ceni in posledično tudi visoki ceni stanovanj. Zdi se kakor, da ljubljanska vlada skupaj z urbanisti namenoma zadržuje sprostitev oziroma spremembo namembnosti zemljišč, ki jih je vsaj na obrobju mesta dovolj in s tem omogoča prodajalcem zemljišč in stanovanj visoke dobičke. Kaj konkretno boste storili na tem področju?
[Danica_Simsic] Stavbna zemljišča v Ljubljani so res velik problem. Kar nekaj težav je povzročila denacionalizacija, dodatne pa lastniki zemljišč, ki s tem, da svoje zemlje nočejo prodati po cenah, ki so določene z mestnim odlokom, izsiljujejo bistveno večje cene in s tem dražijo tako zemljo kot tudi gradnjo stanovanj v celoti.
[Bla] Ali podpirate proti NATO-vsko organizacijo AC-molotov in kako komentirate njihiv "boj" na Kurilniški ul.?
[Danica_Simsic] AC molotov je način združevanja in življenja mladih, ki si želijo mir in sožitje na svetu in ki uveljavljajo svojo pravico do drugačnega načina življenja. Je pa res, da je v življenju potrebno kdaj pa kdaj iskati tudi srednjo pot.
[Danica_Simsic] Ja, tega mladeniča sem srečala tudi sama že nekajkrat , ampak mesto pri tem nima zakonskih pooblastil. [marica] Menim, da mi z odgovorom niste pomagali dovolj. Mestni redarji se pojavijo 3-4 na leto in se izgovarjajo, da jih je veliko na bolniški. Ker je v bližini tudi študentski dom, so njihovi avtomobili včasih parkirani tudi cel teden na istem mestu.redarjev pa ni! Prosim za konkreten odgovor za ukrepanje! [Danica_Simsic] Vprašala bom načelnico inšpekcijskih služb in redarstva, ali redarji svoje delo na tej lokaciji res opravijo samo 3-4x na leto. [johan] Kakšna je možna rešitev po vašem mnenju v zvezi z stavbnimi zemljišči in posledično z znižanjem cene stanovanj? [Danica_Simsic] Morda bi tudi to šlo, samo odločitev bi morala biti usklajena ne le na ravni Ljubljane oziroma Ljubljanskega stanovanjskega sklada, ampak tudi republiškega, in zavedati bi se morali, da bi s tem do dobra osiromašili denar za stanovanjsko gradnjo, kajti zasebni kapital bi še vedno lahko gradil in prodajal po bistveno višjih cenah, mi pa bi s preplačano ceno zemljišč in nižjimi cenami stanovanj kar nekaj časa pridelovali izgubo. [Rumbo] Kaj bo mesto naredilo glede vedno večjega števila kraj v centru? [Danica_Simsic] Kakšni so natančno podatki o številu kraj v centru, žal, ne vem. Mesto pa zaenkrat nima zakonske podlage, da bi lahko uvedlo tako imenovano mestno policijo, ki bi nadzorovala in varovala posamezne okoliše. [Gradnja] Zakaj ne odgovorite na vprasnje v zvezi gradnje novega stadiona? [Danica_Simsic] Ljubljana je zemljo kupila že lani. Zdaj je na potezi zasebni kapital. Ob dovolj resni in jasno oblikovani odločitvi za gradnjo - interesa je kar nekaj - se stadion lahko začne graditi v kakšnem letu dni. Je pa to vsekakor projekt, ki ga potrebuje Slovenija in Ljubljana je svoj delež z zemljo že prispevala. [Danica_Simsic] Jih kaznovati tako, kot to terjajo predpisi. [Prebivalec] Kako gledate na istospolne partnerje, ki zahtevajo vse več pravic? [Danica_Simsic] Ustava nam vsem zagotavlja pravico do odločitve o tem, kako in s kom bomo živeli. In istospolni partnerji, po mojem mnenju, potrebujejo zagotovitev nekaterih pravic, ki so jim zdaj kratene. Denimo pravice, da zelo bolnega partnerja v bolnišnici obiščejo in dobijo podatke o njihovem zdravstvenem stanju, kar jim zdaj zakonodaja prepoveduje. [robi] Spoštovana županja! Živim blizu nekdanje vojaške bolnice v Vodmatu in pešci ne moremo hoditi po pločnikih, kjer tam to onemogočajo avtomobili. Klicali smo redarsko službo in jim povedali primer, pa so nam odgovorili naj se brigamo zase. Sprašujem vas, zakaj imamo potem redarje, če nam tako odgovorijo? [Danica_Simsic] Če so vam odgovorili tako, kot ste zapisali, se vam v njihovem imenu opravičujem. Dolžnost redarjev je pač ravnati v skladu z odloki mesta in prometnimi predpisi. Je pa res, a služba redarja ni niti preprosta niti prijazna. [Gradnja] Hvala za odgovor in veliko uspeha pri novem nogometnem stadionu. [Danica_Simsic] Vsem se zahvaljujem za vprašanja in seveda tudi za razumevanje, strpnost in pripravljenost, da probleme Ljubljane rešujemo skupaj. Na svidenje. Dodatni, razširjeni odgovori Vprašanje (Marica): Spoštovani! Stanujem na Trubarjevi ulici, pri tovarni Rog. Plačujeva letno dovolilnico, ki nikakor ni poceni, parkirno mesto pa dobiva le, če imava srečo, ker tu parkirajo vsi brez listkov, po 18 uri pa je parkiranje možno za vse. Ali je to prav oz. ali se lahko uredi prioriteta parkiranja samo za stanovalce. Tudi A banka, ki je nasproti nas, je samovoljno postavila zapornico na pločniku! Ali je to prav? Mestni redarji se pojavijo 3-4x na leto in se izgovarjajo, da jih je veliko na bolniški. Ker je v bližini študentski dom, so njihovi avtomobili včasih parkirani tudi cel teden na istem mestu redarjev pa ni! Prosim za konkreten odgovor in ukrepanje! Odgovor: Mestno redarstvo Inšpektorata MU MOL je pooblaščeno za nadzor nad ustavljenimi in parkiranimi vozili na področju celotnega mesta Ljubljane, vendar pa, zaradi kadrovske problematike, dajemo večji poudarek predvsem izvajanju nadzora v ožjem mestnem središču, kamor sodi tudi Trubarjeva. Tako smo v l. 2002 na Trubarjevi ulici izdali 1.276 Obvestil o prekršku. Pri tem je bilo 30 vozil odpeljanih s pajkom ter 160 vozil vklenjenih z lisicami, kar kaže na našo prisotnost tudi na tej lokaciji. Mestni inšpektorat Mestne uprave, Mestne občine Ljubljana je zoper A Banko d.d. Slovenska c. 58, Ljubljana uvedel na podlagi prijave z dne 28.11.2001 inšpekcijski postopek zaradi postavitve premične kovinske zapornice, postavljene na pločniku pred zgradbo A Banke d.d. na Trubarjevi ul. 65, v Ljubljani, na zemljišču s parc. št. 58/4 k.o. Tabor. Inšpekcijski ogled je bil opravljen dne 19.12.2001. V postopku je bilo ugotovljeno, da si je A Banka, d.d. pridobila odločbo Sekretariata za urejanje prostora občine Ljubljana-Center, št. 351-464/92-07/RM-SS z dne 14.12.1994, s katero ji je bilo na podlagi 62. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor dovoljena postavitev omenjene zapornice na predmetnem zemljišču Ker je bilo ugotovljeno, da si je A Banka, d.d. za premično zapornico postavljeno na pločniku pred zgradbo Trubarjeva 65, na zemljišču s parc. št. 58/4 k.o. Tabor pridobila ustrezno dovoljenje, je bil postopek na Inšpektoratu MU MOL ustavljen. Vprašanje (Robi): Spoštovana županja! Živim blizu nekdanje vojaške bolnice na Vodmatu in pešci ne morejo hoditi po pločnikih ker to onemogočajo avtomobili. Klicali smo redarsko službo in jim povedali za primer, pa so nam odgovorili, naj se brigamo zase. Sprašujem vas, zakaj imajo potem redarje, če nam tako odgovorijo. Odgovor: Pri organizaciji dela v Mestnem redarstvu I MU MOL upoštevamo tudi podatke občanov in občank Ljubljane, ki se obračajo na nas pisno ali po telefonu, ter nas opozarjajo na določene lokacije, kjer se soočajo s problemom nepravilno parkiranih vozil, ponavadi kot stanovalci. Takih pripomb smo veseli in jih v čim krajšem času vključimo v naše operativno delo na terenu. Pri tem od vseh naših zaposlenih zahtevamo primerno vedenje in komunikacijo, tudi po telefonu. Zato smo zelo začudeni ob odgovoru, ki ste ga prejeli od našega sodelavca/ sodelavke, ko ste se s problemom obrnili na našo službo. Žal ste nam podali premalo podatkov, na osnovi katerih bi lahko ugotovili, kdo od zaposlenih na Mestnem redarstvu I MU MOL bi to lahko bil, ter posledično primerno disciplinsko ukrepali. Vprašanje (Bla): Ali bi uvedli kakšne ekološke projekte za zmanjšanje onesnaženja ozračja v Ljubljani? Odgovor: V Ljubljani spremljamo stanje onesnaženosti zraka neprekinjeno od leta 1968, ko je pričela obratovati toplarna v Mostah. V tistem času še ni nobeden razmišljal o varovanju okolja, zato je bila onesnaženost zraka v sedemdesetih letih najhujši okoljski problem v Ljubljani. Meritve dima in žveplovega dioksida iz leta 1968 kažejo rezultate, ki si jih danes težko predstavljamo. Prevladovalo je onesnaženje med kurilno sezono, največji onesnaževalci pa so bili poleg toplarne predvsem individualna kurišča in industrija. K drastičnemu zmanjšanju tega onesnaženja so prispevali ukrepi, ki so imeli za seboj zahtevne in obsežne projekte. Največji med njimi je gotovo (1) projekt priključevanja stanovanj na daljinsko ogrevanje, ki je potekal v več fazah (nadomestitev blokovnih kotlovnic, priključek novih blokov preko toplotnih postaj). Od pričetka projekta v osemdesetih letih je bilo do danes na daljinsko toploto priključenih preko 60.000 stanovanj. Hkrati je potekala posodobitev in širitev TE-TOL z izgradnjo druge toplarne v Šiški. Med najbolj učinkovitimi ukrepi za zmanjšanje onesnaženja v TE-TO je bila (2) izgradnja protiprašnih filtrov, ki je bistveno zmanjšala emisije prahu. Vzporedno z izgradnjo toplovoda je potekal (3) projekt širitve plinovodnega sistema. Od začetkov intenzivne izgradnje v sedemdesetih letih je bilo do danes na plinovod priključeno preko 20.000 stanovanj. Na osnovi vseh teh ukrepov se je število individualnih kurišč v širšem mestnem predelu v Ljubljani zmanjšalo do te mere, da je danes njihov vpliv na kvaliteto mestnega zraka zanemarljiv. Dodatni ukrep, ki je dodatno zmanjšal onesnaženje z žveplovim dioksidom v Ljubljani, je bila (4) popolna ukinitev kurjenja domačega premoga z visoko vsebnostjo žvepla v TE-TOL in nadomestitev s kvalitetnejšim in cenejšim premogom iz uvoza. Vse to je pripomoglo, da lahko danes v Ljubljani na onesnaženje z žveplovim dioksidom in dimom gledamo kot na del preteklosti. V zadnjem obdobju vse več pozornosti posvečamo okolju, kar se izraža ne le v vse ostrejših okoljskih standardih, temveč tudi v mednarodnih prizadevanjih za zmanjšanje globalnega onesnaženja, ki je začelo vse bolj očitno vplivati na človekov obstoj na Zemlji. Med »ekološkimi projekti«, ki potekajo v okviru MOL, velja omeniti stalen monitoring onesnaženosti zraka s prikazom urnih rezultatov na internetu in redno statistično spremljanje stanja emisij (izpuhov v zrak) iz vseh premičnih in nepremičnih virov. Analize rezultatov kažejo na to, da je »vodilno mesto« med onesnaževalci zraka prevzel promet in šele nato sledijo veliki termoenergetski objekti in ostali onesnaževalci. Pri tem emisije nekaterih škodljivih snovi v zrak zaradi prometa še naraščajo. Uvedba vozil s katalizatorji in zamenjava osvinčenega z neosvinčenim bencinom je sicer bistveno prispevala k zmanjšanim emisijam ogljikovega monoksida in svinca v zraku, medtem ko ostajajo dušikovi oksidi, benzen in drobni prašni delci velik okoljski problem in jim je zaradi njihove škodljivosti namenjena posebna pozornost. Tu velja omeniti novo državno uredbo o ukrepih za ohranjanje in izboljšanje kakovosti zunanjega zraka (junij 2002) in najnovejšo Uredbo o ozonu v zunanjem zraku (januar 2003). Edina pot, ki vodi k zmanjšanju onesnaženja zraka v Ljubljani, je v (A) zmanjšanju obsega prometa z motornimi vozili in v (B) postopnem nadomeščanju in prehodu osebnega prevoza na prevoz z javnimi prevoznimi. Med strožjimi ukrepi, ki so jih uspešno uvedla že številna druga mesta po Sloveniji, pa je (C) omejitev prometa v najbolj občutljivih predelih mestnega jedra, ki pa za uspešno izvedbo zahteva širši konsenz lokalne skupnosti in mestnih prebivalcev. Ob omembi javnih prevoznih sredstev velja omeniti desetletja podhranjeni in premalo upoštevani Ljubljanski potniški promet (LPP) vendar tudi ugotovitve prometnih strokovnjakov, da je Ljubljana že davno presegla okvir, kjer bi učinkovite rešitve mogli iskati le v okviru cestnega prevoza. Zato je edina rešitev v čim hitrejši uvedbi tirnega prometa (vrnitvi tramvaja v Ljubljano).
[Logbot] Kaj narediti z vozniki, ki parkirajo na mestih za invalide?