Klepetalnice

Dušan Jeraj: Kako do davčne olajšave?

Ljubljana, 26. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V klepetalnici 24ur.com smo se pogovarjali z Dušanom Jerajem, davčnim svetovalcem in soavtorjem nove knjige Vodnik po osebnih davkih.

[marko] Kaj vse šteje v davčno olajšavo? Ali obstaja kakšna možnost da se izogneš davkom, če imaš plačo in honorar?

Dušan Jeraj
Dušan Jeraj FOTO: Dare Čekeliš

[Dusan_Jeraj] Olajšave delimo v več skupin. Poznamo splošno olajšavo, ki se prizna vsem davčnim zavezancem, ter druge olajšave, ki se priznajo zgolj posameznikom. V okviru 3% olajšave tako lahko upoštevamo tako sredstva, ki smo jih porabili za nakup ali gradnjo stanovanja, nakup zdravil, knjig (strokovnih in leposlovnih), plačanih premij prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja in druga sredstva.

[Dusan_Jeraj] Kako se izogniti davkom? To je vprašanje, ki si ga najverjetneje zastavljamo vsi. Zal se vedno ni mogoče davkom popolnoma izogniti, lahko pa jih optimiziramo. Kako? Tako kot ste se jim vi - s tem, da del plačila prejmete v obliki honorarja, ste že bistveno znižali svoja davčna bremena. Dodatne možnosti, pa so odvisne predvsem od okoliščin v katerih se znajde vsak posameznik. Da bi torej lahko odgovoril na vaše vprašanje bi moral natančno poznati tako višino vaših dohodkov kot tudi vse ostale okoliščine, ki so lahko pomembne za vaše davke.

[ttomaz] Njega dni je bilo govora o družinski dohodnini. Situacija je namreč taka, da ko je na primer eden od staršev zgubil službo, mora preostali zaposleni delati na vse pretege, da približno ohrani standard. Takrat pa ga "zakači" višji razred dohodnine in v bistvu dela (več) samo še za državo.

[Dusan_Jeraj] Družinska dohodnina v Sloveniji še ni mogoča in o njej še tudi ni govora v predlogu novega zakona o dohodnini, ki naj bi ga sprejeli letos ali morda (celo verjetneje) v letu 2004 in bo vplival na naše dohodke od leta 2005 (kot je pred dnevi izjavila predstavnica z Ministrstva za finance). Družinske dohodnine torej v Sloveniji najverjetneje ne bo, se pa popolnoma strinjam z vašimi pomisleki.

[ttomaz] Ali naši dacarji kaj razmišljajo (razmišljate) o uvedbi davčne izravnave, kot jo poznajo v Nemčiji in Avstriji?

[Dusan_Jeraj] Davčne izravnava, kot jo poznajo v Avstriji in Nemčiji, v Sloveniji najverjetneje ne bo. Vendar bo potrebno počakati na objavo novih predlogov.

[marko] Ali lahko dohodnino plačamo v več obrokih?

[Dusan_Jeraj] Dohodnina se praviloma plača v enem obroku. Obstajajo sicer določene izjeme v primerih, ko ima oseba nižje prejemke in bi plačilo davka lahko ogrozilo preživljanje davčnega zavezanca in njegove družine (glejte 90. člen Zakona o davčnem postopku).

[ttomaz] Davčna izravnava bi postavila v enak položaj vse, ki zaslužimo "samo" legalno z onimi, ki služijo na črno. Nerazmišljanje o družinski dohodnini in davčni izravnavi negira teorijo o tem, da je davek lahko tudi spodbujevalen. Naši dacarji ga torej razumejo samo kot način polnjenja državne blagajne.

[Dusan_Jeraj] Glavni cilj davka je predvsem polnjenje proračuna, lahko pa država z davki zasleduje tudi druge cilje, ki pa so ponavadi v slabšem položaju. Tako npr. država z uvedbo posebnega davka na določene prejemke spodbuja zaposlovanje (oziroma ovira delo po pogodbi o delu) ter polni državno blagajno. Sloveniji tako zasledovanje socialnih ciljev torej na tej stopnji najverjetneje ni prioriteta.

[uro] Po očetu sem podedoval delnice in jih prodal. Oče pa je te delnice kupil iz certifikata Ali moram vpisati to prodajo v davčno napoved?

[Dusan_Jeraj] Kapitalski dobički doseženi s prodajo delnic, ki ste jih pridobili s certifikati ali ste jih podedovali po osebi, ki jih je pridobila z zamenjavo za certifikate, ni obdavčena. Torej te prodaje ne bo potrebno vpisovati v napoved za odmero davka od dobička iz kapitala, ki bi jo bili dolžni oddati.

[ttomaz] Davčna izravnava odvrača davčne zavezance od "poslovanja" na črno. Tak cilj pa verjetno zasleduje vsaka (normalna) država.

Dušan Jeraj
Dušan Jeraj FOTO: Dare Čekeliš

[Dusan_Jeraj] Kot sem že povedal, so ukrepi na davčnem področju zgolj ena izmed možnosti za zasledovanje ciljev na drugih področjih - tudi preprečevanja dela na črno. Morda pa naša država pričakuje, da bo boljše rezultate dosegla z ukrepi inšpekcije ali kako drugače.

[uro] Ali velja to že dalj časa (let) ali se je zakonodaja na tem področju kaj spremenila?

[Dusan_Jeraj] To velja že vse od sprejema zakona o dohodnini v letu 1994 in se ni spreminjalo.

[jm] Ali lahko sredstva za Pokojninske bone uveljavljam kot olajšavo?

[Dusan_Jeraj] Sredstev za pokojninske bone ni mogoče uveljavljati kot olajšavo v napovedi za odmero dohodnine.

[marko] Niti v okviru 3%? Saj vendarle gre za izboljšanje socialne varnosti?

[Dusan_Jeraj] Res gre za povečanje socialne varnosti, vendar je zakonodaja, ki je bila podlaga za uvedbo pokojninskih bonov, daje olajšavo na drugem področju. Poleg tega ta sredstva praviloma niso plačana pravni osebi s sedežem v Sloveniji.

[marko] Hm, na katerem področju je pa bila olajšava? Se spomnim da je bilo nekih 20%...

[Dusan_Jeraj] Poglejte v Zakon o prvem pokojninskem skladu RS in preoblikovanju PID-ov, kjer je v 12. členu opredeljena enkratna davčna olajšava pri zamenjavi pokojninskih bonov za premoženje prvega pokojninskega sklada.

[jm] Ali lahko sredstva za klimatizacijo stanovanja uporabim kot davčno olajšavo?

[Dusan_Jeraj] V kolikor gre pri tem za vzdrževanje že vgrajene opreme menim, da bi to lahko upoštevali kot olajšavo, v vseh drugih primerih pa ne - oziroma obstaja velika verjetnost, da vam davčni organ tega ne bi priznal kot olajšavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10