[stefka] Kako lahko zamenjaš neprofitno stanovanje vel. 70 m2 za večje, ne da bi ti bilo treba roditi otroka (?!) in zakaj naj bi potem to pomenilo, da prekineš pogodbo in na novo skleneš pogodbo, kar pomeni, da ima stan. sklad "pravico" zelo zvišati neprofitno najemnino? Je to pravno opravičljivo?
[Jozka_Hegler] Neprofitna stanovanja imajo limitirane ali omejene površine glede na število družinskih članov. Pri zamenjavi stanovanj za večje kot pripada na število družinskih članov pa se najemno razmerje sklepa na novo-torej pod novimi pogoji glede višine najemnine. Nov stanovanjski zakon bo odpravil različne višine najemnin glede na čas sklenitve najemne pogodbe.
[sljivo] Sem najemodajalec in mojemu najemniku poteče pogodba z 31.09. V primeru, da ne bo hotel iz stanovanja, ga bom prijavil sodišču. Koliko dni v praksi traja postopek izselitve preko sodišča?
[Jozka_Hegler] Ti postopki so opisani kot prioritetni, vendar dejansko trajajo tudi več let. Mi smo imeli v lanskem letu primer prisilne vselitve v stanovanje in je bila zadeva na sodišču rešena šele po enem letu brez izvršilnega postopka, kjer so tudi možni različni ugovori in zato lahko zopet traja nekaj mesecev.
[test] Če si najemnik in zamenjaš stanovanje za večje, ker so se spremenile razmere, zakaj kar naenkrat večja točka? Ni logično! Saj si najemnik že nekaj let? Kako nov najemnik?
[Jozka_Hegler] Spremembe stanovanjskega zakona iz leta 2000 so skupaj z metodologijo za določanje najemnin v neprofitnih stanovanjih prinesle razlikovanje med vrednostne točke in sicer 1,92 eura za najemnike pred tem datumom in 2,63 eura za tiste po marcu 2000. Zaradi tega lahko prihaja do spremembe vrednosti točke oz. višje najemnine, če gre za zamenjavo manjšega stanovanja za večjega na željo najemnika, ne pa zaradi potreb povečane družine
[cartek] Ali je možno podpisati najemniško pogodbo z lastnikom stanovanja za stanovanje, ki je izven kraja stalnega prebivališča ne da bi se moral najemniško stanovanje prijaviti kot začasno bivališče?
[Jozka_Hegler] Prijavo začasnega bivališča urejajo predpisi s področja matičnih zadev; z vidika stanovanjskega zakona pa je obveza lastnika stanovanja-se pravi najemodajalca, da najemno pogodbo predloži registrskemu organu.
[zvobo] Na kaj mora biti najemodajalec najbolj pozoren?
[Jozka_Hegler] Največjo zaščito nudi dobra najemna pogodba, katere osnovni elementi so opredeljeni v stanovanjskem zakonu. Najemnik je zaščiten le s tem, da je potrebno najemno pogodbo odpovedati preko sodišča. Tako kot pri vsakem pogodbenem razmerju je možno tudi najemno pogodbo za stanovanje kršiti z ene ali z druge strani. Pri različnih strankah so lahko pomembna različna določila (npr.: rok in način plačila, hišni red, profitna ali neprofitna najemnina, razmerja za določen ali nedoločen čas,...)
[miki] Z bratom sva podedovala hišo. Za njegovo polovico sem ga izplačal. Dogovorila se, da lahko v hiši stanuje do 31.07.2003, potem se mora izseliti. Vse pogodbe (sestavil jih je odvetnik) in notarski zapis sem vložil na sodišče. Postopek je že rešen, tako da sem edini lastnik hiše (tudi po katastrskem izpisu). Sedaj se brat noče izseliti. Kako ga lahko izselim po pravni poti? Kaj se zgodi,če ga vržem ven?
[Jozka_Hegler] Zakonita je le tožba za izpraznitev in izselitev na pristojnem sodišču. Verjetno pa bi bil hitrejši in učinkovitejši dogovor med obema bratoma.
[zvobo] Ali je kdo že tožil državo zaradi neenakosti pred zakonom v zvezi z nakupi stanovanj po jazbinškovem zakonu (stanovanja so lahko kupili le privilegiranci - imetniki stanovanjske pravice).
[Jozka_Hegler] Na osnovi ustave RS se z zakonom določajo pravice in obveznosti državljanov. Kolikor vem ni tekla ustavna presoja zakonitosti določb glede odkupa stanovanj, je pa bilo nekaj pobud glede pravic in obveznosti najemnikov v denacionaliziranih stanovanj.
[detektiv] Lastnik stanovanja umre pred iztekom najemne pogodbe. Poznamo dedinje stanovanja (dve starejši sestri in nečakinja), ki so psihično neuravnovešene osebe. Po smrti še vedno živimo v stanovanju, plačujemo stroške in skrbimo za stanovanje, ne plačujeva najemnine. O zapuščinski razpravi ali sodbi ne vemo nič. Ali se lahko od nas zahteva najemnina za nazaj?
[Jozka_Hegler] Seveda, saj je ena temeljnih obvez najemnika, da plačuje najemnino. Višina najemnine pa je določena z najemno pogodbo. Zakon pa predpisuje največje dovoljeno stopnje najemnin za posamezne kategorije stanovanj.
[cartek] Ali to pomeni, ko najemodajalec preda najemno pogodbo registrskemu organu, da ne rabim prijavit stanovanja kot začasno ali stalno prebivališče in se lahko v primeru nesoglasij z lastnikom obrnem s to pogodbo na sodišče oziroma pristojnim osebam za to?
[Jozka_Hegler] Registracija najemne pogodbe in prijava bivališča sta dva različna postopka. Ob nesoglasjih med najemnikom in lastnikom stanovanja svoja upravičenja vedno dokazujeta s sklenjeno najemno pogodbo. V kolikor se ne moreta sporazumeti, je za rešitev spora pristojno sodišče.
[test] Kako lahko zamenjaš stanovanje za večje, saj smo poskušali že vse, kar smo se spomnili, pa ni odgovora. Seveda po isti točki za najemnino. Referentka na stan. skladu je rekla, da naj bomo srečni, da sploh kaj imamo?!?
[Jozka_Hegler] Da v kolikor so se družinske razmere toliko spremenile - povečale, da bi manjše obstoječe stanovanje pomenilo utesnjenost v stanovanju.
[zvobo] Ali je potrebno vsako najemno pogodbo prijaviti registrskemu organu in kateremu?
[Jozka_Hegler] Vsako najemno pogodbo je potrebno prijaviti registrskemu organu, v nasprotnem primeru gre za prekršek za katerega je predvidena denarna kazen. Registrski organ je stanovanjski organ občine, v Ljubljani ima ta pooblastila Javni stanovanjski sklad MOL na Zarnikovi 3. Zakon predpisuje to obvezo lastniku. V Ljubljani upoštevamo tudi, če najemno pogodbo predloži najemnik, ker je to v njegovem interesu, predvsem takrat, kadar drugi organi pogojujejo pridobitev neke druge pravice (bivalna viza) z registrirano najemno pogodbo.
[Megy] S fantom živiva v najemniškem stanovanju v Lj in oktobra pričakujeva naraščaj. Stalno prebivališče nimava v LJ. Zanima naju, kakšne so najine možnosti za pridobitev neprofitnega stanovanja v Lj. Kam se morava obrniti in kakšni so pogoji za pridobitev?
[Jozka_Hegler] Potrebno se je javiti na javni razpis. Predvidevamo, da bo objavljen konec letošnjega leta ali v začetku naslednjega.
[Bojan] Ali ima upravičenec do socialnega stanovanja, ki to pravico tudi uživa, pravico do odkupa le tega stanovanja?
[Jozka_Hegler] V primeru, da je bivši lastnik stanovanjske pravice, pa se je postopek denacionalizacije končal tako, da je stanovanje ostalo v lasti občine.
[Jozka_Hegler] Najlepša hvala za vsa vprašanja, želim vam uspešno reševanje stanovanjskih vprašanj. Z eventualnimi nepojasnjenimi vprašanji pa se lahko obrnete pisno ali v elektronski obliki JSS MOL na Zarnikovi 3.