[mari] zanima me na koga naj se obrnejo žrtve nasilja
[Lorena_B_Delezan] Žrtve nasilja se lahko obrnejo po pomoč na državne institucije ali pa nevladne organizacije. To je: policija, zdravnik, centri za socialno delo, med nevladnimi organizacijami pa ženska svetovalnica telefon: 01 434 72 61, kjer lahko dobite še dodatne informacije.
[v] V kolikšni meri je verbalno nasilje primerljivo s fizičnim, katero pusti večje posledice?
[Lorena_B_Delezan] Vsako nasilje pušča posledice, ne glede na njegovo obliko. Ponavadi se nasilje pravzaprav začne z verbalnim oziroma psihičnim nasiljem, nadaljuje pa z različnimi oblikami fizičnega in spolnega.
[zaradi] Zaradi nasilja v družini se je mati pred leti ločila od očeta s čemer ga je nekoliko zmanjšala. Živela sta naprej nespremenjeno, le nasilja je bilo manj, ki pa se je z leti ponovno stopnjevalo. Zgodba je enakim stoterim drugim. Na koncu je nasilje prešlo v življenjsko ogroženost, zato se je mati preselila k svoji materi ter se odločila za tožbo zoper očeta ter zahtevala svoj delež. Po 6 letih je prvostopenjsko sodišče presodilo 100% v korist očeta za vikend in 50% za hišo ter naložilo materi cca. 250.000 sit sodne poravnave. Razsodba je za zdravo pamet neverjetna. Sodišče je navajalo očetove izjave za svete in verodostojne - resnica pa je, da je krivo pričal, zanikal dejstva in hlinil le svoje koristoljubje. Materine izjave, podkrepljene z dokazi, pa so enostavno v obrazložitvi izginile. Delovalo je kot v podkupljenem procesu. Mati je podala pritožbo na višje sodišče, vendar se mi zdi, da je v naši državi samo veliko govorjenja o nasilju in predvsem enormna podpora nasilnežem. Vprašanje: kaj lahko mati še stori, da bo končno prišla do zasluzenega imetja?
[Lorena_B_Delezan] Mati je naredila prav, da se je obrnila na višje instance, saj ji zal ne preostane drugega, kot da svoje pravice uveljavlja znotraj obstoječega pravosodnega sistema. Vsekakor pa ji svetujem, da najame zelo dobrega odvetnika. Če pa so zadeve zares sumljive kot razlagate in so dokazi izginili in se vam zdi, da je karkoli z institucijo pravosodja narobe, vam predlagam, da se obrnete se na varuha človekovih pravic. Potem ko bo uporabila vse možnosti znotraj slovenskega pravosodnega sistema, ji bo šele preostalo, da se obrne tudi na evropske institucije.
[mari] Ampak če žrtev, ki se je izpovedala javnosti, ni dobila pomoči od policije, kako lahko vemo, da tudi druge javne službe ne bodo obrnile hrbta žrtvam nasilja?
[Lorena_B_Delezan] Javne službe vsekakor morajo delovati v okviru obstoječe zakonodaje. Vloga nevladnih organizacij pa je med drugim, da opozarjajo na nepravilnosti, ki jih zaznavajo pri njihovem delu in nastopajo kot zagovornice pravic žensk, ki nasilje doživljajo, zato svetujem, da se ženske, ki z delom javnih služb niso zadovoljne, obrnejo po dodatno podporo na nevladne ženske organizacije. Proti osebam znotraj javnih služb, za katere se jim zdi, da svojega dela ne opravljajo korektno, pa podajo pritožbe na pristojne višje instance.
[mari] Zakaj sploh pride do tega, da mož napade ženo?
[Lorena_B_Delezan] Za nasilje pravzaprav ni konkretnega razloga. Nasilneži za napade uporabljajo različne povode, ki so lahko tudi skrajno banalni (npr. premrzla ali prevroča juha). Pravzaprav pa pri nasilju gre za poskus nasilne osebe vzpostaviti in obdržati absolutno moč nad žrtvijo nasilja in je kontrola in zloraba moči skrajni cilj vseh nasilnih dejanj.
[mari] Saj imamo organizacije, ki pomagajo žrtvam, kam pa naj se obrnejo "pretepači", saj ne morejo biti ravno najbolj zdravi, da sploh to počnejo (mislim primer izpovedane žrtve, na kakšen način jo je mož pretepal)
[Lorena_B_Delezan] V Sloveniji obstaja organizacija, ki se ukvarja s pomočjo osebam, ki izvajajo nasilje, to je Društvo za nenasilno komunikacijo, ki deluje tako v Ljubljani kot v Mariboru. Kontaktne številke lahko dobite tudi, če pokličete v žensko svetovalnico na tel: 01 434 72 61.
[mari] Ne razumem, zakaj policija ni mogla nič ukreniti glede pretepanja, saj so videli žrtvine poškodbe... Kaj se res nič ne da narediti da služba (policista) ne bi odločala o tem ali bodo policista kolega obravnavali kot pretepača ali ga branili ... v bistvu so ogrožali žrtev nasilja, kaj narediti, da se to ne bi ponavljalo?
[Lorena_B_Delezan] Policija lahko v primerih intervencije ustavi nasilje in sicer ima možnost, da nasilneža odpelje in pridrži za največ 12 ur. O nadaljnjem pridržanju pa odloča preiskovalni sodnik, kadar gre za znake kaznivega dejanja. V pripravi je nov zakon o zaščiti žrtev v družini, ki pa bo omogočil policiji, da na kraju dogodka odstrani nasilneža in mu prepove približevanje žrtvam. V nadaljevanju pa lahko sodišče ta ukrep podaljša predvidoma do 60 dni.
[mari] Saj žrtev je šla k zdravniku, da so jo pozdravili, vsak bi ugotovil, da so pogoste modrice, večje poškodbe, posledice pretepanja, vsaj zdravnik bi lahko kaj ukrenil... pa ni.
[Lorena_B_Delezan] Zdravnik bi sicer lahko prijavil zadevo policiji, toda od žrtve je odvisno, kaj se bo v nadaljnjem postopku dogajalo. Zaradi strahu se pogostokrat dogaja, da žrtve niso pripravljene pričati na sodišču proti nasilnežu, kar pa je za sodni postopek izrednega pomena, saj so brez njenega pričanja ponavadi materialni dokazi nezadostni.
[mari] Je sploh se mogoče zaupati javnim službam, se bodo sploh obrile na našo stran... policist (ko je poklicala na pomoč) je žrtvi rekel naj poišče zadosten dokaz. Ni že zadosten dokaz zdravstvene poškodbe, zlomi, operacije, slike žrtvinega telesa... pa še: kje so bili sosedje, ko jo je vrgel v keson, kaj se vsi bojijo? Česa?
[Lorena_B_Delezan] Žal se pogosto sosedje izogibajo temu, da bi se vmešavali v "družinske zadeve". Pogosto se dogaja, da nasilnež grozi ali poskusa izvajati nasilje tudi nad vsemi osebami, ki pomagajo žrtvi, zato se sosedje tudi bojijo zase in za svoje življenje. Vsekakor pa je potrebno apelirati na vse znance, sosede itn., da v trenutku, ko se nasilje dogaja v sosednjem stanovanju, na pomoč pokličejo policijo, saj je situacija za žrtev življenjsko ogrožajoča.
[Lorena_B_D] Za konec vam se puščam naslove ženske svetovalnice, kjer lahko dobite odgovore na vsa nadaljnja vprašanja: Ženska svetovalnica, Miklošičeva 14, Ljubljana,internetna stran: www.geocities.com/zenskasvetovalnica, še elektronska pošta: zenska.svetovalnica@guest.arnes.si, telefon: 01 434 72 61.