FIT 24UR

1. december - svetovni dan boja proti aidsu

Ljubljana, 01. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V svetu je po zadnjih podatkih 40 milijonov okuženih z virusom Hiv. Slovenija je po mnenju naših strokovnjakov pravi fenomen, saj je število bolnih zelo nizko, trenutno je okuženih sto. Število bolnih pa bi se zelo povečalo, če bi se virus Hiv prenesel med intravenozne narkomane.

aids
aids FOTO: Reuters

Nekaj podobnega se je zgodilo na Portugalskem, kjer se je virus Hiv razširil med narkomani, kar je povzročilo pravo epidemijo. V Sloveniji je, po neuradnih podatkih, 10 000 intravenoznih uživalcev droge. Pri Inštitutu za varovanje zdravja so razvili posebno mrežo pomoči narkomanom, ki poleg novih igel, lahko dobijo informacije in nasvete. Prav tako med mladimi skrbijo za osveščenost in dobro informacijo o možnostih okužbe. Evita Leskovšek, ki se na Inštitutu za varovanje zdravja ukvarja s problematiko aidsa pravi, da so mladi Slovenci dobro seznanjeni z nevarnostjo prenosa te hude bolezni. Raziskava je celo pokazala, da se kar 60 odstotkov mladih zaščititi pri prvem spolnem odnosu, kar je relativno visoka številka.

Prav preventiva je edina zaščita pred to hudo boleznijo, saj zdravil, po katerih "bi ozdravel" od aidsa še ni. Obstaja pa vrsto zdravil, ki podaljšujejo življenje bolnikom, imajo pa, pravi magister Janez Tomažič, z Infekcijske klinike v Ljubljani, vrsto stranskih učinkov. Med njimi vsako leto odkrivajo nove. Je pa zanimivo, da je aids postal kronična bolezen, tako npr. v Združenih državah, bolniki umirajo zaradi arteroskleroze, zaradi srčnih infartkov, kapi.

Zdravila imajo stranske učinke, kondomi pa ne, pravi dr. Tomažič. Bolezen se prenaša s krvjo in spolnimi odnosi. Pri običajnih socialnih stikih do prenosa ne more priti, zato bolnikov nikakor ne bi smeli izločati iz družbe. Prav med njimi je največkrat slišati o socialni smrti, saj so povem izločeni. In to zaradi nevednosti.