Slogan letošnjega mednarodnega dneva celiakije, ki so ga z različnimi prireditvami po celotni Evropi obeležila društva, povezana v Evropsko združenje društev za celiakijo (AOECS) je: "Ali imaš celiakijo?" Namen plakata, ki je bil za vseevropsko akcijo pripravljen prav v Sloveniji, je v javnosti opozoriti, da se lahko celiakija pojavi v kateremkoli življenjskem obdobju in da so njeni znaki zelo raznovrstni.
Če je še pred nekaj leti veljalo, da je celiakija relativno redka bolezen, so najnovejše evropske raziskave pokazale, da je pogostost bolezni vsaj en bolnik na 100 prebivalcev, kar pomeni, da bi v Sloveniji celiakijo lahko imelo okoli 20.000 ljudi. Po besedah predsednika Slovenskega društva za celiakijo in pediatra Jerneja Dolinška je v Sloveniji, tudi v zdravniških vrstah, še vedno prisotno zmotno mnenje, da je celiakija zgolj otroška bolezen.
Zadnji podatki za Slovenijo kažejo, da se tipična oblika celiakije pri otrocih pojavlja s pogostostjo en bolnik na 500 prebivalcev. Ker pa velja, da so tipične oblike do sedemkrat redkejše kot atipične oblike, je tudi v Sloveniji pričakovati podobno epidemiološko sliko kot v drugih evropskih državah. Kot pojasnjuje Dolinšek, je zadnja leta veliko več odkritih bolnikov z atipičnimi znaki in pa odraslih bolnikov.
Glede na pogostost bolezni AOECS ocenjuje, da v Evropi živi med štiri in pet milijonov ljudi, obolelih s celiakijo. Najmočnejše evropsko društvo je društvo Coeliac iz Velike Britanije, ki povezuje že več kot 81.000 obolelih. V Sloveniji je v društvo včlanjenih skoraj 1400 obolelih, vsa društva v okviru AOECS pa povezujejo že več kot 270.000 obolelih. Slovensko društvo bo današnji mednarodni dan celiakije obeležilo s športnimi igrami v Strahinju pri Kranju.
Slovensko društvo za celiakijo izdaja tudi spiske brezglutenskih živil. Novosti so zbrane v društvenem glasilu z naslovom Celiakija, pregled pa v priložnostni publikaciji Informator, kjer so poleg podatkov o domačih proizvodih zbrani tudi podatki o prehranskih izdelkih iz sosednjih držav. Podatke o živilih brez glutena je moč najti tudi na spletni strani društva: www.drustvo-celiakija.si.
Na tej spletni strani je moč najti tudi seznam gostišč in trgovin v Sloveniji, ki imajo v svoji ponudbi brezglutensko prehrano. Slovensko društvo za celiakijo ima sedež na Kliničnem oddelku za pediatrijo Splošne bolnišnice Maribor.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.