FIT 24UR

Bo cepljenje HPV rutinsko?

Ljubljana, 01. 02. 2007 15.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.R./B.M.
Komentarji
3

Strokovnjaki bodo v nekaj mesecih oblikovali priporočila ministru o cepljenju HPV proti raku materničnega vratu.

Cepivo
Cepivo FOTO: POP TV

Dosedanje izkušnje s cepljenjem proti virusom iz skupine HPV in učinkovitost cepljenja v svetu so zelo spodbudne, menijo člani ekspertne skupine Inštituta za varovanje zdravja (IVZ). Cepljenje proti raku materničnega vratu sicer pri nas že poteka, a je zaenkrat še plačljivo.

Cepivo, s katerim so pri nas med prvimi cepili 44 osnovnošolk iz Komende, cepljenje pa je plačala občina, naj bi ščitilo pred štirimi tipi virusa HPV - dvema nizkorizičnima 6 in 11 ter visokorizičnima 16 in 18.

"Cepivo ščiti približno v 70-odstotkih pred nastankom hujših predrakavih sprememb in raka materničnega vratu, zunanjega spolovila in nožnice in pa v 90-ostotkih pred nastankom genitalnih bradavic," je na današnji novinarski konferenci povedala prof. dr. Marjetka Uršič Vršaj z Onkološkega inštituta v Ljubljani. Po dosedanjih raziskavah cepivo ščiti vsaj pet let, ali bo potrebno poživitveno oz. ponovno cepljenje, še ni povsem jasno.

Prizadevajo si cepiti čim več otrok

Injekcija
Injekcija FOTO: Reuters

Cepivo so v tujini v glavnem preizkušali pri dekletih, starih od 16 do 26 let, čeprav se bolezen najpogosteje pojavlja pri ženskah po 40 letu starosti, virus pa se prenaša med spolnimi odnosi. Zato so podatki kliničnih študij o učinkovitosti cepiva na voljo le za starostno skupino 16-26 let, a nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi bilo cepivo varno tudi pri otrocih in mladostnikih med devetim in 15 letom starosti.

"Prizadevali si bomo, da bo čimveč otrok cepljeno na način, da bo stroške krila država," je povedal prof. dr. Mario Poljak z Medicinske fakultete v Ljubljani. "Če smo realni, bo vsaj nekaj let za določen delež populacije poskrbela država, za določen delež bomo moral poskrbeti sami."

Ali gre za komercialne interese?

V Društvu za svobodno odločanje - SVOOD menijo, da gre pri pozivih po uvrstitvi cepiva na program obveznih cepljenj za otroke - tako za deklice kakor tudi za dečke - za premalo pretehtana mnenja, za katerimi tičijo komercialni interesi distributerjev cepiva v Sloveniji. "Dosedanja stališča, ki jih je objavila ekspertna skupina, niso prepričljiva, saj člani komisije niso predložili dokazil glede preizkušenosti, učinkovitosti in varnosti, ki bi temeljili na strokovnih študijah, neodvisnih od proizvajalca cepiva," je za 24ur.com povedal predsednik društva SVOOD Primož Verbič.

Ekspertna skupina, ki deluje od oktobra lani, naj bi v naslednjih mesecih ocenjevala podatke o HPV cepivu, spremljala neodvisna ekspertna mnenja in priporočila, potrebna za končno določitev ministrstva za zdravje pri uvedbi rutinskega cepljenja proti HPV virusu v Sloveniji. Natančen program cepljenja, ki bo predvidoma rutinsko, naj bi po napovedih javnosti predstavili še v prvi polovici leta.

IVZ: Cepivo ne pomaga pri obstoječih okužbah

Potem, ko je sredi januarja Sindikat zdravstva in socialnega varstva ministra za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje pozval, naj omogočita cepljenje proti HPV na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja, je državni sekretar na ministrstvu za zdravje Dorjan Marušič pojasnil, da mora vsaka pobuda za financiranje zdravstvenih programov s sredstvi javne zdravstvene blagajne priti iz strokovnih krogov.

Marušič je še povedal, da "v kolikor bo slovenska strokovna srenja to cepljenje prepoznala kot dobrobit", je po ustaljenih postopkih cepljenje mogoče vpeljati v roku šest do 18 mesecev.

Inštitut za varovanje zdravja RS je sicer na svoji spletni strani objavil mnenje, da je cepivo varno in učinkovito pri preprečevanju okužb povzročenih s štirimi genotipi HPV, hkrati pa poudaril, da "cepivo ne odpravlja že obstoječih okužb s HPV in njihovih zapletov".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ivo55
02. 02. 2007 06.01
Naj že nekedo predstavi kalkulacijo cene zdravila. Gotovo so spet v igri blazni zaslužki posrednikov " za novo " zdravilo. Ne razumem, kaj dela glomazna birokracija v ministrstvu, da ni sposobna nadzorovati osnovne parametre pri nabavah, ki jih plčamo vsi davkoplačevalci - tudi za naše zdravje gre. Haloo!
AnchPomaranch
01. 02. 2007 17.57
HPV se lahko prenaša tudi z neposrednim stikom (ni nujna penetracija). Tudi ni napisano, da cepivo ščiti le pet let. Cepivo je novo, prvi poskusi so bili pred petimi leti - zato torej tudi ta podatek. Stranskih učinkov naj ne bi bilo, saj cepiva ne sestavljajo oslabljeni virusni delci, ampak samo proteini, ki so enaki tistim, katere imajo virusi. Proteini v cepivu predstavljajo tujek v telesu, zato telo proizvede protitelesa, ki te tujke lahko odstranijo. Tako lahko potem protitelesa spoznajo tudi prave viruse in jih uspešno odstranijo. In ta protitelesa ostanejo v telesu vse življenje. Cepljenje stane 360€, kar pa je majhna cena za to, da ženska po vsej verjetnosti ne bo nikoli imela raka materničnega vratu.
anakos@email.si
01. 02. 2007 16.42
Možni stranski učinki? Ponavadi jih ne povejo. Rak materničnega vartu je pravzaprav možen šele potem, ko dekle ni več "nedolžno". Pa menda ja ne bi morali zaščititi že npr. 10-letno deklico, saj cepivo ščiti le pet let!? V sodobnih časih so celo ugotovili, da naj bi bilo dekle vsaj pet let spolno zrelo, preden je s stališča zdravja telesa varno začeti s spolnimi odnosi. Velikokrat se izkaže res bolj želja po zaslužku kot po pomoči ... Pa naj me kdo prepriča!