Psiholog Peter Rogers z univerze v Bristolu je ugotovil, da sta želja po čokoladi in njen učinek na razpoloženje bolj povezani s sladkorjem in maščobami, ki jih vsebuje.
"Obnašanje, ki je povezano s hrano lahko v izjemnih okoliščinah izgleda kot odvisnost, vendar čokolada ne izpolnjuje teh kriterijev," je povedal Rogers. Feniletilamini, ki jih vsebuje tudi čokolada sicer res ustvarjajo odvisnost, vendar jih najdemo tudi v avokadu in siru in to v precej večjih količinah.
"Gre pravzaprav za to, da v družbi čokolada velja za razvado, ki jo ljudje pogosto doživljajo kot prepovedan sad in prav zato želja po njej postane močnejša," je ljubitelje čokolade potolažil Rogers.
Raziskave so pokazale, da je črna čokolada zdrava, čeprav ni tako priljubljena kot mlečna čokolada ali čokoladni bomboni. Pravzaprav prav dejstvo, da mlečna čokolada vsebuje manjše količine tako imenovanih psihoaktivnih sestavin, kot črna čokolada, dokazuje, da čokolada ne povzroča odvisnosti.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.