FIT 24UR

Dan bele palice

Ljubljana/Domžale, 15. 10. 2006 09.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mednarodna zveza slepih je 15. oktober kot mednarodni dan bele palice razglasila leta 1970.

Slepim in slabovidnim bela palica služi kot antena za prepoznavanje in lociranje ključnih predmetov v okolju, ovir, strukture tal, vzpetin
Slepim in slabovidnim bela palica služi kot antena za prepoznavanje in lociranje ključnih predmetov v okolju, ovir, strukture tal, vzpetin FOTO: Reuters

Danes je mednarodni dan bele palice, simbola slepote. Mednarodna zveza slepih je 15. oktober kot mednarodni dan bele palice razglasila leta 1970. Slovenija se obeležitvi tega dne pridružuje tudi letos in kot je poudaril generalni direktor direktorata za invalide na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Cveto Uršič, tudi ob mednarodnem dnevu bele palice "izražamo željo in naš skupni cilj ustvariti invalidom prijazno življenje".

Kot je poudarilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v pisni poslanici ob mednarodnem dnevu slepote, je "naš skupni cilj povečevanje blaginje in sooblikovanje družbe, ki temelji na vrednotah, kot so modrost, pravičnost, pogum in zmernost".

Kot je poudaril Uršič, je slepota ena najtežjih invalidnosti, to pa po njegovih besedah upoštevajo tudi v predlogu nacionalnega akcijskega programa za invalide 2007-2013. Program izhaja iz individualnih potreb posameznikov, ki so za slepe in slabovidne, gluhe in naglušne oziroma druge skupine invalidov zelo različne. Slepe in slabovidne osebe so zajete v vseh ciljih in ukrepih, ki se nanašajo na celotno populacijo invalidov, poudarja Uršič.

Ob današnjem mednarodnem dnevu bele palice bo potekalo več prireditev in slovesnosti. Veliko obeležitev dneva bele palice je sicer potekalo tudi že v minulih dneh.


Bela palica, ki je simbol slepote, se je pojavila po prvi svetovni vojni. Za osebo, zaslužno za uveljavitev bele palice, štejejo slepi in slabovidni mladega britanskega glasbenika in fotografa Jamesa Biggsa, ki je oslepel leta 1921. Biggs se je namreč domislil, da bi svojo palico pobarval belo, da bi ga vozniki bolje videli, kadar bo prečkal cesto. Zatem se je bela palica počasi uveljavila, saj je vse več držav v zvezi z njeno uporabo pri hoji sprejelo ustrezne predpise, s katerimi so jo označili kot znak slepote.

Danes pa je bela palica po svetu priznana kot pripomoček, ki ne le označuje korakov slepe osebe, ampak jim zagotavlja varno hojo. Slepim in slabovidnim služi kot antena za prepoznavanje in lociranje ključnih predmetov v okolju, ovir, strukture tal, vzpetin. Je pa tudi pripomoček, ki simbolizira osebno neodvisnost slepe osebe in hkrati opozorilo drugim, da je njen uporabnik slep in ima zato posebne potrebe in pravice, so pojasnili na zvezi slepih in slabovidnih.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.