FIT 24UR

Dan duševnega zdravja

Ljubljana, 10. 10. 2007 06.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Letos bodo posebno pozornost namenili stresu, še posebej stresu v šoli.

Svetovni dan duševnega zdravja tokrat obeležujemo že petnajstič.
Svetovni dan duševnega zdravja tokrat obeležujemo že petnajstič. FOTO: POP TV

Naslov letošnje teme je Ko učenca/učitelja strese stres. Gre za poseben poudarek svetovne teme z naslovom Duševno zdravje v spreminjajočem se svetu: vpliv kulture in različnosti. Negativni stres je namreč eden izmed ključnih dejavnikov za nastanek duševnih bolezni.

Po vsej Sloveniji si bodo ljudje lahko ogledali projekcijo dokumentarnega filma o shizofreniji - Treba je spregovoriti, ki ga bo predvajalo Nacionalno združenje za kakovost življenja Ozara. Shizofrenija je ena najresnejših duševnih motenj, med drugim tudi zato, ker več kot deset odstotkov bolnikov naredi samomor. V Sloveniji okoli 20 tisoč oseb trpijo za shizofrenijo.

Otroško življenje postaja vse bolj podobno odraslemu

Svetovna zdravstvena organizacija napoveduje, da bodo duševne bolezni drugi vodilni vzrok obolevnosti do leta 2020. Negativni stres pa je drugi najpogostejši vzrok za odsotnost z dela, kar predstavlja veliko finančno breme. Otroci in mladostniki so ranljivo prebivalstvo in njihov način življenja postaja vse bolj podoben stresnemu načinu življenja odraslih. Obremenjenost otrok in mladostnikov izvira iz vse večjih lastnih pričakovanj pa tudi pričakovanj staršev in neposredne okolice, iz nenehne potrebe po dokazovanju in uspehu za vsako ceno, ki je tudi družbeno spodbujena in ustvarjena.

Tudi slovenski otroci so podvrženi stresu

V prid dejstvu, da so slovenski otroci in mladostniki pod stresom, kaže tudi mednarodna raziskava HBSC iz leta 2006. Iz podatkov raziskave, ki jo izpostavlja Inštitut za varovanje zdravja kar 17 odstotkov otrok oziroma mladostnikov vsak dan ali večkrat tedensko ne more spati, 14 odstotkov jih je vsak dan ali večkrat tedensko nervoznih, 13 odstotkov pa jih je vsak dan ali večkrat tedensko razdražljivih.

Otroci na stresne situacije niso prilagojeni

Na IVZ ocenjujejo, da otroci na doživljanje velikih obremenitev in z njimi povezanega stresa niso najbolje prilagojeni. Predvsem v mlajšem obdobju se zato lahko pri njih pojavljajo različne težave in motnje. Ker otrok in mladostnikov ni mogoče izključiti iz sodobnega sveta in šole, s katero so povezani njihovi največji stresi, je eno poglavitnih vprašanj, kako se soočati s stresom v šoli, kako reševati težave in krepiti pozitivno samopodobo. Pri tem pa morajo ključno vlogo odigrati učitelji in starši.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User109823
11. 10. 2007 11.53
eh, ljudje, kaj se sekirate. Saj zato pa farmacevtska industrija daje vsako leto nova zdravila na tržišče.Vedno močnejša, vedno učinkovitejša, takšna, po katerih je svet takoj videti lepši... Bi kdo malo Xanaxa za zajtrk?
ona ena
10. 10. 2007 09.36
Včas so rekl,da ima vsak svojo opeko v Polju. Se popolnoma strinjam in čedalje bolj,glede na to kaj nas vsak dan čaka,bo treba zgradit ,še kakšno Polje in še kak Vojnik.Žalostno ,toda resnično.
User265544
10. 10. 2007 08.06
No kje so zdaj A. Likovič, H. Požarnik...ki vedno pametujejo, kdo je kdaj kriv za kaj. A vlada in podražitve pa nč ne vplivajo na stres? Ja v Celju je en Stres.