
Število novih primerov diabetesa tipa dva se je v zadnjih 30 letih podvojilo, ugotavljajo študiji, ki jo je objavila ameriška revija Circulation.
“Večina, pri katerih se je pojavila bolezen, vendar ne vsi, so imeli preveliko telesno težo – z indeksom telesne teže 30 ali več,” je dejala vodja raziskave dr. Caroline S. Fox iz Nacionalnega inštituta za srce, pljuča in kri v Framinghamu, Massachusetts.
Ugotovili so, da je bilo število obolelih v 70-ih letih najnižje: 2 odstotka pri ženskah in 2,7 pri moških. Do 90-let se je stopnja povzpela na 3,7 odstotka pri ženskah in 5,8 odstotka pri moških. V primerjavi s 70-imi leti je tveganje za razvoj diabetesa v 80-ih in 90-ih letih zraslo za 40 oziroma 105 odstotkov.
Kot že omenjeno, je večina novih diabetikov imela preveliko telesno težo, vendar ne vsi. Zato v poročilu sklepajo, da bi lahko k takšnim rezultatom prispevale “spremembe prehrambenih navad in fizičnih aktivnosti, ki niso nujno povezane s spremembo telesne teže”. Kot primer, ki potrjuje to domnevo, navajajo neko drugo raziskavo, ki je pokazala, da lahko npr. vsakodnevno uživanje sladkanih pijač tudi za 80 odstotkov poveča tveganje za razvoj diabetesa. V raziskavo je bilo vključenih 3014 oseb, ki so bile v povprečju stare 47 let.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.