Na inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) že od decembra lani beležijo porast akutnih okužb dihal, porast gripi podobne bolezni pa od konca januarja. Po zadnjih podatkih se gripi podobna bolezen pojavlja v 216 primerih na 100.000 prebivalcev, akutno okužbo dihal pa ugotavljajo v 2131 primerih na 100.000 prebivalcev. Epidemije gripe še ni, saj se ta razglasi ob pojavu 400 primerov na 100.000 prebivalcev, pojasnjujejo na IVZ, kjer so zadnjo epidemijo gripe v Sloveniji zabeležili pred dvema letoma.
Medtem ko je akutnih obolenj dihal veliko po celi Sloveniji, je pojavnost gripi podobne bolezni trenutno visoka zlasti v Kopru in Mariboru, kažejo zadnji zbrani podatki IVZ, ki se nanašajo na teden od 19. do 25. februarja. Pojavnost gripi podobne bolezni je v omenjenem tednu narasla, število akutnih okužb
dihal pa se je v primerjavi s tednom prej zmanjšalo.
Med obolelimi, ki imajo gripi podobno bolezen, je v zadnjih dveh tednih največ otrok, starih od štiri do sedem let, akutna obolenja dihal pa se pojavljajo zlasti pri majhnih otrocih, starih do treh let, nekoliko manj pri otrocih do 14. leta, je pojasnila vodja oddelka za spremljanje nalezljivih bolezni v Centru za nalezljive bolezni IVZ Eva Grilc.
Znano je, da se gripi podobna bolezen in akutna obolenja dihal pojavljajo v hladnejši polovici leta, saj je v tem času možnost za širjenje virusov več, med drugim ljudje več časa preživijo v zaprtih prostorih. Virusi se prenašajo kapljično s kašljanjem, kihanjem in usekovanjem, pa tudi prek stikov z okuženimi rokami, zato je za preprečevanje širjenja bolezni pomembno zračenje prostorov in higiena pri kašljanju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.