Skupina venezuelskih znanstvenikov je v novi raziskavi, objavljeni v znanstveni reviji Journal of the Science of Food and Agriculture, predstavila fermentiran fižol, ki teh neprijetnih učinkov nima oziroma jih ima manj.
Vetrove povzroča bakterija, ki živi v debelem črevesu in ustavlja prebavljanje določenih snovi, kot so topna vlakna, ki niso bile absorbirane v tankem črevesu. Črn fižol, ki ga uživajo širom po centralni Aziji in južni Ameriki in je bil uporabljen v raziskavi, vsebuje ogromno teh snovi.
Dodana bakterija Lactobacillus casei (L casei) spodbudi naravni proces vrenja in zmanjša količino snovi, ki povzročajo vetrove, pri čemer se hranljivost fižola ohrani ali še poveča, so ugotovili raziskovalci in Univerze Simon Bolivar v Caracasu.
Topne vlaknine zmanjša za dve tretjini, rafinozo (vrsta ogljikovih hidratov) – še eno od snovi, ki povzroča vetrove – pa za 88,6 odstotkov. Količina topnih beljakovin, za katero velja, da ima ugoden upliv na črevesje in pomaga prebavnemu sistemu pri odstranjevanju toksinov, pa se poveča za 97,5 odstotka.
Bakterijo Lactobacillus casei bi zato lahko koristno uporabili v prehrambeni industriji za proizvodnjo kakovostnih izdelkov iz fižola, zaključujejo v raziskavi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.