Gripa se začne nenadno z visoko temperaturo, bolečinami po telesu, dražečim občutkom v žrelu in splošnim slabim počutjem. Za virus gripe ni zdravil, razen tistih za lajšanje bolečin in vročine, zato jo je treba preležati. Ponavadi nas tako izčrpa, da nam za kaj drugega tudi ni.
Bojana Beovič, dr. med. iz Infekcijske klinike v Ljubljani pravi, da je potrebno zaužiti veliko tople tekočine, predvsem pa mirovati in počivati, saj navadno gripa izzveni v nekaj dneh, razen če se ne zaplete s pljučnico. Prav zato je treba bolezen odležati.
Gripa se zelo hitro širi s kapljicami in dotiki, širi se po zraku, zato se je treba v času, ko gripa razsaja, izogibati skupnih prostorov. Virusa gripe se lahko nalezemo celo na kljuki, ki jo je pred nami prijel nekdo z okužbo.
Ker gripe zdravniki v bistvu ne morejo zdraviti, se je pred njo bolje zaščititi. Mag. Alenke Kraigher, dr. med. iz Inštituta za varovanje zdravja zato svetuje cepljenje. Še posebej cepljenje priporoča tistim osebam, pri katerih bi gripa lahko povzročila hujše posledice. To so vsi starejši od 65 let, bolniki vseh starosti s kroničnimi boleznimi in osebe, ki so z njimi v tesnejših stikih. Da bi preprečili širjenje bolezni v kolektivih, je cepljenje priporočljivo tudi za šolarje, študente in zaposlene.
Cepljenje najbolj ogroženih skupin prebivalcev, predvsem otrok s kroničnimi boleznimi, starimi od 0-18 let in starejših od 65 let, cepljenje subvencionira Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in bo zanšalo 1000 tolarjev, za ostale pa 2000 sit.
Najbolje je, da se cepite pri svojih osebnih zdravnikih, ali na Zavodih za zdravstveno varstvo. Skrbite pa tudi za svojo dobro psihofizično kondicijo, da vam gripa ne bo prišla do živega!