
V prvih šestih mesecih letos je v Singapurju od 57 bolnikov, okuženih z omenjeno boleznijo, umrlo 23 ljudi. Gre za tropsko bolezen, ki je ime dobila po britanskemu kirurgu Alfredu Whitmoreu. Najpogosteje se pojavlja v jugovzhodni Aziji in severni Avstraliji, povzroča pa jo bakterija pseudomonas pseudomallei, ki živi na tleh in v stoječih vodah.
Človek se z njo okuži prek okuženega prahu ali prek morebitne rane, ki je bila v dotiku s prahom, ki vsebuje nevarne bakterije. Infekcija se nato širi po krvi, zajame pa srce, možgane, jetra, ledvice, sklepe in oči. Glavni znaki bolezni so glavobol, mrzlica, kašelj in izguba teka. Bolezen, ki jo zdravijo z antibiotiki, je ozdravljiva le v primeru zgodnjega odkritja, cepiva, ki bi preprečevalo okužbo, pa znanstveniki še niso odkrili.
Primere Whitmoreove bolezni so v Singapurju zaznali že v minulih letih, vendar smrtnost nikoli ni presegla deset odstotkov. Letošnja 40-odstotna smrtnost, ki je celo višja kot pri sindromu akutnega oteženega dihanja (sars) - pri slednjem je bila 13-odstotna -, je možno zaskrbela singapurske zdravstvene delavce.