Ne glede na to, da je bila obsežnost ameriške študije precej omejena, znanstveniki zatrjujejo, da so pri kar osmih pacientih, ki so za pljučnico zboleli v bolnišnici, našli jasne dokaze o tem, da obolenje izvira iz njihove zobne obloge.
"Gre za prvo študijo, ki je vzpostavila jasno povezavo med zobno higieno in infekcijami dihal," je povedal dr. Ali El-Solh z univerze Buffalo v New Yorku, ki je vodil študijo.
Ugotovitve kažejo, da so zobne obloge "skladišče" dihalnih patogenov, ki lahko povzročijo pljučnico pri starejših, predvsem med njihovim bivanjem v bolnišnicah, ko je njihova zobna higiena na precej nizki stopnji.
V ustni votlini imamo ogromno, na stotine milijonov različnih mikroorganizmov, ki se lepijo na zobe in dlesni. Če jih ne odstranjujemo vsak dan, bakterije s kopičenjem v mehkih zobnih oblogah (zobni plak) povzročijo vnetje, ki najprej prizadene dlesen, kasneje pa tudi druga obzobna tkiva. Najbolj kritična mesta so rob dlesni oziroma žleb med dlesnijo in zobom, medzobni prostori, mesta pod mostički in okoli zobnih vsadkov. Zaradi sestavin v slini mehke zobne obloge lahko poapnijo, kar je na zobeh videti kot zobni kamen. Na njem se mehke zobne obloge še hitreje nabirajo, odstrani pa ga lahko le zobozdravnik.