FIT 24UR

Homeopatija priznana tudi v Sloveniji?

Ljubljana, 05. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
A.M.I./B.P.
Komentarji
0

Vse več Slovencev se zdravi s t.i. alternativnimi metodami zdravljenja. Zakonodaja na področju zdravilstva je v Sloveniji še vedno zelo toga, čeprav so države Evropske unije številne tovrstne metode zdravljenja že uradno priznale. Tudi pri nas je v pripravi zakon, ki bo naredil več reda na tem področju. Med metodami, ki bodo zakonsko urejene, je tudi homeopatija.

Homeopatija je 200 let star sistem zdravljenja, ki je uveljavljen in uradno priznan v večini evropskih držav. V Sloveniji je homeopatija ponovno zaživela pred dobrimi desetimi leti, medtem ko je bila v devetnajstem stoletju v središču Ljubljana prava homeopatska lekarna. Zdaj mora naša država pohiteti, pred vstopom v Evropsko unijo mora namreč urediti tudi zakonodajo v zvezi z zdravilstvom.

Dunja Piškur Kosmač
Dunja Piškur Kosmač FOTO: POP TV

Dunja Piškur Kosmač, predsednica komisije za urejanje zakonodaje o zdravilstvu, je povedala, da ta trenutek homeopatija ni dovoljena skladno z 52. členom zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v veljavi že od leta 1992, in bi moral minister za zdravje predpisati poseben podzakonski akt, s katerim bi tudi to področje uredil.

Seveda pa mnogi zdravniki, ki so se priučili homeopatije, s to metodo zdravijo. V društvu, ki združuje več kot 100 članov, pa so vsi homeopati zdravniki uradne medicine. Predsednica homeopatskega društva dr. medicine Irena Gorišek, pravi, da je eden izmed pogojev, da se lahko vključi v društvo, ta, da je oseba ali zdravnik, farmacevt, veterinar ali stomatolog, drugih članov pa ne sprejemajo.

Irena Gorišek
Irena Gorišek FOTO: POP TV

Tudi homeopatska zdravila so v evropskih državah na voljo v lekarnah, njihova izdelava pa je prav tako strogo urejena kot izdelava zdravil uradne medicine. Kosmačeva meni, da so homeopatski pripravki zdravila in bodo morali biti pripravljeni v lekarnah pod nadzorom ustrezno izobraženih strokovnjakov.

Slovenski homeopati se izobražujejo tri leta, za zdaj jim predavajo homeopati drugih držav. Večina med njimi opravlja tako zdravniški poklic kot homeopatski, le redki so povsem opustili uradno medicino. Goriškova pravi, da so Slovenci v zadnjih letih homeopatijo spoznali in ji zaupajo in je tudi vedno večje povpraševanje po tem načinu zdravljenja.

Zakon, ki naj bi bil sprejet do konca leta, naj bi tudi jasno ločil med alternativnimi metodami zdravljenja, da se bodo bolniki lahko varno in brez tveganja odločili za katero izmed metod zdravilstva.

Homeopatinji Darji Eržen odvzeli zdravniško licenco

Širša slovenska javnost je za nekdanjo zdravnico Darjo Eržen z Jezerskega izvedela potem, ko je umrl bolnik z malarijo, ki ga je zdravila na homeopatski način. Kot prva homeopatinja pri nas, je bila zaradi tega pravnomočno obsojena, hkrati pa je postala prva zdravnica, ki ji je zdravniška zbornica odvzela licenco.

Darja Eržen
Darja Eržen FOTO: POP TV

Šest let po smrti 42-letnega Janeza Podgorška Darja Eržen o tem ne želi govoriti. Kljub grenki izkušnji, ki jo je doživela prav zaradi homeopatije, ostaja temu načinu zdravljenja še naprej zvesta, čeprav trenutno zdravi le še svojce.

Po nesrečnem dogodku je bila soočena z odločitvijo ali uradna medicina ali homeopatija. Povsem zavestno se je odločila za slednjo, cena za to pa je bila visoka: odvzem zdravniške licence. Erženova pravi, da glede odvzema licence lahko reče le to, da je bilo takrat rečeno, da ne more sedeti na dveh stolih. To se pravi, da ne more biti zdravnik uradne medicine in homeopat istočasno. Za to odločitev ji še danes ni žal. Pravi, da je zagotovo ravnala prav.

Ker pri zdravljenju Janeza Podgorška kljub značilnim znakom za malarijo ni ukrepala kot zdravnica splošne medicine oziroma ne bi smela opustiti doktorinarnega načina zdravljenja, so jo na kranjskem sodišču lani obsodili na osem mesecev zapora, pogojno za dve leti. Sama pravi, da še vedno misli, da ga je zdravila po svoji vesti. 8 mesecev zapora, pogojno za dobo treh let, torej pogojno za leto več, pa se je glasila odločitev višjega sodišča, na katerega se je po izrečeni sodbi v Kranju pritožila. Čeprav o dogodku, ki ji je spremenil življenje, ne govori, svojo pravico po sodni poti išče naprej. Pritožila se je na vrhovno sodišče, njegovo odločitev pa še čaka.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni