
Raziskovalci z univerze v Ohiu so ugotovili, da imajo ljudje, ki imajo v krvi povečane vrednosti omega-6 maščobnih kislin v razmerju na količino omega-3 maščobnih kislin, več možnosti, da bodo trpeli zaradi depresij.
Pri teh ljudeh so v krvi zaznali tudi povišane količine kemijskih spojin, ki so bile povezane z vnetnimi procesi. To pomeni, da imajo ljudje z viskolimi vrednostmi omega-6 maščobnih kislin tudi večje možnosti, da zbolijo za različnimi boleznimi srca, sladkorno boleznijo tipa 2 in artritisom.
Danes povprečni prebivalec razvitih dežel zaužije 15 do 17 krat večjo količino omega-6 maščobnih kislin kot omega-3 maščobnih kislin.
Nekdaj pa je bilo to razmerje precej drugačno, saj so naši predniki v svoje telo vnašali precej manj omega-6 maščobnih kilsin. Razmerje je bili samo 2 do 3 krat večje nasproti omega-3 kislinam.
Raziskava je pokazala, da se proporcionalno s povečevanjem vnosa omega-6 maščobnih kislin povečujejo tudi možnosti za razvoj depresije, lahko preberemo v znanstvenem časopisu Psychosomatic Medicine.
Zakaj so maščobe potrebne?
Maščobe, ki jih je več vrst imajo različen pomen. V organizmu lahko predstavljajo rezervno energijo, hkrati pa so tudi najbolj skoncentriran vir energije, nekatere maščobe pa so tudi vir esencialnih, za življenje nujno potrebnih maščobnih kislin, omega-6 in omega-3 kislin. To so kisline, ki jih organizem ne more proizvesti sam. Maščoba je nosilec vitaminov (A, E, D in K), ki so topni v njej kar pomeni, da maščoba preprečuje njihovo pomanjkanje v organizmu. Maščoba sodi tudi med osnovne gradnike hormonov, žolčnih kislin in je sestavni del živčnega sistema. Nekatere maščobne kisline imajo tudi varovalni učinek na organizem.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.