
"Menimo, da je še prezgodaj za sklepanje kakršnihkoli zaključkov, saj je lahko povzročitelj bolezni odgovoren za vrsto bolezni," je povedala tiskovna predstavnica WHO Melinda Henry. Po navedbah WHO je po svetu trenutno 219 ljudi s SARS, bolezen pa je po podatkih organizacije terjala tudi štiri smrtne žrtve, pri čemer niso vključeni primeri bolezni na Kitajskem. WHO meni, da bodo uspeli bolezen po svetu, zunaj Vietnama, Hongkonga in Kitajske, omejiti.
Predstavniki Inštituta za varovanje zdravja RS so danes predstavili znana dejstva o bolezni. Alenka Kraigher z Inštituta za varovanje zdravja je za 24 ur povedala, da podatki o laboratorijski preiskavi, ki so jo opravili tako v Nemčiji kot tudi v Hong Kongu, kažejo, da še ni pojasnjeno, ali je to res vzrok za bolezen ali je to samo naključno odkritje.
Glede zdravljenja te bolezni se odločajo na podlagi resnosti kliničnih znamenj, poleg običajnih zdravil pa se v shemo zdravljenja vključujejo še dodatna zdravila, ki lahko bolniku olajšajo zdravstveno stanje. V tem trenutku pa ni enotne sheme zdravljenja, ki bi veljala po vsem svetu.
Obstaja tudi definicija, kdo spada v ta sindrom. Gre za osebo, pri kateri se pojavijo težka znamenja dihalne stiske oziroma akutnega respiratornega sindroma z visoko vročino in bolečino v prsih, in da je v zadnjih desetih dneh bila na območju, kjer je ta bolezen najbolj razširjena, to je območje jugovzhodne Azije. Vsekakor so najbolj rizična skupina ljudje, ki odhajajo na omenjena območja, in tisti, ki so v tesnem stiku z bolniki, bodisi v družinskem, bodisi v družinskem okolju. Stanje slovenske bolnice se medtem še vedno popravlja, pravi Kraigherjeva.
Evropska komisija spremlja širjenje pljučnice po Evropi
Evropska komisija pozorno spremlja širjenje skrivnostne pljučnice, poimenovane sindrom akutnega oteženega dihanja (SARS), po Evropi, in sicer skozi sistem zgodnega obveščanja in odzivanja, ki deluje v okviru unijine mreže za epidemiološki nazdor in nadzor širjenja nalezljivih boleznih, je pa tudi v stalnih stikih z WHO, so sporočili na sedežu komisije v Bruslju.
Prva dva primera bolezni sta bila uradno potrjena v Nemčiji, več držav članic in prihodnja članica Slovenija pa sumijo nanjo. V tej luči je komisija sklicala izredno zasedanje predstavnikov mreže za epidemiološki nadzor, ki so ocenili, da sistem obveščanja dobro deluje. Opozorili so, da se bolezen širi le prek osebnega stika, zato so najbolj ogroženi zdravniško osebje in družinski člani bolnikov. Njim so bila zato dana posebna navodila, prav tako tudi letalskim družbam.
Komisar za zdravje in varovanje porabnikov David Byrne pa je ob tem opozoril, da bolezni, kot je SARS, terjajo visoko stopnjo čezmejne pripravljenosti. "Da bi to lahko zagotovili, moramo okrepiti nadzor na ravni EU, najučinkoviteje pa bi to storili z ustanovitvijo evropskega centra za nadzor bolezni," je menil komisar.
Prvi primer tudi na Hrvaškem?

O bolezni medtem poročajo iz vedno več držav. O prvem sumu bolezni tako danes poročajo z Irske, kjer so v bolnišnico v Dublinu pripeljali nekega moškega, ki kaže znake SARS in se je nedavno vrnil s potovanja po Singapurju. O sumu bolezni poročajo tudi s Hrvaške. V zadarsko bolnišnico naj bi pripeljali nekega hrvaškega mornarja, ki se je vrnil s Kitajske. Prvi primer bolezni so medtem odkrili tudi v Bruneju. Gre z 28-letnega uslužbenca naftne družbe, ki se je 3. marca iz Hongkonga in južne Kitajske vrnil v to majhno državo na jugovzhodu Azije. Tri primere so odkrili tudi na Japonskem, najmanj tri v Nemčiji in enega v Romuniji.
Druga žrtev v Hong Kongu
V Hongkongu je za to skrivnostno boleznijo umrl že drugi bolnik, 48-letni ameriški poslovnež, ki so ga v bolnišnico pripeljali iz Hanoja v Vietnamu. Še pred tem je bil v Šanghaju na Kitajskem. Gre za enega izmed 111 obolelih za atipično pljučnico na tem območju. Zadnja dva človeka, ki sta umrla v Hongkongu, sta bolehala na srcu in jetrih, analize, ki so v teku, pa bodo pokazale, ali je bil vzrok njune smrti res atipična pljučnica.
V pekinški bolnišnici sta zaradi SARS umrla 50-letni moški in njegova žena, ki sta prišla iz revne severne province Shanxi. Mestne zdravstvene oblasti še niso potrdile, ali gre dejansko za pljučnico, ki naj bi jo "prinesli" iz juga Kitajske in Hongkonga. Obstaja sum, da je bilo pet smrtnih žrtev februarja v provinci Guangdong prav tako posledica atipične pljučnice. V Hanoju je umrl 65-letni francoski zdravnik, ki je zdravil prvega bolnika z atipično pljučnico, odkrito v Vietnamu. Bolnik, 48-letni kitajsko-ameriški poslovnež, je umrl že pred tednom dni.