Obdukcije opravljajo na Inštitutu za sodno medicino. Tu letno opravijo okrog 900 obdukcij, bodisi za potrebe pravosodja, bolnišnice, ali denimo, ko gre za zastrupitve in nasilno smrt.
V primeru sumljive smrti kot posledice kaznivega dejanja sodno obdukcijo, za potrebe pravosodja, odredi preiskovalni sodnik. Od take obdukcije ni možno odtopiti, tudi v primeru, če se svojci ne strinjajo z njo.
Običajni potek obdukcije traja do dve uri. V tem času pregledajo vsa oblačila, predmete pokojnika in vse natančno popišejo. Sledi zunanji opis vseh sprememb, ki so vidne s prostim očesom, temeljito pregledajo vse rane, poškodbe in vse nenavadne spremembe na telesu. Potem sledi akt raztelešenja, kjer obducent pregleda vse notranje organe in jih opiše. Obducent nazadnje pobere še določene delce tkiv za preiskave.
Laboratorijske preiskave potekajo kar nekaj dni, zato lahko obdukcija včasih traja tudi dva tedna. Včasih se tudi naši strokovnjaki znajdejo v dilemi, ko je kljub obdukciji težko ugotoviti zakaj je nekdo umrl. Takrat vzorce pošljejo v tujino - za dodatne preiskave, posvetovanja - drži namreč eno: obdukcija je zaključena šele takrat, ko so znani in zbrani vsi rezultati preiskave pokojnika.